Udostępnij
Skomentuj

Jak słuchać radia internetowego na wieży?

Część z nas słucha ulubionych stacji radiowych w domowym zaciszu. Jak odbierać sygnał radia internetowego?

Jak działa radio internetowe?

Czy radio kojarzy Ci się z muzyką i audycjami odbieranymi przez fale radiowe oraz z nie zawsze doskonałą jakością? Tak było kiedyś. Dziś radia internetowe mogą być odbierane za pomocą przesyłania strumieniowego. Oczywiście jest to doświadczenie dużo bardziej przyjemne niż pojawiające się niegdyś w naszych odbiornikach szumy i trzaski, za każdym razem, kiedy fale były zakłócane przez czynniki zewnętrzne, niezależne od nas, jak na przykład kiepskie warunki atmosferyczne czy odległość od źródła sygnału. Co więcej, ograniczenia polegające na słuchaniu jedynie radia lokalnego również należą już do przeszłości.

Radio odsłuchiwane przez internet to dzisiaj przede wszystkim niczym nielimitowana dostępność. Żadne ograniczenia geograficzne nie przeszkodzą Ci w słuchaniu ulubionej stacji radiowej, niezależnie od tego, czy wyjedziesz na wakacje, czy też przeprowadzisz się do innego kraju. Ważnym aspektem jest oczywiście zadbanie o jakość połączenia i prędkość internetu. Z kiepskim łączem każda stacja, nawet na najlepszym sprzęcie, będzie przerywać streaming lub nie uda Ci się uruchomić jej wcale.

Wieże z radiem internetowym to niewątpliwie zupełnie inna jakość słuchania, z której, jak się okazuje, większość z nas korzysta na co dzień, z domu. Żyjemy w czasach radia cyfrowego, co oznacza, że możesz dziś wręcz surfować po stacjach niczym po internecie, wybierając dowolne zakresy tematyczne oraz interesujące Cię style muzyczne. Liczba stacji, jakie zaprogramujesz dziś na wybranym sprzęcie, jest imponująca w porównaniu z możliwościami sprzed dekady. 30 czy nawet 50 stacji do zapamiętania na urządzeniu to już norma.

Na co zwrócić uwagę, wybierając wieżę Hi- Fi?

Podobnie jak przy wyborze TV, gdy kluczowym kryterium będzie dla ciebie jakość obrazu, tak podczas wyboru wieży Hi-Fi najważniejsza będzie, oczywiście, jakość, czystość oraz siła dźwięku. Wieża do muzyki kupowana jest w różnych celach, więc ważne pytanie, na jakie musisz sobie odpowiedzieć, to przede wszystkim to, w jaki sposób będziesz używać wieży. Czy potrzebujesz systemu do nagłaśniania imprez czy też do słuchania w domu? Czy będziesz odtwarzać nie tylko płyty CD, lecz także MP3 oraz korzystać z Bluetooth? Ponadto, jeśli chcesz sparować ją z innymi urządzeniami, warto zwrócić uwagę na wejścia do okablowań i możliwości techniczne, które ma dany model.

Jeśli jesteś mieszkańcem bloku i musisz liczyć się z sąsiadami, wieża z głośnikami, będącymi w rzeczywistości potężnymi kolumnami o mocy 1000 W, może przysporzyć Ci nie lada problemów. Mini wieże z radiem internetowym to w takim wypadku zdecydowanie lepszy wybór, a ponadto spora oszczędność miejsca. Tego typu systemy stereofoniczne potrafią również wspaniale podkreślić styl Twojego mieszkania. Pod kątem wyglądu takiego mini-sprzętu naprawdę jest w czym wybierać. W sytuacji, gdy nie musisz się ograniczać z poziomem głośności, należy rozważyć kolumny wyposażone w kilka głośników o 3 membranach.

Przy wyborze odpowiedniego sprzętu elektronicznego do domów liczy się dziś prostota i elegancja – chcemy, aby design sprzętu harmonijnie współgrał z otoczeniem. Przykładem ciekawego, bardzo minimalistycznego projektu wizualnego jest wieża Phillips, alternatywa dla standardowej wieży. Ten model wygląda jak spłaszczony głośnik, który można zamontować na nóżce lub na ścianie. Mimo swoich rozmiarów ma możliwości odtwarzania CD, CD-R(W) oraz MP3. Ta mikrowieża udostępnia funkcję parowania przez Bluetooth, więc możesz to urządzenie swobodnie łączyć z wieloma urządzeniami, z których korzystasz na co dzień.

Co jest potrzebne do słuchania radia online?

Jeszcze nie tak dawno temu standardowe radia posiadały anteny. Dziś, aby możliwe było odtwarzanie stacji radiowych, wieża powinna być wyposażona w radioodbiornik internetowywtedy Twoje urządzenie połączy się z internetem poprzez domową sieć LAN lub WiFi. Posiadając wieżę z WiFi, możesz odbierać nie tylko radio internetowe, lecz także odtwarzać muzykę z laptopa, smartfona czy tabletu.

Polecane wieże

Jakość dźwięku powinna być cechą numer jeden w każdym odtwarzaczu, nawet jeśli szukasz sprzętu w mniejszej wersji – w takiej sytuacji idealnie sprawdzi się miniwieża DAB + radio internetowe. Takie połączenie gwarantuje perfekcyjne wrażenia słuchowe, bez szumów typowych dla odtwarzania radia za pomocą sygnału FM. DAB+ (Digital Audio Broadcasting) to tuner, w który wyposażone są dziś sprzęty stereofoniczne wielu szanujących się marek, jak na przykład wieże Sony. Dzięki technologii radia cyfrowego możesz dziś zaprogramować nagranie ulubionych stacji czy też zatrzymać odtwarzanie radia oraz wyszukać stację po jej nazwie.

Jak podłączyć radio internetowe do wieży?

Jeśli masz dostęp do internetu, możesz podłączyć swoje stereo do sieci LAN za pośrednictwem kabla sieciowego (standardowego Registered Jack – type 45). Po połączeniu urządzenia z serwisem sieciowym możesz już słuchać wybranych stacji radiowych, również międzynarodowych. Stacje z łatwością zaprogramujesz w pamięci urządzenia. Radio można również podłączyć bezpośrednio do WiFi bezprzewodowo. Co jest niezaprzeczalnym plusem, wieża z WiFi i radiem internetowym umożliwia słuchanie Twoich ulubionych stacji radiowych bez reklam, które tak często przeszkadzają w standardowych radiach odbieranych przez sygnał FM.

Jeśli posiadasz starą wieżę, również możesz uzyskać dostęp do internetu, jednak wiąże się to z podłączaniem dodatkowych urządzeń. Taką wieżę najczęściej należy podłączyć dodatkowo do tabletu lub komputera. Najprostszym wyjściem będzie wymiana starego sprzętu na nowy, tym bardziej że w wielu przypadkach dodatkowe akcesoria potrzebne do połączenia z siecią mogą kosztować Cię dużo więcej niż zakup nowej wieży. Na przykład stylowe wieże Blaupunkt, bogate w nowoczesne funkcje, możesz kupić nawet za 300 zł.

Funkcja Spotify Connect w wieżach

Słuchacze radiostacji to często osoby przywiązane do klasycznych hitów – radiostacje często powtarzają wybrane utwory, do których lubimy wracać. Spora część z nas to również poszukiwacze nowych trendów muzycznych, korzystających nie tylko z tradycyjnych rozgłośni, lecz także z popularnych usług strumieniowania muzyki oraz podcastów, za comiesięczną, niewielką opłatą. Na świecie istnieje wiele platform streamingowych, jedną z najpopularniejszych, do której mamy dostęp w Polsce, jest serwis Spotify. Jeśli ją znasz i regularnie z niej korzystasz, to najprawdopodobniej na smartfonie lub laptopie. Dobra wieża hi-fi na miarę XXI wieku posiada wbudowaną funkcję Spotify Connect.

Jeśli potrzebujesz takiej funkcji w swojej hi-fi, może zainteresować cię wieża Panasonic. Model ten cieszy się sporym zainteresowaniem zarówno ze względu na dość przystępną cenę, jak i na jakość dźwięku oraz rozbudowane możliwości odtwarzania muzyki. Ta wieża doceniana jest przez użytkowników również za jej małe gabaryty i prostą obsługę. Jeżeli zastanawiasz się, na ile komfortowo na tym modelu odsłuchuje się radia internetowe, zacznijmy od tego, że na tej wieży zaprogramować możesz aż 30 stacji!

Jak ustawić stacje radiowe w wieży?

Sposób programowania stacji zależy w głównej mierze od tego, z jakim modelem wieży hi-fi mamy do czynienia, takie informacje znajdziesz w każdej instrukcji. Gdyby zdarzyło się, że instrukcja została przez Ciebie lub innych domowników zagubiona, lub też chcesz sprawdzić, jak wygląda obsługa modelu, który Cię interesuje, jeszcze przed dokonaniem zakupu, łatwo znaleźć ją na stronie producenta, poprzez wyszukanie konkretnego modelu. Może to być również świetny sposób na porównanie bardziej szczegółowych funkcji dwóch podobnych modeli, ponieważ instrukcje często dotyczą dwóch lub więcej produktów o niemal identycznych parametrach.

Na przykład, wieża Denon idzie w parze z bardzo prostą instrukcją opisującą sposób transmisji, a następnie automatycznego programowania wybranych stacji. Po naciśnięciu odpowiedniego przycisku na pilocie wystarczy wybrać żądane pasmo i dalej wykonywać wskazane w instrukcji kolejne czynności tak, aby stacje zostały automatycznie zaprogramowane. Możesz je także ustawić ręcznie, co instrukcja dokładnie opisuje, krok po kroku. W przypadku modelu w wersji DAB, po pierwszym uruchomieniu tego systemu radia internetowe zostaną wyszukane automatycznie.

Najpopularniejsze internetowe stacje radiowe

Badania z ostatnich kilku lat pokazują, że Polskie Radio online jest wciąż jedną z najchętniej słuchanych rozgłośni w Polsce, jeśli chodzi o radio internetowe. Odbiornik często znajduje się w miejscu pracy niejednego Polaka. Radia często słuchamy też w drodze do pracy czy szkoły. Okazuje się, że aż 72,1% z nas słucha radia codziennie, aż przez 4,5 godziny. Zgodnie z badaniami, osoby młode najchętniej przełączają się na ESKĘ czy RMF MAXXX, natomiast jeśli chodzi o udział stacji w czasie, na pierwszym miejscu znalazło się znane nam RMF FM, a na drugim Radio ZET.

Zarówno Polskie Radio internetowe, jak i inne radiostacje online mogą być odsłuchiwane na każdym sprzęcie. Zakup dobrej wieży Hifi i słuchanie wybranej muzyki czy stacji radiowych zamiast zakupu TV z abonamentem radiowo-telewizyjnym to zauważalny trend, szczególnie wśród młodych, zabieganych osób. Poszukujemy swobody wyboru i cyfrowa rzeczywistość daje nam tę wolność w decydowaniu o tym, czego chcemy słuchać w danym momencie.

Wszystkie powyżej wymienione aspekty zdecydowały o tym, że wieże z radiem internetowym, w pogoni za spełnieniem oczekiwań coraz bardziej wymagających klientów, musiały ewoluować i zacząć oferować szereg modułów, które zadowolą każdego, niezależnie od miejsca zamieszkania, wieku czy pochodzenia. Dzięki temu zamiast kilku sprzętów, pełniących różnorodne funkcje, możesz mieć dziś jeden, w którym znajdziesz niemal wszystko, czego szukasz. Swoboda, dowolność, większy wybór – to zalety radia internetowego, z których będziesz mógł korzystać, kupując odpowiednią wieżę.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:01
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.