Udostępnij
Skomentuj

Jak przechowywać kosę spalinową?

Kosę spalinową należy odpowiednio przechowywać. Jak bezpiecznie to zrobić i gdzie ją umieścić?

Przy zakupie kosy spalinowej niezwykle ważne są parametry techniczne, przystępna cena i duża sprawność urządzenia. Ostatnia kwestia jest również zależna od tego, w jaki sposób dbasz o swój sprzęt. Dlatego warto, abyś miał wiedzę o tym, jak przechowywać kosę spalinową. Jeżeli będziesz przestrzegał instrukcji obsługi oraz kilku ważnych wskazówek, Twoje urządzenie posłuży Ci przez wiele lat. Zaniedbanie kosy spalinowej może doprowadzić do pogorszenia jej użyteczności czy nawet znacznego zniszczenia urządzenia.

Jak przechowywać kosę spalinową podczas sezonu?

Z pewnością podczas sezonu będziesz bardzo często korzystał z kosy spalinowej – i nic w tym dziwnego, gdyż jest to najlepsze urządzenie, które pomoże Ci z wszelkimi porządkami w ogrodzie. Jak zatem poprawnie przechowywać kosę i czego unikać? Najważniejszą kwestią, która wpływa na sprawność urządzenia, jest prawidłowe miejsce jego przechowywania. Pamiętaj, żeby sprzęt do koszenia ułożyć w pozycji stojącej, ponieważ tylko wtedy masz pewność, że nic z niego nie wycieknie. Sezon ogrodowy to czas, w którym sprawny i wydajny sprzęt jest niezwykle potrzebny.

Ponadto wiele sprzętów do koszenia jest wyposażonych w specjalny pasek, dzięki któremu możesz swobodnie zawiesić urządzenie. Świetnym przykładem dobrego sprzętu jest kosa spalinowa Nac, która ma także ergonomiczny uchwyt oraz wygodne szelki, pozwalające na komfortową pracę. Jesteś w stanie korzystać z niej przez wiele godzin, a po skończonej robocie będziesz mógł bezpiecznie ją odstawić. Ten model kosy spalinowej został stworzony do działania w bardzo trudnych warunkach, dlatego nie musisz martwić się, że nie podoła ona powierzonemu zadaniu.

Polecane kosy spalinowe

Jak przechowywać kosę spalinową w zimę?

Wielu użytkowników nie dba o prawidłowe ułożenie kosy na okres zimowy, co często ma wpływ na późniejsze funkcjonowanie sprzętu. Jeśli został on niedbale pozostawiony, w dodatku w złych warunkach, w czasie sezonu może zwyczajnie nie odpalić. Dlatego warto wiedzieć, jak przechowywać kosę spalinową zimową porą. Kiedy zakończy się sezon ogrodniczy, koniecznie musisz ją przenieść w suche i trzymać w zamkniętym pomieszczeniu. Nie może być w nim zbyt wilgotno, gdyż urządzenie może się uszkodzić i nie działać prawidłowo.

Urządzenie z czterosuwowym silnikiem charakteryzuje się tym, że jest bardziej ekologiczne. Dobrym przykładem takiego modelu jest kosa spalinowa Makita, która została wyposażona właśnie w ten rodzaj napędu. Poza tym nie wymaga ona przygotowania specjalnej mieszanki, ponieważ silnik, jaki się w niej znajduje, do pracy potrzebuje wyłącznie paliwa. Pamiętaj, że olej, który jest wykorzystywany w kosach, nie może pozostać w zbiorniku dłużej niż miesiąc. Dlatego musisz go obowiązkowo wymienić, zwłaszcza przy czterosuwowym silniku.

W jakiej pozycji trzymać kosę spalinową?

Tak jak już wcześniej wspomniano, aby urządzenie działało sprawnie i bez zarzutów, musisz o nie odpowiednio zadbać. Możesz kupić najdroższy model z dodatkowymi funkcjami, jednak co z tego, skoro nieprawidłowo przechowywany może przestać działać. Na jakość działania i komfort użytkowania wpływ ma również to, w jaki sposób korzystasz ze sprzętu. W końcu koszenie wszelkich ogrodzeń, zarośli czy krzewów może trwać wiele godzin, dlatego musisz wiedzieć, jak trzymać kosę spalinową, aby nie utrudnić sobie pracy.

Ważne, abyś miał świadomość, jak trzymać kosę spalinową, a także poprawnie ją przechowywał. Dopiero wtedy zyskasz pewność, że urządzenie będzie służyło Ci przez wiele lat z taką samą wydajnością, co na początku. Oczywiście zadbasz również o swoje zdrowie i bezpieczeństwo, ponieważ ciężki sprzęt do koszenia jest wyposażony w ostrze, które może Cię zranić. Kosę powinieneś trzymać lewą i prawą dłonią w dwóch miejscach uchwytu. Osiągniesz wtedy większą stabilność i kontrolę nad urządzeniem. Jest to bardzo ważne, szczególnie podczas wielogodzinnej pracy.

Kosy spalinowe nie należą do lekkich sprzętów, dlatego warto, abyś wybrał taki model, który ułatwi Ci trzymanie jej. Ergonomiczny i miły w dotyku uchwyt zapewni kosa spalinowa Stiga. W dodatku cechuje się ona bardzo niską emisją spalin oraz cichym poziomem wibracji, przez co koszenie i różnego rodzaju prace wykonuje się niezwykle łatwo i przyjemnie. W zestawie dołączona jest również głowica, a także tarcza tnąca.

Oprócz samego sposobu trzymania kosy ważne jest też dobre przygotowanie się przed rozpoczęciem pracy. Przede wszystkim powinieneś założyć na siebie odzież ochronną oraz okulary, tak aby zapewnić sobie wystarczającą osłonę przed koszoną trawą. Unikaj miejsc, w których jest dużo kamieni, gałęzi czy innych drobnych przedmiotów, na które mógłbyś trafić. Pamiętaj o tym, aby nigdy nie przystępować do koszenia, jeśli dana powierzchnia jest chociaż trochę wilgotna. Może to mieć znaczący wpływ na stan silnika oraz komfort pracy.

Jak konserwować kosę spalinową?

Wraz ze zbliżającym się sezonem zimowym musisz podjąć się wielu zadań, aby przygotować swój ogród czy działkę do chłodniejszych dni. Twojej uwadze nie może umknąć sprzęt ogrodniczy, który wymaga dobrego zabezpieczenia. Dopiero w momencie, kiedy wszystkie Twoje urządzenia zostaną odpowiednio zakonserwowane, będziesz mógł ze spokojem korzystać z nich w sezonie. W przeciwnym razie nawet najdroższe kosy spalinowe, które zostały zaniedbane, przestaną spełniać powierzone im zadania.

Jednym z pierwszych kroków, jakie powinieneś zrobić przy konserwacji urządzeń spalinowych, to usunięcie paliwa ze zbiornika. Jest to istotna czynność, ponieważ jeśli pozostawisz go w takim samym stanie na dłuższy okres, doprowadzisz do zatkania przewodów paliwowych. Takie paliwo stałoby się bardzo kleiste i nie nadałoby się do użytku. Mogłoby to również spowodować uszkodzenie kosy spalinowej. Pamiętaj także o czyszczeniu i kontroli filtra powietrza. W przypadku jego zabrudzenia może obniżyć moc urządzenia, a przy tym zwiększyć zużycie paliwa.

Proces czyszczenia urządzenia czasem może wydawać się trudny – zwłaszcza gdy poszczególne elementy są trudno dostępne. Kosa spalinowa Honda, która cechuje się niezwykłą mobilnością, jest także bardzo łatwa w obsłudze i nietrudno utrzymać ją w dobrym stanie. Wystarczy, że będziesz pamiętał o regularnym usuwaniu wszelkich pyłków czy resztek trawy z osłony i zamontowanego ostrza sprzętu. W tym celu nie używaj żadnych płynów czyszczących ani wody. Zamiast tego użyj niewielkiej szczotki lub tkaniny i delikatnie przetrzyj wszystkie elementy.

Kolejną czynnością, którą powinieneś wykonać, aby poprawnie zakonserwować kosę spalinową, jest uzupełnienie smaru przekładni. Należy wtedy odkręcić śrubę w głowicy i zaaplikować smar. Równie ważne jest dokładne sprawdzanie wszystkich części urządzenia, po to, aby mieć pewność, że nic nie zostało uszkodzone. Wszystko to nie powinno zająć Ci wiele czasu, a dzięki dbałości o każdy element na pewno Twój sprzęt będzie służył Ci jeszcze przez bardzo długi czas z niezmienioną wytrzymałością.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:54
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.