Udostępnij
Skomentuj

Jak sprawdzić czyj to numer telefonu komórkowego?

Sprawdzanie numeru nieznanego nadawcy połączenia to bardzo przydatna funkcja. Jak z niej korzystać?

Jak sprawdzić numer telefonu?

Z pewnością każdy choć raz miał sytuację, w której zastanawiał się, czy warto odebrać połączenie z nieznanego numeru. Może to być kolejny telemarketer lub złodziej, który wykonuje połączenie, abyś Ty, jako odbierający, zapłacił za impulsy. Nowoczesne smartfony, takie jak telefony komórkowe Samsung, często mają wgraną funkcję ostrzegania o spamie. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ minimalizuje ono ryzyko zostania ofiarą oszusta.

Są też telefony, w których taka opcja nie jest uruchomiona automatycznie. Warto wtedy ściągnąć specjalną aplikację. Jeśli Twój sprzęt to smartfon Huawei lub inne urządzenie z systemem operacyjnym Android, możesz ściągnąć program Truecaller ze sklepu Play. Ta aplikacja pozwoli Ci sprawdzić, do kogo należy numer. Jeżeli posiadasz telefon komórkowy dla seniora, na który nie da się pobrać takiego oprogramowania, możesz skorzystać z serwisu Truecaller przez przeglądarkę internetową.

Polecane telefony komórkowe

Kilka sposobów na sprawdzenie numeru telefonu

Serwis Truecaller to nie jedyny sposób na sprawdzanie, kto dzwoni. Na podobnej zasadzie działa aplikacja Sync.me. Wpisując w przeglądarce internetowej ciąg cyfr z dopiskiem: „kto dzwoni”, znajdziesz strony zawierające bazy danych. W serwisach tego typu użytkownicy mogą dodawać samodzielnie numery telefonu, a także pisać do nich komentarze. Taki sposób sprawdzania nadawcy połączenia jest czasochłonny, jednak warto go znać.

Smartfon Samsung, smartfon Xiaomi czy smartfon Nokia to tylko przykłady telefonów, na których możesz bardzo szybko sprawdzić, do kogo należy numer. Jeśli posiadasz aplikację, sprawdzanie odbywa się natychmiastowo, abyś mógł szybko zadecydować, czy odbierzesz połączenie, czy nie. Jest to wielki plus tego typu oprogramowania. Należy jednak wiedzieć, że warunkiem korzystania z jego funkcji jest rejestracja oraz udzielenie zgody na dostęp aplikacji do katalogu kontaktów w Twoim telefonie.

Jak znaleźć osobę po numerze telefonu komórkowego?

Wymienione wyżej sposoby sprawdzania numeru działają tylko w przypadku, kiedy chcesz sprawdzić, kto do Ciebie dzwoni. Na podstawie ciągu cyfr możesz znaleźć informacje o nadawcy połączenia. Korzystając z wymienionych serwisów, sprawdzisz imię i nazwisko dzwoniącego lub, w przypadku telemarketingu, nazwę firmy. Aplikacje nie pomogą natomiast wtedy, gdy masz czyjeś dane i na ich podstawie chcesz znaleźć jego numer telefonu.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy znając numer, możemy zlokalizować urządzenie. W przypadku nowoczesnych aparatów, takich jak smartfon Motorola czy smartfon Hammer, jest to możliwe. Urządzenie ze wbudowanym odbiornikiem GPS można namierzyć poprzez specjalne oprogramowanie. Instaluje się je na telefonie, który ma być śledzony, oraz na tym, który pomoże monitorować położenie urządzenia. Wymaga to oczywiście zgody użytkownika.

Jak śledzić telefon komórkowy, bez wiedzy użytkownika?

Śledzenie urządzenia bez wiedzy użytkownika to rzeczy wykonalna. Należy jednak wiedzieć, że anonimowe lokalizowanie jest nielegalne oraz bardzo trudne. Istnieją strony, które oferują taką usługę, jednak jest to w większości przypadków oszustwo. Twórcy tego typu serwisów zwykle wyłudzają pieniądze lub dane od użytkowników. Do lokalizacji karty SIM uprawnione są służby specjalne oraz operator sieci. Podczas podpisywania umowy abonamentowej, użytkownik najczęściej wyraża zgodę na lokalizowanie.

Jak działa namierzanie numerów telefonu?

Jeśli chodzi o namierzanie lokalizacji urządzenia lub karty SIM, to zasada działania oparta jest o GPS. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy ich smartfon ma wbudowane odbiorniki. Zdecydowana większość urządzeń jest w nie wyposażona. Również klasyczne modele, takie jak telefon komórkowy Panasonic, można lokalizować za pomocą systemu GPS. Kupując sprzęt dla seniora, warto sprawdzić w specyfikacji od producenta, czy ma on tę funkcję. Przykładem aparatu bez nawigacji jest najbardziej podstawowy telefon komórkowy Maxcom.

Polecane smartfony

Jak zastrzec numer telefonu?

W smartfonach z Androidem, takich jak telefony komórkowe Nokia, zastrzeganie numeru jest bardzo proste. Można to zrobić w ustawieniach swojego urządzenia. Jeśli posiadasz urządzenie, w którym nie da się tego zrobić w ten sposób, możesz przed wykonaniem połączenia, wpisać kod #31#. Tą metodą zastrzegasz numer jednorazowo. Można ją wykorzystać w urządzeniu dla seniora, takich jak telefon komórkowy Alcatel.

Kiedy warto sprawdzać numery telefonów?

Wyłudzenie pieniędzy za impulsy dotyczy przede wszystkim połączeń z innych krajów. Jeśli na ekranie Twojego smartfona widnieje numer kierunkowy z obcego państwa, warto wpisać cały ciąg cyfr do bazy i sprawdzić, kto dzwoni. Dzięki temu uchronisz się przed doliczeniem kosztów do rachunku. Jeśli posiadasz urządzenie z Androidem, np. telefon komórkowy Hammer, możesz w łatwy sposób zablokować nadawcę. Sprawdzanie nadawców połączeń stało się łatwe dzięki dostępowi do aplikacji i baz danych. Warto z nich korzystać, aby chronić się przed oszustami.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)