Udostępnij
Skomentuj

Jak sprawdzić temperaturę bez termometru?

Termometr przydaje się w każdym domu. Temperaturę możesz jednak zbadać bez niego – dowiedz się jak to zrobić.

Termometr to niezbędne urządzenie w każdym domu, szczególnie, jeżeli masz dzieci. Co zrobić w przypadku braku, lub awarii przyrządu do pomiaru temperatury?

Polecane termometry elektryczne

Jak sprawdzić, czy dziecko ma gorączkę bez użycia termometru?

Twoim pierwszym odruchem, gdy Twoje dziecko jest rozpalone i podejrzewasz u niego gorączkę, jest zapewne przyłożenie dłoni do czoła pociechy. To naturalna reakcja większości rodziców – statystycznie to właśnie metoda palpacyjna, czyli dotykowa to ta, którą stosuje się najczęściej. Pamiętaj, że pomiar wewnętrzną częścią dłoni jest bardziej czuły niż wykonany stroną grzbietową. Istnieje jednak inna skuteczniejsza metoda, aby określić temperaturę ciała malucha – przyłóż usta do czoła dziecka, są one bowiem bardziej czułe niż ręka. Gdy poczujesz, że miejsce to jest cieplejsze niż Twoje usta, możesz z dużym prawdopodobieństwem przyjąć, że Twoja pociecha ma gorączkę.

Jak określić wysokość temperatury bez termometru?

Temperatura powyżej 37,1 stopni oznacza stan podgorączkowy, powyżej 38 stopni Celsjusza – to gorączka średnia, natomiast 40,5 stopni – gorączka bardzo wysoka. Jak określić ten stopień, gdy pod ręką nie masz termometru? Tak samo jak w przypadku sprawdzania temperatury u dziecka, poproś kogoś bliskiego, by przyłożył dłoń, usta lub policzek do Twojego czoła. Czy jest to dziecko, niemowlę, czy osoba dorosła, w wypadku gorączki ciało będzie bardziej lub mniej rozpalone. Warto także obserwować swój organizm lub zachowanie pociechy. Dziecko często alarmuje nas płaczem. Infekcja wirusowa czy bakteryjna daje znać o swojej obecności szeregiem innych objawów, o czym przeczytasz poniżej.

Co ciekawe, temperaturę od niedawna zmierzysz za pomocą iPhone’a. Możliwe jest to dzięki aplikacji Fever Measuring Thermometer. Wystarczy, że umieścisz palec na obiektywie aparatu i gotowe – urządzenie pokaże Ci, jaką masz temperaturę ciała. Jest to oczywiście sposób pomocniczy, dokładność pomiarów może nie być idealna. W przypadku bardzo słabego samopoczucia rekomenduje się korzystanie z tradycyjnych termometrów.

Sposoby na określenie temperatury ciała

Oprócz naturalnych metod określania temperatury ciała, czyli obserwacji organizmu i przykładania ust do czoła, możesz to zrobić za pomocą termometru. Oto dostępne na rynku rodzaje termometrów:

  • termometr bezdotykowy – jest to termometr bezrtęciowy, który umożliwia pomiar temperatury np. błony bębenkowej, czoła czy skroni bez styczności z ciałem. Urządzenie jest bardziej higieniczne niż dawne termometry rtęciowe, nie musisz bowiem odkażać go przed każdym użyciem. Ryzyko przeniesienia infekcji zostaje więc zmniejszone. Dodatkowo niektóre bardziej zaawansowane termometry mogą mierzyć temperaturę otoczenia, kąpieli lub pożywienia. Wśród polecanych modeli znajdują się np. termometr bezdotykowy Braun czy termometr bezdotykowy Microlife;
  • termometr do ucha – często wybierany rodzaj termometru, szczególnie przez rodziców małych dzieci. Pomiar wykonywany jest szybko (1-3 sekundy), a ucho dobrze oddaje temperaturę ciała. Takie miejsce pomiarów jest bardziej dostępne niż to pod pachą czy w odbycie, szczególnie gdy maluch jest niespokojny. Termometr do ucha stanowi dobry kompromis dla termometru bezdotykowego, jest niedrogi, ale precyzyjny. Przykładem takiego urządzenia jest termometr Braun do ucha;
  • termometr do czoła – podobnie jak przy pomocy termometru do ucha, łatwo jest nim zmierzyć temperaturę, również dziecka. Nowoczesne urządzenia tego typu są bardzo dokładne. Pomiar następuje w kilka sekund. Stosując termometr elektroniczny, wymagana jest szczególna dbałość o higienę. Przyrząd odczytuje temperaturę ze skroni dziecka lub dorosłego, ma więc bezpośredni kontakt ze skórą osoby chorej. W rankingach termometrów wysoką pozycję zajmuje termometr Braun.

Objawy towarzyszące gorączce

Czujesz zmęczenie, nadmierną potliwość, nie masz siły wykonać codziennych czynności, a może dopadły Cię drgawki i dreszcze? Ponadto odczuwasz nietypową senność, bóle głowy i ciała lub masz nudności? Oprócz wysokiej temperatury ciała, gorączka powoduje szereg skutków ubocznych. Zwróć na to szczególną uwagę przede wszystkim, gdy to Twoje dziecko ma gorące czoło. Niezwłocznie zbadaj mu temperaturę, najlepiej sprawdzą się termometr do ucha lub termometr bezdotykowy. Jeśli występuje u niego również zaczerwienie skóry twarzy, jest rozpalone oraz nastąpiła utrata apetytu i chęci zabawy, nie zwlekaj z przeciwdziałaniem gorączki. Przyczyną podwyższonej temperatury może być także zapalenie dróg moczowych. Kolor moczu zmienia się wtedy na ciemniejszy.

Jak obniżyć gorączkę domowymi sposobami?

Domowe sposoby na obniżenie gorączki mogą często bardzo skutecznie zastąpić leki z apteki. Gdy podwyższonej temperaturze towarzyszą zmęczenie i dreszcze, najlepiej będzie, gdy położysz się do łóżka. W wypadku nudności należy przyjąć pozycję półleżącą. Dodatkowo dobrym rozwiązaniem są napary z ziół. Pomocne są te z kwiatu lipy i z bzu czarnego – pij je 2-3 razy dziennie. Możesz też zaparzyć herbatkę z sokiem malinowym.

Nierzadko w przypadku gorączki stosuje się także chłodne kąpiele lub zimne okłady. Wychłodzenie organizmu powinno pomóc, jednak należy zwrócić uwagę, by nie było ono za duże. Woda nie może być chłodniejsza od temperatury ciała o więcej niż pół stopnia Celsjusza, jeśli chodzi o dzieci i dwóch stopni u osób dorosłych. Po ok. 2 godzinach od takiej kąpieli ponownie zmierz temperaturę – przydatny będzie precyzyjny sprzęt np. termometr Braun czy termometr bezdotykowy Microlife. Pamiętaj też, że stosując okłady, termometr do czoła należy przyłożyć po odczekaniu dłużej chwili.

W medycynie naturalnej stosuje się także metodę przykładania surowego ziemniaka do czoła lub cebuli na stopy. Kartofle zawierają enzymy, które pomagają zbić gorączkę. Pokrój warzywo na plastry, przyłóż do czoła i pozostaw na ok. 15 minut. W przypadku cebuli przekrój ją na pół, przyłóż do stóp i załóż skarpetki. Odczekaj 20-30 minut. Po takich zabiegach należy ponownie zmierzyć temperaturę, u dziecka dobrze sprawdzi się termometr do ucha.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:49
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.