Udostępnij
Skomentuj

Jak ukryć pralkę w łazience? Dlaczego warto zabudować pralkę?

Jeśli nie lubisz widoku urządzenia w pomieszczeniu, zabudowa pralki w łazience to idealny sposób, by ją ukryć.

Jeżeli zastanawiasz się, jak schować pralkę Candy, aby nie stała na widoku, przeczytaj poniższy tekst, z pewnością znajdziesz w nim wiele ciekawych podpowiedzi. Chociaż produkowane obecnie sprzęty AGD nierzadko zaskakują eleganckim designem oraz szykownym wykończeniem, nie zmienia to faktu, że nie każdy lubi, kiedy są one widoczne na pierwszy rzut oka. Dlatego właśnie pralka schowana pod blatem to często wybierane rozwiązanie. Podobnie jak zabudowa pralki w szafie – ta opcja również sprawia, że nie zauważasz urządzenia od razu po wejściu do pomieszczenia.

Jak zabudować pralkę pod blatem?

Jeżeli istniejący układ nie pozwala na ustawienie sprzętu, niestety konieczny może okazać się remont. Profesjonalny stolarz zaprojektuje, po czym zamontuje odpowiedniej wysokości i długości blat. Wystarczy go osadzić, pod spodem umieścić urządzenie, podłączyć je do instalacji wod-kan i gotowe. Jeżeli nie chcesz tego robić samemu, skorzystaj z usług wykwalifikowanego hydraulika. Zwróć tylko uwagę, aby zostawić kilka centymetrów wolnej przestrzeni z każdej strony – wirowanie prania nie wywoła wówczas niebezpiecznych uderzeń o ścianki.

Dlaczego warto zabudować pralkę pod blatem?

W zależności od wielkości pomieszczenia, wyboru technologii albo rozmiarów samego urządzenia, istnieje wiele opcji, jak ukryć pralkę Beko w łazience. Pralka zabudowana pod blatem wygląda bardzo nowocześnie. Dzięki temu, że można dosunąć ją bezpośrednio do ściany, przestrzeń jest wizualnie uporządkowana, a nieestetyczny widok dopływu wody czy rury spustowej skutecznie zasłonięty. Łazienka z zabudowaną pralką to chętnie wybierane rozwiązanie, ponieważ pralka zabudowana blatem nie wymaga specjalnie wysokich nakładów finansowych.

Dodatkowo pralka pod blatem w małej łazience pozwala zaoszczędzić cenną przestrzeń – zagospodarujesz ją na ustawienie pozostałych sprzętów lub przechowywanie ręczników czy kosmetyków. Z reguły obok pralki znajduje się wtedy jeszcze miejsce np. na szafkę (w której schowasz kosz na brudną bieliznę) albo suszarkę do ubrań elektryczną czy detergenty. W mikrołazience sprawdzi się pralka zabudowana pod umywalką. Gwarantuje ona wyjątkowo optymalne wykorzystanie pomieszczenia. Z uwagi jednak na skomplikowany charakter montażu niezbędna może okazać się wówczas pomoc wykwalifikowanego hydraulika.

Polecane pralki do zabudowy

Jak przygotować miejsce na pralkę do zabudowy?

Chociaż zabudowana pralka w małej łazience to doskonałe rozwiązanie, nie każdy model się do tego nadaje. Powieszenie półki bezpośrednio nad pralką ładowaną od góry skutecznie uniemożliwiłoby wygodne otwarcie klapy. Należy zostawić minimum 40 cm wolnego miejsca, by móc ją wygodnie podnieść. Dodatkowo maksymalna wysokość urządzenia nie powinna przekraczać 85 cm – blat umieszcza się zazwyczaj na wysokości 90 cm. Miejsce do ustawienia sprzętu warto najpierw dokładnie wymierzyć i zaplanować układ, aby uniknąć przykrych niespodzianek, takich jak np. częściowa blokada uchylania drzwiczek, powstała na skutek nieprzemyślanego montażu.

Zabudowa pralki w łazience wymaga również pozostawienia wystarczającej ilości wolnej przestrzeni pomiędzy urządzeniem a ściankami i blatem. W przeciwnym wypadku w czasie wirowania może dojść do uszkodzenia sprzętu. Zwróć również uwagę na wszelkiego rodzaju listwy przypodłogowe – w razie niespodziewanej awarii mogą zablokować dostęp do mechanizmu albo zatrzymać wylewającą się wodę. Źródłem przypadkowej powodzi bywają także nieumiejętnie podłączone umywalka zabudowana z pralką czy zabudowana pralka Bosch i umywalka umieszczona obok niej. Dlatego miejsce na pralkę do zabudowy należy odpowiednio przygotować i zabezpieczyć.

Zabudowa pralki we wnęce

Łazienki z wnękami występują zwłaszcza w starszych budynkach wielorodzinnych. Część z nich została tak specjalnie zaprojektowana, inne są dziełem przypadku. Taki układ ma jednak plusy – ciekawe możliwości aranżacyjne pomieszczenia. Jak ukryć pralkę w małej łazience? Wystarczy ustawić ją właśnie w tej wnęce i zasłonić. Wykorzystaj ażurową przesłonę, np. drewniana lub plastikową, lustro, które optycznie powiększy wnętrze, albo zasłonę materiałową. Takie zabieg z pewnością spowoduje, że urządzenie nie będzie rzucało się w oczy.

W zależności od budżetu, wielkości pomieszczenia oraz Twojej pomysłowości – wolną przestrzeń nad pralką ustawioną we wnęce również możesz zagospodarować. Pralka zabudowana z umywalką niestety nie znajdzie tu zastosowania, ale montaż dodatkowych półek na wysokości jak najbardziej.

Pralka w zabudowie meblowej

Jeśli posiadasz dużą łazienkę albo osobne pomieszczenie przeznaczone tylko na domową pralnię, pytanie, jak schować pralkę, nie powinno nastręczać trudności. Zabudowa meblowa to praktyczne i wyjątkowo estetyczne rozwiązanie. Niestety, nie należy ono do tanich, zwłaszcza jeśli wykonuje ją na zamówienie profesjonalny zakład stolarski. Możesz także wykorzystać gotowe elementy meblowe i samemu zaprojektować ciąg szafek czy całą szafę, w której ukryjesz pralkę Electrolux. Dzięki temu zyskasz porządek w pomieszczeniu, a umieszczona w zabudowie pralka całkowicie zniknie z oczu.

Jak ukryć pralkę w łazience? Oczywiście zabudować, jeśli nie pod blatem albo we wnęce, to spróbuj ustawić ją, np. wewnątrz szafki łazienkowej. Jeżeli takie rozwiązanie nie wchodzi w grę, wtedy pralka schowana w szafce może się również znajdować w kuchni lub przedpokoju, chociaż to rzadko spotykana opcja. Pralka zabudowana w szafie jest świetnym pomysłem – wszystko trzymasz w jednym miejscu: pralka zabudowana w szafce, a na półce obok płyny i proszki do prania albo kosz na pranie.

Pralka schowana za drzwiami

Zabudowa meblowa z drzwiami to doskonała opcja, aby ukryć pralkę. Zamykasz je i maszyna znika z oczu. Świetnym pomysłem i dodatkową niebanalną ozdobą wnętrza są również te przesuwne, np. żaluzjowe, za którymi ustawiasz sprzęt. Po skończonej pracy zasuwasz je, a pomieszczenie zyskuje całkowicie nowy wygląd. Warto zwrócić uwagę, aby drzwi, za którymi stoi pralka, otwierały się oddzielnie dla samego urządzenia. Wystarczy wówczas uchylić tylko jedno skrzydło, żeby wrzucić pranie, nie trzeba otwierać całej szafy.

Chcąc zapewnić odpowiednią wentylację, drzwi szafy lub szafki nie muszą (a wręcz nawet nie powinny) być jednolite. Ażurowa ścianka, lustro, lamelki albo dekoracyjne panele doskonale zdają egzamin. Zastanawiasz się, jak zabudować pralkę w małej łazience? Ukryj ją pod blatem, we wnęce lub właśnie za drzwiami, zwróć tylko uwagę, aby mogła swobodnie pracować.

Jak schować pralkę w małej łazience? Postaw na sprawdzone i praktyczne pomysły, dzięki którym zyskasz zarówno dodatkowe miejsce do przechowywania, jak i zaprowadzisz porządek oraz utrzymasz większą higienę bębna. Pralkę z pewnością warto zabudować, do rozstrzygnięcia pozostaje tylko kwestia dopasowania najlepszego rozwiązania.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 21:28
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.