Udostępnij
Skomentuj

Jak testować dyski SSD?

Dowiedz się, jak przebiega sprawdzanie dysków SSD i na co zwrócić uwagę, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

Jak sprawdzić, czy dysk SSD jest sprawny?

Test dysku SSD – szczególnie używanego – najlepiej rozpocząć od wizualnej oceny stanu urządzenia. Jeżeli już na początku masz wątpliwości, to zdecydowanie należy rozważyć, czy sprzęt w ogóle powinien zostać podpięty do komputera. Może okazać się, że nie działa, nie jest wykrywany lub – co gorsza – doprowadzi do większej awarii. Odpowiedni tester dysków SSD powinien natomiast wykazać wszelkie nieprawidłowości związane z działaniem podzespołu oraz zaproponować potencjalne rozwiązania zaistniałych problemów.

Polecane dyski SSD

Dyski SSD z założenia są niezwykle żywotne i potrafią przetrwać nawet dłużej, niż deklarują ich twórcy. Niezależnie od tego czy masz sprawdzasz klasyczny dysk SSD SATA, czy nowoczesny dysk SSD PCI-E, zwróć uwagę na parametr TBW, określający jak wiele danych można zapisać na nośniku, zanim wyczerpie się gwarancja producenta. Najczęściej oferowane są tak wysokie wartości TBW, że nawet eksploatowanie dysku przez kilka lat nie doprowadzi do przekroczenia limitu. Wyjątkiem mogą być dyski używane do przetwarzania ogromnych ilości danych.

Od testowania wspomnianego parametru powinna rozpocząć się diagnostyka dysku SSD. ADATA, Kingston oraz wielu innych wytwórców oferuje oprogramowanie, które sprawdzi, jak wiele danych przetworzył do tej pory nośnik. Jeżeli TBW nie została przekroczona, to bez obaw zareklamuj dysk w ramach gwarancji. Oczywiście można używać również wielu innych programów, pozwalających uzyskać niezależne od siebie wyniki. Testery radzą sobie dobrze bez względu na to czy sprawdzają dysk wykorzystujący złącze SATA, czy też miniaturowy dysk SSD M.2.

Programy do testowania dysku SSD

Zanim zdecydujesz się na pobranie odpowiedniego programu do testowania Twojego urządzenia, sprawdź, jakiej marki jest używany przez Ciebie nośnik. Dopiero z tą wiedzą sprawisz, że wykonana zostanie poprawna diagnostyka dysku SSD. Kingston SSD Toolbox, Samsung Magician, ADATA SSD Toolbox, Crucial Storage Executive – to tylko jedne z wielu programów oferowanych przez samych twórców nośników. Powinny one być pierwszym krokiem podczas testowania oraz poszukiwania usterek. Często radzą sobie lepiej niż uniwersalne testery SSD.

Aby mieć pewność poprawności przeprowadzonych analiz, powinieneś także skorzystać z dodatkowego oprogramowania niezależnego od producentów podzespołów, które powinno sprawdzić się bez względu na to, jakiej marki posiadasz dysk. Testowanie szybkości dysku SSD oraz jego diagnostyka są wykonalne, chociażby dzięki CrystalDiskInfo, z którego pomocą monitorujesz całą pracę swojego urządzenia. Jest on łatwy w obsłudze i pozwala na testowanie nawet dysków zewnętrznych SSD. Oczywiście to nie jedyne oprogramowanie umożliwiające sprawdzenie SSD.

Wydajność dysku SSD to równie często testowany parametr, co sprawność samego nośnika. Skorzystać da się przykładowo z programu AS SSD Benchmark, który pozwala wygodnie przeanalizować osiągi sprzętu. Gwarantuje on zdobycie informacji, których powinna dostarczyć każda diagnostyka dysku SSD. Samsung, Crucial, Transcend – każdy z tych producentów stawia na trochę inne parametry, a test umożliwi rozeznanie w tym, do czego najlepiej nadaje się twój nośnik danych. Warte uwagi są również takie narzędzia, jak choćby Atto Disk Benchmark orz CrystalDiskMark.

Jak odczytać i interpretować wyniki testu dysku SSD?

Powodów do przeprowadzenia testu może być wiele. Od znikającej pamięci, przez zmiany nazwy dysku widzianego przez system, aż po ginące w całości partycje. Najczęściej informacje o błędach dysku SSD zostaną zawarte w raporcie programu diagnostycznego, który z reguły obejmowane są przez technologię S.M.A.R.T. Dzięki niej dysk jest w stanie sam się monitorować, znajdować błędy i o nich powiadamiać. Bardziej dogłębna analiza może wykazać więcej szczegółów, na które należy zwrócić uwagę, aby odpowiednio zinterpretować raport po diagnostyce.

W pierwszej kolejności warto poświęcić uwagę parametrom, które bez trudu uda się porównywać. Dostępna pojemność, szybkość zapisu i odczytu oraz wiele innych aspektów, które można znaleźć w specyfikacji, powinno z grubsza pokrywać się z wynikami testu – pewne rozbieżności mogą wynikać z zarezerwowania części pamięci przez system czy też ograniczeń sprzętowych. Sprawność dysku SSD wynika jednak nie tylko z dostępnej wydajności, lecz także ze szczegółowej analizy jego działania. Programy diagnostyczne oferują szeroki zbiór informacji na temat nośników.

W przypadku dysków SSD ważna okaże się na przykład liczba rezerwowych komórek, jakimi można zastąpić uszkodzone sektory. Ta liczba powinna być jak najwyższa. Podobnie jest z oceną żywotności dysku – najczęściej podana jest wartość procentowa. Parametry, których duża wartość powinna martwić, to między innymi liczba sektorów z problemami odczytu, nieudane zapisy do komórek pamięci oraz liczba operacji ich kasowania, błędy, których nie udało się naprawić czy bezskuteczne próby relokowania sektorów. Pełna diagnoza SSD czasem obnaża wiele problemów.

Kiedy warto wymienić dysk SSD na nowy?

Powodów do zmiany sprzętu może być wiele, a najbardziej naglące z nich wykaże diagnostyka dysku SSD. GoodRam, Samsung, ADATA, Kingston czy Crucial zapewniają szeroką ofertę produktów, które pozwolą szybko nabyć nowe urządzenie w razie awarii obecnego. Przede wszystkim należy rozważyć takie rozwiązanie, kiedy posiadany sprzęt ma już swoje lata, a w dodatku był często używany. Jeżeli jego prognozowana żywotność jest niska lub wartość TBW zbliża się do pozbawiającego Cię gwarancji limitu, to czas poszukać nowego podzespołu.

Niepokojącym znakiem może być również raport z diagnostyki zawierający w sobie wiele informacji o uszkodzonych sektorach czy błędach dysku, których nie da się naprawić. Wiele zdziałasz za pomocą konserwacji nośnika, jednak pewnych problemów nie sposób uniknąć i wtedy jest ryzyko, że najlepszym rozwiązaniem będzie właśnie wymiana dysku SSD. Uszkodzone fragmenty podzespołu mogą nawet w tym momencie nie wpływać na jego funkcjonowanie, lecz z czasem zaczną stwarzać problemy i w konsekwencji generować ryzyko utraty danych. Nie warto ryzykować.

W skrajnych przypadkach, kiedy zaczniesz wyraźnie odczuwać spowolnienie dysku, spadek wydajności lub nawet znikanie niektórych z jego funkcji, bezzwłocznie należy wymienić urządzenie na nowe, póki przeniesienie plików ze starego nie stwarza trudności i jest możliwe bez użycia specjalnego oprogramowania. Odzyskiwanie danych to kosztowna usługa i niejednokrotnie okaże się, że jej cena przekracza cenę nowego nośnika. Odpowiedni tester dysków SSD używany regularnie z pewnością zaoszczędzi wielu przykrych niespodzianek.

Udostępnij
4,2
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:04
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.