Udostępnij
Skomentuj

Jak wybielić zęby? Jak wybielić zęby bez niszczenia szkliwa?

Kolor zębów zależy od wielu czynników. Na ich naturalny odcień wpływ mają przede wszystkim uwarunkowania genetyczne.

Z biegiem lat ściera się szkliwo i nawet białe zęby mogą żółknąć lub szarzeć. Dieta, przyjmowane leki i papierosy także mają wpływ na kolor zębów. Nie każdy może pochwalić się idealnie białymi zębami. Istnieje kilka sposobów, dzięki którym można przywrócić zębom biel. Jak wybielić zęby domowymi sposobami, a jakie metody proponują dentyści?

Białe zęby

Niektórzy mają piękne, naturalnie białe zęby. Niestety natura nie wszystkich obdarzyła takim odcieniem kości zębowej. Genetyczne uwarunkowania mają wpływ na to, że kość bywa żółta lub szara. W takich przypadkach jej wybielenie może być możliwe tylko w gabinecie stomatologicznym. Zęby zmieniają kolor pod wpływem wielu czynników. Picie kawy, herbaty, palenie papierosów, czy przyjmowanie niektórych leków wpływa niekorzystnie na ich kolor. Czasem da się delikatnie wybielić zęby w domu. Jak wybielić zęby domowym sposobem?

Polecane szczoteczki soniczne

Znanych jest kilka metod, które mogą pomóc w zmianie odcienia zębów. Jednak po zapoznaniu się z opiniami stomatologów warto zastanowić się, czy takie domowe metody są bezpieczne. Przykładowo, szukając informacji na temat tego, jak wybielić zęby cytryną, można trafić na blogi stomatologiczne, na których dentyści przestrzegają przed takimi metodami - cytryna to kwas, który w nadmiarze może uszkodzić szkliwo i mimo właściwości oczyszczających, przyniesie więcej szkody niż pożytku.  Decydując się na skorzystanie z domowych metod należy pamiętać, że robi się to na własną odpowiedzialność i lepiej zapytać dentysty o ewentualne skutki uboczne takich działań. Przechodząc do meritum - jak wybielić zęby w domu? Poniżej kilka przykładów domowego wybielania zębów.

  • Jak wybielić zęby kwaskiem cytrynowym?

Wybielanie zębów kwaskiem cytrynowym jest metodą znaną od bardzo dawna. Sok z cytryny albo kwasek cytrynowy wciera się bezpośrednio w zęby palcem lub z użyciem szczoteczki. Cytryna jest kwaśna i może uszkodzić szkliwo, gdy będzie się z tej metody korzystało zbyt często. Jeśli ktoś ma nadwrażliwe zęby, to w ogóle nie powinien sięgać po kwasek cytrynowy.

  • Jak wybielić zęby bananem?

Wybielanie zębów bananen to metoda, która spotyka się z dużą krytyką. Wiele osób nie wierzy w to, że skórka banana jest w stanie wybielić zęby. Z drugiej strony można się spotkać z opiniami, według których regularne nacieranie zębów skórką banana przynosi widoczne efekty. Według zaleceń osób, które już skorzystały z tej metody, po umyciu zębów pastą należy je na nacierać przez co najmniej dwie minuty wewnętrzną stroną skórki banana. Czynność trzeba wykonywać dwa razy dziennie, przez co najmniej kilkanaście dni.

  • Jak wybielić zęby sodą?

Sody używa się do płukania jamy ustnej oraz do czyszczenia zębów z pomocą szczoteczki. Soda może pomóc w usunięciu kamienia oraz delikatnym wybieleniu zębów. Soda znajduje się w pastach. Jej bezpośrednie stosowanie na zęby może przyczynić się do ścierania szkliwa.

  • Jak wybielić zęby kurkumą?

Kurkumę należy wymieszać z wodą lub z olejem kokosowym i taką mieszankę nałożyć na żeby szczoteczką i zostawić na kilka minut (od 3 do 5). Według internautów sposób działa i zęby są bielsze.

To tylko kilka sposobów na to jak wybielić zęby. Znane są też metody wybielania węglem lub popiołem. Najlepsze efekty, bez ryzyka uszkodzenia szkliwa, można osiągnąć dzięki zabiegom oferowanym przez gabinety stomatologiczne.

Jak wybielić zęby bez niszczenia szkliwa?

Niestety domowe sposoby wybielania zębów bywają niebezpieczne i często grożą uszkodzeniem szkliwa. Zniszczone szkliwo jest bardziej podatne na bakterie i próchnicę. Aby bezpiecznie wybielić zęby warto skorzystać z bezpiecznych metod. Poniżej kilka z nich.

  • Jak wybielić zęby paskami?

Paski wybielające zęby są bardzo popularną metoda wybielania zębów, głównie dzięki efektom jakie można uzyskać dzięki ich stosowaniu. Efekty są widoczne już po kilku dniach stosowania. Paski sprzedawane są zazwyczaj w saszetkach po dwie sztuki, w opakowaniu może być więcej pasków, np. 14 do przeprowadzenia całego zabiegu wybielania. Do pasków dołączona jest instrukcja obsługi. Niektórzy producenci zalecają myć zęby przed nałożeniem pasków, z kolei inni nie. Paski nakłada się na dolne i górne zęby wzdłuż linii dziąseł i dociska je palcami. Najlepiej stosować je dwa razy dziennie. W zależności od producenta paski trzyma się na zębach przez różny czas - 7 minut, a czasem nawet 30. Po upływie określonego czasu trzeba przepłukać jamę ustną.

  • Jak wybielić zęby Białą Perłą?

Biała Perła to kuracja, dzięki której można wybielić żeby już w 5 dni. Cała kuracja trwa do dwóch tygodni. Zestaw Biała Perła składa się z pasty do zębów do stosowania przed wybielaniem, z płynu do płukania do stosowania po wybielaniu, ze specjalnych nakładek na zęby i z żelu wybielającego. Zabieg składa się z kilku części. Najpierw trzeba umyć zęby specjalną pastą Biała Perła. Po dostosowaniu aplikatora do kształtu zębów wycisnąć do niego 1cm żelu i nałożyć na zęby. Nadmiar żelu wytrzeć. Aplikator zostawić na zębach co najmniej 20 minut. Po zdjęciu aplikatora umyć zęby szczoteczką - użyć do tego pozostałości żelu (myć przez około 30 sekund). Po umyciu zębów przepłukać je.

  • Jak wybielić zęby? Jaka pasta jest polecana?

Chcąc wybielić zęby, warto sięgnąć po specjalne pasty wybielające. Myjąc codziennie zęby taką pastą, można liczyć na widoczne efekty. Pasta usunie osad, a niektóre składniki past mogą znacząco wpłynąć na wybielenie zębów. Polecane pasty wybielające zawierają węgiel drzewny, cząsteczki srebra oraz propolis.

Jak wybielić zęby z fluorozą?

Fluoroza to choroba spowodowana zbyt dużą ilością fluoru, który w nadmiarze prowadzi do zniszczenia szkliwa, łamania zębów i zwiększonej podatności na wchłanianie barwników. Fluoroza nie stanowi przeciwwskazania do wybielania zębów, jednak w przypadku tej choroby nie warto sięgać po domowe sposoby, lecz skorzystać z porady stomatologa, który dobierze kurację wybielającą dostosowaną do potrzeb i stanu zębów.

Jak efektywnie wybielić zęby?

Pierwszym krokiem do bielszych zębów jest odpowiednia dieta. Nadmiar kawy i herbaty znacząco wpływa na powstawanie osadu, który w konsekwencji prowadzi do przebarwień zębów. Palenie papierosów również ma ogromny wpływ na kolor zębów. Zęby palaczy są żółte i mają kamień. Odpowiednia higiena jamy ustnej i stosowanie past wybielających pomogą w utrzymaniu lub przywróceniu bielszego odcienia zębów. Można też zdecydować się na profesjonalny zabieg wybielania u dentysty. Tańszym rozwiązaniem będzie regularne usuwanie kamienia i piaskowanie zębów.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:18
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.