Udostępnij
Skomentuj

Jak usunąć powietrze spod szkła hartowanego?

Powietrze pod szkłem hartowanym to często występujący problem. Sprawdź, jak usunąć pęcherzyki powietrza.

Powietrze pod szkłem hartowanym jest najczęściej efektem nierównego i niedokładnego naklejenia ochrony na ekran smartfona. Niechciane bąbelki pod folią są nie tylko nieestetyczne, ale przez to też szkło gorzej spełnia swoją funkcję. Usunięcie powstałych pęcherzyków powietrza stanowi nieraz trudne zadanie, ale za pomocą odpowiednich technik można tego dokonać samodzielnie, bez wsparcia fachowca. Poniżej znajdziesz opisy dwóch głównych metod na to, jak usunąć powietrze spod szkła hartowanego w smartfonie – szybko i skutecznie.

Jak usunąć pęcherzyki powietrza spod szkła hartowanego?

Pierwszy ze sposobów na powietrze pod szkłem hartowanym polega na dociskaniu materiału w miejscach, gdzie powstają pęcherzyki, i przesuwaniu tych wybrzuszeń w stronę krawędzi wyświetlacza. Niekiedy w wyniku mało precyzyjnego przytwierdzenia tworzywa na obwodzie urządzenia występują dziury, przez które można wypchnąć powietrze do zewnątrz. Opisane postępowanie nie zawsze się sprawdza, ale nie wymaga większego zaangażowania z Twojej strony.

Uzupełnieniem zaprezentowanego wyżej rozwiązania jest użycie oliwy z oliwek. Często dochodzi do sytuacji, że nawet po przepchnięciu w kierunku brzegu akcesorium powietrze pod szkłem hartowanym nie wydostaje się do otoczenia i nadal komplikuje Ci życie. Wtedy ciekły tłuszcz rozprowadzony po krańcach likwiduje bańki. Zastosowanie wykałaczki bądź innego cienkiego przedmiotu pomaga pokryć powierzchnię sprzętu drobną ilością płynu tak, aby osiągnąć cel i jednocześnie nie zniszczyć smartfona.

Druga metoda na powietrze pod szkłem hartowanym to delikatne przekłucie folii lub szkła przy wykorzystaniu bardzo ostrej igły. Ta procedura rzadko zawodzi, zapewniając błyskawicznie usunięcie bąbelków. Powinieneś jednak zwrócić uwagę na staranne wykonanie tej przedstawionej czynności, ponieważ brak dokładności stwarza ryzyko uszkodzenia ekranu głównego. Oprócz tego należy podkreślić, że ta technika nie działa w przypadku grubych materiałów.

Jeśli opisane sposoby okazują się nieskuteczne na powietrze pod szkłem hartowanym, jedynym rozwiązaniem jest odklejenie warstwy ochronnej i ponowne zamocowanie jej na wyświetlaczu, lecz z większą precyzją. Czasem może jeszcze zachodzić konieczność zakupu nowego egzemplarza w sytuacji, gdy pęcherzyki powstają z powodu złej konstrukcji tworzywa. Szyba niedopasowana kształtem i rozmiarem do budowy telefonu od razu wymaga wymiany.

Jak usunąć inne zanieczyszczenia spod szkła hartowanego?

Podobny problem do obecności powietrza pod szkłem hartowanym stanowią inne zanieczyszczenia, które mimo starannego doczepienia materiału zabezpieczającego do ekranu i tak gromadzą się między tymi elementami. Paproch pod szkłem potrafi zasłaniać pulpit i irytować użytkownika w trakcie korzystania z urządzenia mobilnego. Drobiny kurzu dostają się tam zazwyczaj podczas zakładania nowej folii.

Co powinieneś zrobić, aby usunąć pył spod szkła hartowanego? W pierwszej kolejności musisz ściągnąć tworzywo ochronne z ekranu. Ostrożnie odklej go od powierzchni przedniego panelu smartfona, starając się nie spowodować żadnych uszkodzeń. Następny krok zależy od wielkości zabrudzeń – jeśli są one bardzo małe, z reguły wystarcza ich zdmuchnięcie lub delikatne przemycie warstwy wodą. Po wysuszeniu szybki możesz ją z powrotem przymocować do telefonu.

W sytuacji, gdy na materiale zgromadziło się sporo dużych zanieczyszczeń, które dodatkowo silnie do niego przylgnęły, konieczne może być użycie środka czyszczącego do elektroniki w postaci sprężonego powietrza. Wspomniany preparat kupisz w marketach budowlanych, a także sklepach z akcesoriami przeznaczonymi do odkurzania komputerów i innych urządzeń. Za pomocą strumienia pod wysokim ciśnieniem spokojnie usuniesz paprochy. Później przytwierdź zabezpieczenie na ekran, starając się uniknąć ponownego wniknięcia niechcianych drobin w strukturę surowca.

Warto przy okazji podkreślić, że przy pierwszym zakładaniu szkła hartowanego producent dodaje przeważnie specjalną ściereczkę nasączoną alkoholem, a także suchą szmatkę z mikrofibry. Ich użycie zgodnie z zaleceniami pozwala usunąć wszelkie zanieczyszczenia, a do tego zdecydowanie zmniejsza ryzyko pojawienia się pęcherzyków powietrza.

Powietrze pod szkłem hartowanym – przyczyny

Wiedza na temat tego, jak zlikwidować powietrze pod szkłem hartowanym, to nie wszystko. Powinieneś też mieć rozeznanie w zakresie czynników powodujących powstawanie pęcherzyków między folią lub tworzywem ochronnym, aby skutecznie zapobiegać temu problemowi, zanim będziesz zmuszony wykorzystywać jedną z opisanych wyżej metod. Kiedy we wspomnianym miejscu pojawiają się bańki?

Główną przyczyną prowadzącą do wyrastania bąbelków jest nieprawidłowe zakładanie szkła hartowanego. Proces ten wymaga dokładnego doklejenia materiału do powierzchni wyświetlacza – najlepiej jednym pewnym ruchem. Nawet małe zawahanie się może sprawić, że przytwierdzisz zabezpieczenie nierówno. Właśnie wtedy we fragmentach, w których osłona nie dotyka ekranu, zaczynają występować wybrzuszenia. Co więcej, wyświetlacz urządzenia powinien być czysty przed założeniem folii – stąd też producenci dołączają wspomniane szmatki do czyszczenia. Niezastosowanie się do zaleceń na opakowaniu produktu wiąże się z dużym ryzykiem dostania się powietrza pod szkło hartowane.

Czasem wina leży po stronie wadliwego produktu. Takie ryzyko możesz zminimalizować, wybierając szkło hartowane od renomowanego producenta. Będą to np. profesjonalne folie i szkła ochronne do telefonów Samsung oraz trwałe folie i szkła ochronne do telefonów Huawei. Wiele marek oferuje wysokiej jakości akcesoria tego typu, więc raczej nie napotkasz kłopotów z dobraniem odpowiedniej wzmocnienia dla przedniego panelu urządzenia.

Niekiedy też powstawanie pęcherzyków powietrza pod szkłem hartowanym ma związek ze zbyt częstym użytkowaniem sprzętu w wilgotnych warunkach – na przykład w łazience, na basenie czy na zewnątrz w trakcie ulewy. Przedostawanie się niewielkich drobin wody pod osłonę zazwyczaj powoduje osłabienie właściwości łączących kleju, co w konsekwencji prowadzi do oderwania materiału od wyświetlacza. Później schemat jest taki sam jak we wcześniejszym przypadku – tam, gdzie element zabezpieczający nie dotyka pulpitu, wyrastają mniejsze lub większe bańki.

Ostatnią przyczynę pojawiania się powietrza między ekranem a warstwą ochronną stanowi podważenie szkła lub folii. Jeśli nosisz swój smartfon w kieszeni razem z innymi przedmiotami, to istnieje ryzyko zahaczenia telefonem o inne akcesorium. Kiedy dowolny obiekt trąci krawędź tworzywa doczepionego do przedniego panelu, wtedy dochodzi do jego odlepienia. Następnie powietrze wnika pod strukturę izolacyjną i generuje bąbelki.

Jak uniknąć powietrza pod szkłem hartowanym?

W celu uniknięcia opisanych wyżej sytuacji powinieneś przede wszystkim dobierać odpowiednie części zabezpieczające dla swojego telefonu. Wiele zależy od marki Twojego sprzętu, kształtu obudowy, a także tego, czy wyświetlacz jest zaokrąglony po bokach. Na jakie produkty stawiać, gdy korzystasz na przykład z iPhone’a? Folie i szkła ochronne do telefonów 3MK stanowią dobrą opcję dla posiadaczy urządzeń mobilnych Apple. Zresztą wspomniana firma projektuje również wytrzymałe osłony, dopasowane do pozostałych smartfonów dostępnych na rynku, w tym np. folie i szkła ochronne do telefonów Xiaomi.

Poza tym ogromne znaczenie ma staranne przyklejenie szkła ochronnego. Najczęściej to właśnie niedokładność podczas tej czynności powoduje powstawanie pęcherzyków i wnikanie zanieczyszczeń, które potem zakrywają ekran, przeszkadzając w użytkowaniu smartfona. Pamiętaj również o istotnych aspektach związanych z eksploatacją – unikaniu wilgoci i noszenia akcesorium w torbie lub kieszeni razem z innymi przedmiotami. Kierując się tymi wskazówkami, skutecznie zapobiegniesz występowaniu powietrza pod szkłem hartowanym swojego telefonu.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:43
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.