Udostępnij
Skomentuj

Jak sprawdzić czyj to numer telefonu komórkowego?

Czyj to numer telefonu? Nie musisz się nad tym zastanawiać. Podajemy sposoby, aby to sprawdzić.

Pewnie wiele razy zdarzyło Ci się, że dzwonił do Ciebie nieznany numer telefonu, którego nie miałeś wpisanego w swoją listę kontaktową. Liczne połączenia reklamowe lub te związane z oszustwami sprawiły, że nie jesteśmy już tak chętni do odbierania wszystkich połączeń, dlatego najpierw chcemy upewnić się, co to za numer telefonu. Jak i gdzie to zrobić? Jak sprawdzić, czyj to numer telefonu komórkowego? Odpowiadamy w tym poradniku!

Polecane smartfony

Jak sprawdzić numer telefonu dzwoniącego?

Z pewnością każdy choć raz miał sytuację, w której zastanawiał się, czy warto odebrać połączenie z nieznanego numeru. Może to być kolejny telemarketer lub złodziej, który wykonuje połączenie, abyś Ty, jako odbierający, zapłacił za impulsy. Jak sobie poradzić z tym problemem? Nie możemy w końcu unikać odbierania każdego obcego numeru telefonu. Ponadto zazwyczaj jesteśmy bardzo ciekawi tego, „kto dzwonił” lub „czyj to numer”.

Nowoczesne smartfony, takie jak smartfony Samsung, często mają wgraną funkcję ostrzegania o spamie. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ minimalizuje ono ryzyko zostania ofiarą oszusta. Są też telefony, w których taka opcja nie jest uruchomiona automatycznie. Warto wtedy ściągnąć specjalną aplikację, która pomoże Ci szybko zweryfikować „czyj to numer komórkowy”.

Gdzie sprawdzić numer telefonu dzwoniącego? Jeśli Twój sprzęt to smartfon Huawei lub inne urządzenie z systemem operacyjnym Android lub iOS, możesz ściągnąć program Truecaller ze sklepu Play. Ta aplikacja pozwoli bez problemu sprawdzić, do kogo należy numer – w dodatku pokaże Ci to w czasie rzeczywistym. Jeżeli posiadasz telefon komórkowy dla seniora, na który nie da się pobrać takiego oprogramowania, możesz skorzystać z serwisu Truecaller przez przeglądarkę internetową. Wystarczy zarejestrować się na stronie przez Gmaila, a następnie wpisać interesujący nas numer telefonu.

Kilka sposobów na sprawdzenie numeru telefonu

Serwis Truecaller to niejedyny sposób na sprawdzanie, czyj to numer telefonu. Na podobnej zasadzie działa aplikacja Sync.me. Skąd wymienione serwisy posiadają tak obszerną bazę danych? Warto podkreślić, że rejestrując się na wymienionych aplikacjach, każdy użytkownik zezwala na dostęp do swojej sieci kontaktów. W związku z tym przekazujesz swoje dane, jak również osób, z którymi się kontaktujesz za pomocą telefonu.

Oprócz aplikacji do weryfikacji obcych numerów telefonu jest jeszcze inna popularna metoda sprawdzania, czyj to numer telefonu. Wpisując w przeglądarce internetowej ciąg cyfr z dopiskiem: „kto dzwoni”, „czyj to numer” itp., znajdziesz strony zawierające bazy danych. W serwisach tego typu użytkownicy mogą dodawać samodzielnie numery telefonu, a także pisać do nich komentarze. Taki sposób sprawdzania nadawcy połączenia bywa czasochłonny, jednak warto go znać. Jest o tyle wygodniejszy, że często strony tego typu nie wymagają obowiązkowej rejestracji. Jednocześnie wadą jest to, że przeważnie nie ma tam podanych pełnych danych osoby dzwoniącej, a jedynie przybliżone (choć najważniejsze) informacje. Ponadto należy mieć na uwadze, że komentarze użytkowników mogą być różne lub zupełnie sprzeczne ze stanem faktycznym.

Smartfon Samsung, smartfon Xiaomi czy smartfon Nokia to tylko przykłady telefonów, na których możesz bardzo szybko sprawdzić, do kogo należy numer. Jeśli posiadasz aplikację, sprawdzanie odbywa się natychmiastowo, abyś mógł szybko zadecydować, czy odbierzesz połączenie, czy nie. Jest to wielki plus tego typu oprogramowania. Należy jednak pamiętać, że warunkiem korzystania z jego funkcji jest rejestracja oraz udzielenie zgody na dostęp aplikacji do katalogu kontaktów w Twoim telefonie. Warto też dodać, że zarówno aplikacja, jak i bazy danych nie poradzą sobie z numerami zastrzeżonymi. Jak sprawdzić numer zastrzeżony? Niestety nie ma możliwości samemu zidentyfikować takie połączenie. Jeśli jest to poważna sprawa (np. w grę wchodzi regularne nękanie), to jedynym wyjściem jest zgłoszenie problemu na policję, która wystąpi do operatora z żądaniem ujawnienia czyj to numer komórkowy.

Jak znaleźć osobę po numerze telefonu komórkowego?

Wymienione wyżej sposoby sprawdzania numeru działają tylko w przypadku, kiedy chcesz sprawdzić, kto do Ciebie dzwoni. Na podstawie ciągu cyfr możesz znaleźć informacje o nadawcy połączenia. Korzystając z wymienionych serwisów, sprawdzisz imię i nazwisko dzwoniącego lub, w przypadku telemarketingu, nazwę firmy. Aplikacje nie pomogą natomiast wtedy, gdy masz czyjeś dane i na ich podstawie chcesz znaleźć jego numer telefonu.

Warto wspomnieć też, że problem z nieznanymi numerami telefonów jest obecnie nieco mniejszy, a to dzięki ustawie antyterrorystycznej wprowadzonej 25 lipca 2016 roku. Dotyczy ona obowiązku imiennej rejestracji kart SIM, co zdecydowanie utrudnia popełnienie przestępstwa – nie tylko o charakterze terrorystycznym, ale też związanym np. z wyłudzeniem. W takich sytuacjach imienna rejestracja umożliwia w łatwy sposób zweryfikować odpowiednim służbom kto dzwonił i czyj to numer. Nie oznacza to jednak, że problem całkowicie zniknął. Niestety wciąż spotykamy się z połączeniami z podejrzanych numerów, jak również słyszymy o coraz to nowszych sposobach na oszustwo przez telefon. Niebezpieczne bywają nie tylko same połączenia, ale także SMS-y, starające się oszukać ludzi – zazwyczaj są to niebezpieczne linki do stron internetowych, na których może dojść do wykradnięcia ważnych danych np. do konta bankowego. Treść wiadomości zazwyczaj sugeruje zaległości spłaty, zadłużenie lub wygraną w loterii.

Sprawdzenie numeru telefonu nieco komplikuje natomiast RODO, które weszło w życie w 2018 roku. Większa kontrola nad danymi utrudniła wyszukiwanie osób dzwoniących. Jak widać jednak po wyżej wspomnianych sposobach, wciąż jest to możliwe. Niektórzy, sprawdzając numer telefonu, chcieliby pójść o krok dalej. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy znając numer dzwoniącego, możemy zlokalizować jego urządzenie. W przypadku nowoczesnych aparatów, takich jak smartfon Motorola czy smartfon Hammer, jest to możliwe. Urządzenie ze wbudowanym odbiornikiem GPS można namierzyć poprzez specjalne oprogramowanie. Instaluje się je na telefonie, który ma być śledzony, oraz na tym, który pomoże monitorować położenie urządzenia. Wymaga to oczywiście zgody użytkownika. Nie możemy więc tak po prostu zacząć lokalizować przypadkowego numeru telefonu.

Jak śledzić telefon komórkowy, bez wiedzy użytkownika?

Śledzenie urządzenia bez wiedzy użytkownika to rzecz wykonalna. Należy jednak wiedzieć, że anonimowe lokalizowanie jest nielegalne oraz bardzo trudne. Możesz znaleźć strony, które oferują taką usługę, jednak jest to w większości przypadków oszustwo. Twórcy tego typu serwisów zwykle wyłudzają pieniądze lub dane od użytkowników. Do lokalizacji karty SIM uprawnione są służby specjalne oraz operator sieci. Podczas podpisywania umowy abonamentowej użytkownik najczęściej wyraża zgodę na lokalizowanie.

Jak działa namierzanie numerów telefonu?

Jeśli chodzi o namierzanie lokalizacji urządzenia lub karty SIM, to zasada działania oparta jest o GPS. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy ich smartfon ma wbudowane odbiorniki. Zdecydowana większość urządzeń jest w nie wyposażona. Również klasyczne modele, takie jak telefon komórkowy Panasonic, można lokalizować za pomocą systemu GPS. Kupując sprzęt dla seniora, warto sprawdzić w specyfikacji od producenta, czy ma on tę funkcję. Przykładem aparatu bez nawigacji jest najbardziej podstawowy telefon komórkowy Maxcom.

Jak zastrzec numer telefonu?

W smartfonach z Androidem, takich jak smartfony Nokia, zastrzeganie numeru jest bardzo proste. Można to zrobić w ustawieniach swojego urządzenia. Zazwyczaj taka opcja jest dostępna w liście ostatnich połączeń po wybraniu konkretnego numeru telefonu – zaraz przy wyborze zadzwonienia czy dodania do listy kontaktów. Jeśli posiadasz urządzenie, w którym nie da się tego zrobić w ten sposób, możesz przed wykonaniem połączenia, wpisać kod #31#. Tą metodą zastrzegasz numer jednorazowo. Można ją wykorzystać w urządzeniu dla seniora, takich jak telefon komórkowy Alcatel.

Kiedy warto sprawdzać numery telefonów?

Wyłudzenie pieniędzy za impulsy dotyczy przede wszystkim połączeń z innych krajów. Jeśli na ekranie Twojego smartfona widnieje numer kierunkowy z obcego państwa, warto wpisać cały ciąg cyfr do bazy i sprawdzić, kto dzwoni. Dzięki temu uchronisz się przed doliczeniem kosztów do rachunku. Jeśli posiadasz urządzenie z Androidem, np. smartfon myPhone, możesz w łatwy sposób zablokować nadawcę. Sprawdzanie nadawców połączeń stało się łatwe dzięki dostępowi do aplikacji i baz danych. Warto z nich korzystać, aby chronić się przed oszustami.

Przy wcześniej wspomnianych podejrzanych SMS-ach również sprawdź numer telefonu. Przed upewnieniem się, czyj to numer telefonu, pod żadnym pozorem nie wchodź na żadne podane strony internetowe. Może to być próba wyłudzenia pieniędzy. Często link przypomina domenę banku lub innej oficjalnej strony, ale w rzeczywistości różni się np. brakiem kropki, inną końcówką itp. Jednym z popularnych sposobów oszustwa jest wysyłanie tego typu wiadomości do osób, które na stronach z ogłoszeniami wystawiają przedmioty na sprzedaż. Treść może dotyczyć rzekomej niedopłaty za kuriera czy innych kwestii, których sprzedawca może się teoretycznie spodziewać. W związku z tym zawsze należy pozostawać czujnym w przypadku obcych numerów telefonu.

Jak sprawdzić swój numer telefonu?

Wiesz już, jak zweryfikować numer telefonu, który do Ciebie dzwonił. Na koniec warto jeszcze podpowiedzieć, jak sprawdzić swój numer. Na szczęście jest to zdecydowanie mniej skomplikowane, choć w pierwszej chwili nie dla wszystkich oczywiste. Tym bardziej że mamy aż 4 opcje. Pierwszą z nich jest sprawdzenie ustawień w smartfonie. Większość z nich ma zapisany numer telefonu w informacjach o urządzeniu. Może się jednak zdarzyć, że takiej wzmianki tam nie znajdziemy. W takim przypadku drugim sposobem jest sprawdzenie listy kontaktów. Operatorzy często umieszczają domyślnie nasz numer podpisany w spisie np. jako „moja wizytówka” czy „twój numer”.

Jeśli obie metody skończyły się niepowodzeniem, należy wypróbować bardziej tradycyjny sposób, czyli wpisanie kodu na klawiaturze numerycznej i wybranie połączenia. Kod różni się w zależności od operatora:

  • Play (Virgin Mobile, RB Mobile) – *121#
  • Plus (Plush) – *132#
  • T-Mobile – (Heyah, tuBiedronka) *100#
  • Orange – *555
  • nju mobile – *630

Ostatnim rozwiązaniem jest po prostu zadzwonić do kogoś z kontaktów i poprosić, aby podał nam wyświetlany numer telefonu. Każdemu w końcu może zdarzyć się to, aby zapomnieć o najbardziej oczywistych hasłach, datach czy numerach. Zwłaszcza w sytuacji, gdy niedawno zmieniliśmy sieć komórkową.

Mamy nadzieję, że wiesz już doskonale, gdzie i jak znaleźć, czyj to numer telefonu. Podaliśmy różne sposoby – zarówno te wymagające instalacji aplikacji, jak i te związane z wyszukiwaniem numeru telefonu dzwoniącego za pomocą wyszukiwarki internetowej. Zawsze pamiętaj, że jeśli dzwoni do Ciebie podejrzany numer lub dostajesz mało wiarygodne SMS-y, najpierw upewnij się, czyj to numer telefonu. To pozwoli uniknąć Ci często wielu przykrych konsekwencji.

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:39
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.