Udostępnij
Skomentuj

Jak usunąć nieprzyjemny zapach z czajnika?

Zarówno nowy, jak i używany od dłuższego czasu czajnik może wydzielać nieprzyjemny zapach. Jak się go pozbyć?

Czasami zdarza się, że po dłuższym czasie użytkowania czajnika zaczyna wydobywać się z niego brzydki zapach. Powodów takiego zjawiska może być kilka, ale w większości przypadków nie stanowi to poważnego problemu. Nieprzyjemny zapach podczas gotowania wody w czajniku może być spowodowany kamiennym osadem. Twarda woda kranowa bogata w minerały – wapń, magnez czy krzem – powoduje odkładanie się substancji na dnie oraz ściankach urządzenia, pod postacią białych, mętnych płatków oraz zacieków.

Polecane czajniki elektryczne

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z czajnika?

Jest to całkowicie normalne zjawisko, którego nie należy się obawiać. Jeśli poczujesz nieprzyjemny smak i zapach wody z czajnika lub zaobserwujesz w nim, wystarczy, że domowymi sposobami dokładnie wyczyścisz swój sprzęt. Do odkamienienia urządzenia będziesz potrzebować sody oczyszczonej, octu spirytusowego oraz kwasku cytrynowego. W dwóch szklankach wody rozpuść po jednej łyżeczce obu proszków, a następnie wlej mniej więcej pół porcji octu. Tak przygotowaną mieszankę zgotuj w czajniku, a następnie wylej do zlewu.

Po tym zabiegu czajnik powinien znów lśnić i przygotowywać dla Ciebie krystalicznie przejrzystą wodę, bez nieprzyjemnej woni. Jeśli zajdzie taka potrzeba, możesz powtórzyć ten proces drugi raz. Aby przy okazji wypełnić kuchnię przyjemnym aromatem, połóż na czajniku kawałek świeżej skórki z cytryny. Gorąca para wydobywająca się z urządzenia spowoduje ulatnianie się olejków eterycznych z owocu. Podobną metodę zastosuj, jeśli szukasz sposobu na to, jak usunąć zapach z nowego czajnika elektrycznego.

Jak usunąć zapach z nowego czajnika elektrycznego?

Nowo kupiony czajnik elektryczny często ma charakterystyczny, odpychający zapach. Z czego to wynika? Najczęściej jest to spowodowane materiałem wykorzystanym do produkcji urządzenia. W większości przypadków chemiczny odór można wyczuć w sprzęcie wykonanym z plastiku lub innego tworzywa sztucznego. Uciążliwa woń potrafi roznosić się po całym domu i skutecznie uprzykrzać normalne funkcjonowanie domownikom. Jak usunąć zapach z nowego czajnika elektrycznego? W przypadku nieużywanych wcześniej sprzętów będzie to bardzo proste.

Zanim rozpoczniesz usuwanie brzydkiego zapachu z czajnika, w pierwszej kolejności musisz dowiedzieć się, jak zrobić to skutecznie, a także który sposób będzie bezpieczny dla Ciebie oraz dla samego urządzenia. Istotną kwestią jest ustalenie, z jakiego tworzywa został wykonany produkt. Jest to ważne, ponieważ stanowi punkt wyjścia do określenia, z jakich specyfików, środków oraz narzędzi powinieneś skorzystać. Niektóre z nich mogą bowiem zniszczyć ochronną powłokę sprzętu lub negatywnie wpłynąć na jego wygląd.

Pamiętaj, że uszkodzenie powierzchni czajnika elektrycznego metalowego, emaliowanego lub aluminiowego za pomocą źle dobranych środków czyszczących może spowodować trwałe zniszczenia czajnika. Jeżeli między z powodu tworzywa zajdzie reakcja chemiczna z wodą, jakość przyrządzanych napojów ulegnie pogorszeniu i negatywnie wpłynie na Twoje zdrowie. Najbardziej niebezpieczne są urządzenia aluminiowe, które łatwo uszkodzić. Wówczas do wody przenikną toksyczne substancje. Najlepszym wyborem będzie sprzęt wykonany ze stali nierdzewnej lub czajniki elektryczne szklane tak jak czajnik Botti.

Jeśli zastanawiasz się, jak usunąć zapach z nowego czajnika elektrycznego stalowego lub szklanego, przygotuj wodę oraz ocet spirytusowy. W pierwszej kolejności dokładnie umyj urządzenie na zewnątrz i we wnętrzu za pomocą płynu do mycia naczyń. Po dokładnym wypłukaniu sprzętu wlej do środka dwie szklanki wody i połowę octu. Całość zagotuj i wylej do zlewu. Cały proces najlepiej będzie powtórzyć od dwóch do czterech razy. W ten sposób pozbędziesz się odoru z nowego urządzenia, a tym samym dokładnie je wyparzysz i przygotujesz do użytku.

Czy nieprzyjemne zapachy z czajnika są niebezpieczne dla zdrowia?

Charakterystyczny, nieprzyjemny zapach podczas gotowania wody, który można wyczuć w nowo kupionych produktach, niestety często wiąże się nie tylko z przykrymi doznaniami zmysłowymi, ale również z pewnym ryzykiem związanym z użytkowaniem sprzętu. Zwłaszcza w przypadku czajników plastikowych z niższej półki cenowej, woń ma związek z wykorzystaniem do produkcji gorszej jakości tworzywa. Zawarte w plastiku substancje chemiczne, na przykład tak zwane plastyfikatory, są bardzo szkodliwe dla zdrowia.

Plastyfikatory to środki wzmacniające konstrukcje urządzeń, powodujące zwiększenie odporności obudowy na uszkodzenia. Jest to substancja pozwalająca producentom na tworzenie lepszych jakościowo sprzętów, między innymi – czajników. Należy jednak uświadomić sobie, jak bardzo mogą być niebezpieczne, jeżeli nie będą odpowiednio używane. Wchodzące w skład plastyfikatorów ftalany są środkami, które z czasem ulatniają się z tworzywa i wnikają do żywności przechowywanej w plastikowym urządzeniu. Proces ten może przyspieszyć reakcja chemiczna z wodą.

Ulatniające się ftalany mają charakterystyczny zapach wzmagający się pod wpływem wysokiej temperatury. Należy zatem wystrzegać się kupowania tanich, plastikowych czajników elektrycznych, ponieważ prócz nieprzyjemnej woni, którą od nich czuć, można spotkać się z poważniejszymi konsekwencjami ich stosowania. Przenikanie ftalanów do spożywanej wody może być naprawdę groźne dla zdrowia. Z tego względu coraz więcej osób decyduje się na zakup sprzętu szklanego, ceramicznego lub wykonanego ze stali nierdzewnej, na przykład czajnika Tadar.

Jeżeli poczujesz, że Twój czajnik – nowy lub używany już od dłuższego czasu – pachnie odpychająco, od razu wymień go na inny. Opłaca się wydać nieco większą kwotę na urządzenie dobrej jakości, takie jak metalowy czajnik Klausberg, który nie będzie stwarzał zagrożenia dla zdrowia Twoich domowników. Dzięki niemu nie stracisz czasu na usuwanie brzydkiego zapachu z czajnika. Nienaturalna woń i smak wody mogą oznaczać, że wybrałeś produkt niskiej jakości. Aby dokonać jak najlepszego wyboru, zapoznaj się z poradnikiem, jaki czajnik warto kupić.

Dlaczego czajnik wydziela nieprzyjemne zapachy?

Nieprzyjemny smak i zapach wody z czajnika może być spowodowany także przez kamienny osad. Wystarczy, że zastosujesz się do wspomnianych wskazówek, a problem rozwiążesz zaledwie w ciągu kilku minut, przy użyciu łatwo dostępnych i naturalnych środków. Pamiętaj, że nie opłaca się wydawać dużych kwot na substancje chemiczne zwalczające kamień w czajniku. Im mniejszy kontakt będzie miało z nimi urządzenie, tym lepiej dla Twojego zdrowia.

Zdarza się jednak, że powodem nieprzyjemnie pachnącego czajnika będzie uszkodzenie jego powłoki. Urządzeń pokrytych emalią lub wykonanych ze stali nierdzewnej nie jest łatwo zepsuć. Może mieć jednak miejsce sytuacja, gdy czajnik upadnie Ci z rąk lub zostanie czymś zarysowany wewnątrz wskutek niewłaściwego użytkowania. W ten sposób trwale uszkodzisz powłokę ochronną, wskutek czego niektóre tworzywa może nastąpić reakcja chemiczna z wodą.

Jeżeli po przykrym incydencie zauważysz, że jakość wody uległa pogorszeniu, powinieneś pozbyć się zepsutego urządzenia ze względów bezpieczeństwa i kupić nowe. Należy także uważać na dostępne na rynku w bardzo niskich cenach produkty wykonane ze złej jakości plastiku. Są one groźne dla zdrowia w kontakcie z żywnością. Zawsze wybieraj sprawdzone produkty, na przykład szklane czajniki Ambition bądź sprzęty emaliowane, takie jak czajniki Florina, które będą całkowicie bezpieczne.

Aby dbać o dobry stan czajnika, warto zainwestować w dostępne na rynku dzbanki filtrujące z wymiennymi wkładami, które pozbędą się z kranowej wody minerałów, powodujących osadzanie się kamienia. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że spożywasz napoje dobrej jakości. Aby zachować czystość czajnika oraz zadbać o jego neutralny zapach i skuteczne działanie, pamiętaj o tym, by profilaktycznie odkamieniać go co kilka tygodni. Dzięki temu usuwanie brzydkiego zapachu z czajnika nie będzie dla Ciebie utrapieniem.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:49
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.