Udostępnij
Skomentuj

Jak sprawdzić IP routera?

Masz w domu nowy router i nie wiesz, jak sprawdzić IP Internetu? Artykuł rozwieje Twoje wątpliwości!

IP (Internet Protocol address) to czterocyfrowy unikalny numer identyfikacyjny przydzielany urządzeniom funkcjonującym w ramach jednej sieci lokalnej lub poza nią: między innymi komputerom stacjonarnym, laptopom, drukarkom, kamerom, smartfonom, a nawet telewizorom, pralkom czy lodówkom. Usprawnia on komunikację między poszczególnymi sprzętami i decyduje o jej prawidłowym przebiegu. Wiedza na temat tego, jak znaleźć IP routera, bywa przydatna w wielu rozmaitych sytuacjach, na przykład podczas pierwszego uruchomienia, instalacji czy konfiguracji trasownika.

Polecane routery

Jak sprawdzić adres IP routera?

Zastanawiasz się, jak sprawdzić adres IP routera? Wbrew pozorom zadanie nie jest wcale trudne i nie wymaga żadnych specjalistycznych umiejętności. Najpierw otwórz konsolę systemową – w tym celu uruchom menu Start i wpisz w wyszukiwarkę hasło CMD, a następnie wybierz Wiersz polecenia (możesz też skorzystać ze skrótu klawiszowego Ctrl+R). W wyświetlonym na ekranie czarnym okienku wprowadź polecenie ipconfig i potwierdź komendę, naciskając Enter. Zobaczysz wszystkie dane dotyczące Twoich interfejsów sieciowych – odnajdź wśród nich informacje na temat karty bezprzewodowej. Adres do routera na ogół jest przypisany do bramy domyślnej (Default Gateway). Powyższa „instrukcja” ma zastosowanie w pecetach wyposażonych w środowisko`operacyjne Windows.

Jak sprawdzić IP sieci na komputerach z systemem mac OS X? Kliknij ikonę nadgryzionego jabłka w górnym rogu ekranu i z rozwiniętego menu wybierz kategorię Preferencje systemowe, a potem Sieć. Uzyskasz dostęp do listy połączeń – po lewej stronie dostrzeżesz nazwę aktualnie używanej sieci. W kolejnym kroku wejdź w opcje Zaawansowane (w prawym, dolnym rogu), a później zakładkę TCP/IP i zwróć uwagę na numer umieszczony w polu Router.

W przypadku Linuxa opisana procedura przebiega bardzo podobnie i zajmuje zazwyczaj kilka minut. Jak sprawdzić IP modemu? Wystarczy kliknąć ikonę Wi-Fi widoczną w obszarze powiadomień i z menu kaskadowego wybrać polecenie Informacje o połączeniu. Potrzebne dane znajdziesz obok napisu Brama domyślna (ewentualnie Trasa domyślna).

Jak sprawdzić IP routera na telefonie z Androidem? Wejdź w ustawienia swojego smartfona i otwórz menu Wi-Fi w zakładce Sieć i internet, a następnie kliknij nazwę swojego połączenia. Po wybraniu komendy Zaawansowane na ekranie wyświetlone zostaną szczegółowe informacje odnośnie szybkości nadawania i odbierania danych, maski podsieci, systemu DNS, bramy, a także wspomnianego IP.

Odczytanie numeru identyfikacyjnego trasownika za pośrednictwem komputera bądź komórki nie powinno powodować już większych trudności. A jak sprawdzić IP urządzeń podłączonych do routera? Warto odpowiedzieć na postawione wyżej pytanie, posługując się przykładem drukarki (to jeden z najczęściej używanych sprzętów peryferyjnych). Wybierz posiadany model z głównego menu peceta (Start – Ustawienia – Urządzenia – Drukarki i skanery), kliknij opcję Zarządzaj i przejdź do Właściwości drukarki. W polu oznaczonym nazwą Lokalizacja widnieje IP.

Jak zmienić IP routera?

Wiesz już, jak sprawdzić IP routera TP-Link lub jakiegokolwiek innego trasownika. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy zajdzie konieczność zmiany istniejącego adresu, choćby ze względów bezpieczeństwa? Istnieje kilka sposobów na osiągnięcie rzeczonego celu – możesz poprosić o pomoc swojego dostawcę internetu lub zadziałać na własną rękę i zainstalować na dysku twardym specjalistyczne oprogramowanie oferujące dostęp do tak zwanej wirtualnej sieci prywatnej (z angielskiego Virtual Private Network – VPN).

Na czym polega zasada działania takiego software’u? Dzięki niemu możesz nadać pecetowi dowolny numer identyfikacyjny, bez względu na aktualną lokalizację komputera bądź serwera. VPN chroni Twoją prywatność i anonimowość w sieci, kiedy korzystasz z publicznych hotspotów w kawiarni, szkole, pracy bądź na uczelni. Zabezpiecza Twoje hasła, informacje osobiste oraz inne wrażliwe dane przed kradzieżą lub atakiem hakerów. Pozwala Ci ominąć cenzurę w Internecie i przeglądać zablokowane strony WWW ze Stanów Zjednoczonych, Chin lub innych regionów świata.

Większość tego typu aplikacji jest płatna – trzeba na nie wydać od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Wszystko zależy od producenta oprogramowania, a także wybranego pakietu. Zwykle użytkownik wybiera spośród paru różnych planów (na przykład miesięcznego, rocznego, dwuletniego itp.). Na rynku spotkać można też wersje darmowe VPN, niestety często narzucają one limity transferu danych, przez co ich funkcjonalność bywa mocno ograniczona.

Jak uruchomić panel konfiguracyjny routera?

Optymalizacja ustawień sieci Wi-Fi wymaga uruchomienia panelu konfiguracyjnego routera. Czynność ta nie należy do zbyt skomplikowanych – bez trudu poradzi sobie z nią nawet laik nieobeznany w tematyce informatycznej. Najpierw podłącz urządzenie do prądu i przywróć jego ustawienia fabryczne za pośrednictwem przycisku Reset umieszczonego na obudowie. Następnie włóż kabel sieciowy do głównego portu zlokalizowanego w tylnej części trasownika z napisem WAN, DSL, ADSL (połączenie telefoniczne) albo Internet.

Potem wystarczy już tylko włączyć komputer i router – dostęp do poszczególnych opcji sprzętowych uzyskasz po wpisaniu w polu adresu przeglądarki WWW numeru identyfikacyjnego trasownika (umieszczanego zwykle na etykiecie) i zalogowaniu się do panelu administracyjnego (potrzebne dane znajdziesz w instrukcji dołączonej do zakupu). Pamiętaj o jednej niezwykle istotnej kwestii – sposób postępowania może różnić się w zależności od rodzaju urządzenia. Router mobilny podlega nieco innej konfiguracji niż model przewodowy. Dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości poproś o pomoc producenta nabytego sprzętu bądź dostawcę Internetu.

Popularne adresy IP routera

Firmy wytwarzające trasowniki korzystają zwykle z tak zwanych domyślnych numerów identyfikacyjnych. Do najpopularniejszych konfiguracji należą: 192.168.0.1, 192.168.1.1 albo 192.168.178.1. Czasem używają mniej standardowych kombinacji – wówczas warto je sprawdzić za pośrednictwem którejś z przedstawionych wyżej metod.

Przy zakupie urządzenia sieciowego zwróć uwagę nie tyle na adres IP sprzętu, co na jego parametry techniczne, takie jak: zasięg, funkcje zabezpieczeń, prędkość, a także rodzaj obsługiwanego łącza. Obecnie duże zainteresowanie budzi router światłowodowy o wysokiej przepustowości, przystosowany do szybkiego transferu dużej ilości danych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:18
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.