Udostępnij
Skomentuj

Jak wybierać baterie do aparatów słuchowych?

To fakt, a nie opinia - aparaty słuchowe potrzebują najlepszych baterii. Chodzi o długość działania ogniw.

Baterie cynkowo-powietrzne to najczęściej wykorzystywane ogniwa w aparatach słuchowych. Chodzi nie tylko o ich wydajność, ale także trwałość. To problem cywilizacyjny – coraz więcej osób niezależnie od wieku zaczyna odczuwać problemy ze słuchem. Osoby korzystające z aparatów słuchowych najczęściej dobrze znają rynek. Wśród kilkuset milionów użytkowników znajdują się zarówno starsze, jak i młodsze osoby. By zniwelować wszelkie niedogodności związane z pogarszającym się lub po prostu złym zmysłem słuchu, poza samym specjalistycznym leczeniem medycznym trzeba jeszcze zainwestować w odpowiedni aparat słuchowy. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje – zauszne i wewnątrzuszne. .

Jaką baterię wybrać?

Przeważająca większość urządzeń korzysta z jednego rodzaju baterii – cynkowo-powietrznych. Ich cechą charakterystyczną jest trwałość i długa żywotność. Zasada działania tego typu ogniw jest stosunkowo prosta. Zawarty we wnętrzu baterii cynk dzięki niewielkim otworom łączy się z powietrzem. Tworzy się tlenek cynku i wreszcie – energia. To właśnie ona odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie każdego typu aparatów słuchowych, a co za tym idzie podniesienia komfortu życia wielu osób. Dlatego też wybór odpowiednich baterii do aparatu słuchowego jest tak ważneSprawę zazwyczaj bardzo ułatwiają sami producenci baterii do aparatów słuchowych. Każdy rodzaj baterii dedykowany do danego aparatu oznaczony jest odpowiednim numerem i kolorem. Ten sam występuje na urządzeniu, do którego bateria będzie pasować. Wybór nie jest trudny – składa się z czterech podstawowych rodzajów baterii.

- żółty (10)

- pomarańczowy (13)

- brązowy (312)

- niebieski (675)

Do aparatów słuchowych zausznych pasują baterie Duracell oznaczone numerami 13 i 312, a do aparatów wewnątrzusznych 10 i 312. Nieco innym rodzajem baterii są te niebieskie o numerze 675. Same ogniwa są w tym przypadku większe, co sprawia, że baterie doskonale pasują do urządzeń pobierających więcej energii.

Inną kwestią jest czas aktywacji baterii. Najczęściej chodzi o to, by nie wkładać baterii bezpośrednio do aparatu zaraz po wyjęciu z pudełka. Wymagana jest najpierw prosta procedura aktywacji, bez której bateria nie będzie w stanie oddawać energii. Warto sprawdzić to przed montażem.

Polecane baterie cynkowo-powietrzne

Wydajność baterii do aparatów słuchowych

Tak naprawdę jest to kwestia bardzo indywidualna. Żywotność każdego rodzaju baterii uzależniona jest od rozmiaru samej baterii, aparatu, w którym jest umieszczona, a nawet temperatury powietrza. Okazuje się, że w niskich, zimowych temperaturach baterie mogą mieć zauważalnie krótszą wydajność.

Zdecydowanie najwydajniejszymi bateriami spośród wszystkich czterech wymienionych są te niebieskie, o oznaczeniu 675. Producent określa ich czas działania na od 9, nawet do 20 dni. Baterie są oczywiście zauważalnie większe niż pozostałe dostępne na rynku, jednak ciągle mówimy o niewielkich wartościach rzędu prawie 12 mm. Nie ma problemu z umieszczeniem baterii w dedykowanym im aparacie słuchowym.

Nieco mniejszą wydajnością charakteryzują się baterie oznaczone liczbą 312. Baterie takie są także mniejsze od tych oznaczonych liczbą 675. Producent określił ich wydajność na od 3 do 10 dni. Ważną w bateriach kwestią jest także możliwość łatwej wymiany.

Baterie do aparatów słuchowych, na których znajduje się liczba 13 należą do najmniej wydajnych, jednak ich korzystne opinie w testach wynikają także z ergonomii i dbałości o środowisko.

Najczęściej takiemu obowiązkowi podlegają baterie oznaczone kolorem żółtym. Są one najmniej wydajne, ale także zauważalnie mniejsze od dwóch rodzajów prezentowanych wcześniej.

Jak wymienić baterię w aparacie słuchowym?

Wymiana baterii w aparacie słuchowym nie powinna nastręczać wielu problemów. Wystarczy zastosować się do kilku ważnych zasad i już po chwili użytkownik czuje się tak, jakby otrzymał nowy słuch.

  1. Umyj ręce

Wydawać by się mogło, że o tak prozaicznej czynności nie trzeba przypominać – to nieprawda. Przed każdą wymianą baterii należy zadbać o higienę. Jeśli do wnętrza baterii dostanie się smar lub jakiś rodzaj brudu – wówczas może się okazać, że całość przestanie spełniać swoją funkcję.

  1. Zdejmij osłonę

Każda nowa bateria do aparatu słuchowego ma specjalną osłonkę, którą należy zdjąć przed użyciem. Nie wkładamy baterii bezpośrednio po wyjęciu jej z opakowania. Zawsze powinniśmy dać jej „pooddychać”. Jedną z ważniejszych przyczyn jest to, że bateria w ten sposób zyskuje na wydajności. Powietrze połączone z cynkiem generuje dodatkową energię i wydłuża czas działania baterii.

  1. „Oddychanie” baterii

„Oddychanie” powinno zająć nie dłużej niż kilka minut. Zdecydowanie negatywnie na żywotność ma wpływ choćby zaniechanie fazy „oddychania” baterii.

Regularne stosowanie wszystkich zasad, które wyznaczają optymalne zużycie baterii wymagają ostrożności.

  1. Przechowywanie baterii

Tego typu baterie Panasonic najlepiej czują się, gdy są przechowywane w temperaturze pokojowej. Dzięki temu nie tylko błyskawicznie są gotowe do pracy, ale także ich wydajność zdecydowanie wzrostu.

Ważnym wątkiem jest kwestia samej obsługi baterii i aparatu słuchowego. Otóż nieużywane baterie tracą swoje unikalne właściwości. Jeśli wiemy, że w długim czasie nie będziemy chcieli korzystać ze sprzętu, suche baterie powinny znaleźć się w dedykowanym im, higienicznym pojemniku. To pozwoli zachować walory użytkowe i odpowiedni poziom wydajności ogniw. Sam proces wymiany nie jest niczym skomplikowanym. Polega na zdjęciu folii ochronnych i odpowiednim umieszczeniu baterii w stosownych gniazdach. Należy także pamiętać o odpowiedniej orientacji baterii zgodnie z rozrysowanymi schematami. Plus w urządzeniu musi przylegać do plusa, a minus do minusa.

 

 

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:44
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.