Udostępnij
Skomentuj

Co to dysk SSD mSATA? Jaki wybrać?

W niektórych komputerach i urządzeniach mobilnych stosowane są dyski SSD mSATA. Jak wybrać dysk tego typu?

Oferta dysków SSD mSATA jest zróżnicowana. Do wyboru mamy nośniki różnych marek i o różnorodnych parametrach technicznych. Jak wybrać najlepszy z nich? Na co zwrócić uwagę? Czym charakteryzuje się interfejs mSATA i czy warto kupić nośnik tego rodzaju?

Polecane dyski SSD

Interfejs mSATA – co to jest?

Interfejs mSATA pojawił się z końcem 2009 roku. Jest to zminiaturyzowany wariant standardowego interfejsu SATA 6.0 Gb/s – wykorzystuje on dokładnie to samo pasmo komunikacyjne, ma te same ograniczenia, jeśli chodzi o przepustowość. Zasadniczą różnicą pomiędzy interfejsem SATA i mSATA jest jednak kwestia podłączania nośników – w przypadku interfejsu SATA należy posłużyć się odpowiednim przewodem, a w przypadku mSATA nośnik jest wpinany bezpośrednio w slot, co ogranicza liczbę kabli w urządzeniu, sprzyja utrzymaniu porządku i pozwala zmieścić niezbędne komponenty w naprawdę małych obudowach PC i laptopach.

Warto wiedzieć!

Choć wygląd gniazda mSATA przypomina odrobinę coraz popularniejsze gniazdo M.2 to nie są one ze sobą kompatybilne.

Co wybrać - dysk mSATA czy SATA?

Jeśli poszukujemy dysku SSD do urządzenia, w którym znajduje się płyta główna ze slotami SATA i mSATA możemy zastanowić się nad obydwoma rozwiązaniami. Które będzie korzystniejsze?

 • Dysk SSD SATA – znacznie popularniejsze i częściej stosowane rozwiązanie, a przynajmniej jeśli chodzi o komputery stacjonarne. Większe zainteresowanie tym standardem wiąże się ze znacznie szerszą ofertą dysków tego typu. Są one nieco większe od dysków SSD mSATA, a do ich podłączenia potrzebny jest przewód. To dobry wybór, jeśli kupujemy dysk SSD do komputera stacjonarnego z obudową typu Tower i gdy nie musimy przejmować się brakiem miejsca na kable.
 • Dysk SSD mSATA – nieco mniej popularny standard, który jednak ma swoje atuty. Dysk SSD mSATA podłączany jest bezpośrednio do slotu na płycie głównej, co redukuje liczbę kabli i powoduje, że nośnik zajmuje bardzo mało miejsca. Jest to rozwiązanie polecane szczególnie do laptopów, ale też komputerów stacjonarnych o niewielkich obudowach.

Dysk SSD mSATA bardzo dobrze sprawdzi się w urządzeniach mobilnych, ale też stacjonarnych. Szczególnie godny polecenia jest w sytuacji, gdy ograniczeniem jest mała ilość miejsca w obudowie urządzenia.

Jaki dysk SSD mSATA wybrać? Od czego zacząć?

Oferta dysków SSD mSATA nie jest aż tak imponująca, jak standardowych dysków SSD, ale i tak jest w czym wybierać. By kupić dobry dysk w tym standardzie, warto zacząć od uściślenia kilku kwestii:

 • Jaką kwotę możemy przeznaczyć na zakup? Cena bardzo często bywa elementem decydującym o zakupie lub odrzuceniu konkretnego rozwiązania. Z tego właśnie względu warto już na wstępie poszukiwań dysku zorientować się, jakie są ceny nośników mSATA i zastanowić się, jaką kwotę możemy przeznaczyć na zakup. Takie doprecyzowanie pozwoli ograniczyć liczbę dysków do wyboru i skupić się na porównaniu innych istotnych parametrów tych nośników.
 • Na jakiej pojemności dysku nam zależy? Pojemność dysku to kwestia, obok której chyba nikt nie przechodzi obojętnie podczas zakupu. Warto od razu zastanowić się nad tym, jakiego właściwie dysku potrzebujemy. Dysk SSD mSATA 32 GB będzie dobry, co najwyżej do urządzenia mobilnego typu tablet, ale już do laptopa lub komputera stacjonarnego lepszym rozwiązaniem będzie dysk SSD mSATA 128 GB lub większy. Warto pamiętać o tym, że to pojemność dysku bardzo istotnie wpływa na cenę nośnika – im bardziej ograniczony budżet, tym mniej pojemny dysk można kupić (oczywiście z małymi wyjątkami).

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze dysku SSD mSATA?

Wybierając dysk SSD mSATA do laptopa, tabletu lub komputera stacjonarnego nie wystarczy zerknąć na jego pojemność i cenę, trzeba też zwrócić uwagę na pozostałe parametry techniczne nośnika, a w szczególności na:

 • Szybkość odczytu danych – to parametr wyrażany w jednostce MB/s. Określa on maksymalną prędkość, z jaką dane mogą zostać odczytane z pamięci dysku. Im wyższa szybkość odczytu danych, tym lepiej.
 • Szybkość zapisu danych – kolejny parametr, który wiąże się z prędkością pracy dysku. Szybkość zapisu danych jest wyrażana w jednostce MB/s i oznacza to, z jaką maksymalną prędkością dane zostaną zapisane na dysku. Im wyższa prędkość zapisu danych, tym lepiej.
 • Zastosowane technologie – poszczególne modele dysków SSD mSATA mogą być wyposażone w różnego rodzaju usprawnienia oraz technologie podnoszące wydajność nośnika albo nawet wydajność całego systemu, jak w przypadku technologii Intel Smart Response, która umożliwia wykorzystanie dysku SSD jako pamięć podręczną. Inne technologie, jakie można znaleźć w nośnikach SSD mSATA to: TRIM (funkcja zwiększająca żywotność nośnika SSD), Garbage Collection (funkcja podobna do TRIM, usuwająca skasowane pliki z bloków pamięci flash) oraz inne.
 • Szyfrowanie sprzętowe – to rozwiązanie poprawiające bezpieczeństwo danych zgromadzonych na dysku. Szyfrowanie chroni przed nieautoryzowanym dostępem do danych, a rozwiązanie to można znaleźć raczej w dyskach z nieco wyższej półki cenowej.
 • Nominalny czas pracy – jest to szacunkowy czas bezawaryjnego działania dysku, jaki deklaruje producent. Najczęściej jest to wiele milionów godzin – im więcej, tym lepiej.
 • Marka – wielu kupujących kieruje się podczas zakupu także kwestią zaufania do producenta. Dysk SSD mSATA Transcend, GoodRam, Samsung czy też SanDisk to popularny wybór. Podobnie, jak dysk SSD Samsung, Kingston czy Origin.

Polecane modele dysków SSD mSATA

Oferta dysków SSD mSATA jest dość różnorodna. Podczas zakupu można więc zasugerować się także popularnością konkretnych rozwiązań. Poniższe dyski SSD to modele chętnie wybierane i godne polecenia ze względu na swą cenę lub parametry.

 • Dysk SSD Samsung 860 EVO 500GB mSATA (MZ-M6E500BW) – to jeden z droższych, ale też bardziej popularnych dysków mSATA. To dysk SSD mSATA 500 GB, który oferuje wysoką prędkość zapisu i odczytu danych. Nośnik wyposażono w wiele technologii podnoszących jego bezpieczeństwo, trwałość i funkcjonalność, a także w szyfrowanie sprzętowe. Nośnik posługuje się pamięcią DRAM i został wyposażony w kontroler MJX, co wpływa na szybkość działania dysku i na komfort jego użytkowania.
 • Dysk SSD Kingston UV500 120 GB mSATA Micro SATA (SUV500MS/120G) – kolejny szybki i niezawodny nośnik. To dysk SSD mSATA 120 GB, który oferuje wysoką prędkość zapisu i odczytu danych, a także wysoki nominalny czas działania.
 • Dysk SSD mSATA 64GB Transcend SSD370 6GB/s (TS64GMSA370) – nośnik o niższej pojemności, ale też niższej cenie. Dysk zapewnia wysoką szybkość odczytu danych, ale nieco niższą prędkość zapisu.
Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:02
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.