Udostępnij
Skomentuj

Jak rower wpływa na sylwetkę?

Wskazujemy na najważniejsze korzyści płynące z regularnej jazdy na rowerze. Czy taki trening pozwala schudnąć?

Frazę „sport to zdrowie” możemy usłyszeć na każdym kroku. Telewizja, prasa, rodzina, znajomi -  wszyscy wychwalają zdrowy tryb życia, który oparty jest nie tylko na zbilansowanej diecie, ale również na odpowiedniej dawce ruchu. I choć nie można odmówić prawdziwości takiemu twierdzeniu, często trudno jest wziąć się za siebie i ruszyć z kanapy. Zwłaszcza że wiele sportów wymaga sporych poświeceń.

Popularne rowery miejskie

Z jazdą na rowerze jest jednak nieco inaczej. Nie jest ona tak męcząca, jak chociażby ćwiczenia siłowe czy nawet bieganie. W mniejszym stopniu obciąża również nasze mięśnie, a do tego pozwala na odkrycie wielu ciekawych miejsc, do których na piechotę nie chciałoby nam się dojść. Wszystko to sprawia, że rower jest polecany wszystkim tym, którzy chcą schudnąć i wymodelować sylwetkę stosunkowo niskim kosztem.

Rower – które mięśnie pracują?

Wbrew pozorom, analiza treningu pod kątem aktywowanych partii mięśniowych jest bardzo ważna. Dlaczego? Ponieważ dzięki pracy wielu mięśni, proces spalania tkanki tłuszczowej jest aktywny jeszcze długo po treningu. Tak się składa, że jazda na rowerze angażuje nasze ciało na wiele sposobów.

 • Mięśnie nóg – zaczynamy od kwestii oczywistej. To właśnie dolne partie są angażowane najbardziej, dlatego rower jest zalecany przede wszystkim osobom chcącym wzmocnić i wyrzeźbić mięśnie nóg. Jakie dokładnie? Przede wszystkim łydki, mięsień dwugłowy i czworogłowy uda, piszczelowy i mięśnie kulszowo-goleniowe. Do tego dochodzą również mięsnie pośladkowe. Jak rower wpływa na pośladki? Pozwala je wzmocnić i ujędrnić.
 • Mięśnie brzucha i grzbietu – rower doskonale nadaje się do tego, aby wzmocnić mięśnie poprzeczne i proste brzucha, a także mięśni lędźwiowe i skośne.
 • Kończyny górne – choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, jazda na rowerze angażuje również ręce (przede wszystkim mięsień trójgłowy ramienia, a także mięśnie zginacza palców i zginacza stawu łokciowego). Wszystko za sprawą manewrowania kierownicą.
 • Przepona – regularny wysiłek pozwala na zwiększenie objętości klatki piersiowej.
 • Serce – najważniejszy mięsień naszego organizmu. Regularny trening rowerowy usprawni procesor rozprowadzania krwi.

Korzyści z jazdy na rowerze – utrata wagi

W kontekście jazdy na rowerze, bardzo często podnoszona jest kwestia spalania kalorii. Wiele osób podkreśla, że jest to jeden z przyjemniejszych sposobów na to, by pozbyć się zbędnych kilogramów. Jest to prawdą, jednak musimy pamiętać o kilku warunkach.

Na początek warto zastanowić się, na jakie efekty możemy liczyć w przypadku regularnego treningu. Jak wykazują badania, standardowa, godzinna jazda pozwala spalić od 300 do 400 kalorii. Jeśli chcemy uzyskać lepszy wynik, powinniśmy postawić na tak zwany trening interwałowy. Polega on na ciągłej zmianie intensywności jazdy – przez chwilę jedziemy wolniej, by następnie gwałtownie przyspieszyć, zmuszając mięśnie do intensywnego treningu. Wykonywanie tego typu interwałów pozwala spalić jeszcze więcej kalorii.

Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że sama jazda na rowerze nie pozwoli nam schudnąć. Należy dołożyć do tego również odpowiednią dietę. Niezwykle istotna jest także regularność – warto jeździć na rowerze przynajmniej 2-3 razy tygodniowo, jeśli liczymy na jakieś efekty. Oczywiście nie powinniśmy zapominać również o odpowiednim nawadnianiu organizmu.

Jazda na rowerze – co daje w kontekście zdrowia?

Wzmocnienie mięśni, płaski brzuch to nie wszystkie efekty, na jakie możemy liczyć decydując się na regularną jazdę na rowerze. Jak wskazują liczne badania, regularne przejażdżki pomagają obniżyć poziom cholesterolu, a także zwiększyć ogólną wydolność organizmu. Staje się one również znacznie odporniejszy na liczne schorzenia.

W czym jeszcze pomaga jazda na rowerze? Warto nadmienić, że pozwala ona wyregulować poziom cukru we krwi. Związane jest to z tym, że aktywność fizyczna poprawia wrażliwość komórek na insulinę. Wspomnieć należy również o tym, że jazda na rowerze zwiększa produkcję endorfin, które odpowiada za nasze dobre samopoczucie.

Zalety jazdy na rowerze

Skoro omówiliśmy już najważniejsze kwestie związane z treningiem rowerowym, możemy jeszcze raz przypomnieć wszystkie plusy jazdy na rowerze:

 • angażowanie wielu partii mięśniowych – pracują zarówno nogi, jak i ręce, brzuch, grzbiet, a także serce i przepona,
 • spalanie kalorii – standardowy, godzinny trening pozwala spalić od 300 do 400 kalorii, jeszcze więcej spalimy, jeśli zdecydujemy się na interwały,
 • obniżanie cholesterolu,
 • lepsza wydolność organizmu,
 • poprawa odporności,
 • normalizacja poziomu cukru we krwi,
 • lepsze samopoczucie.

Jak jeździć na rowerze?

Jak widać, regularne przejażdżki zapewniają nam mnóstwo korzyści, o których nie powinniśmy zapominać. Jeśli jednak zależy nam na zrzuceniu zbędnych kilogramów, a także na odpowiednim wymodelowaniu sylwetki, musimy postawić na regularność. Dwie-trzy jazdy w miesiącu to stanowczo za mało, by móc liczyć na efekt w postaci mniejszej wagi. Na rower warto wsiadać co najmniej 2-3 razy w tygodniu i pokonywać co najmniej 10 kilometrów.

Oczywiście warto zadbać także o odpowiedni strój na rower. Mowa tu nie tylko o specjalnych spodenkach i koszulce, ale również o rękawiczkach, kasku czy też czymś cieplejszym, jeśli trenujemy w okresie jesienno-zimowym.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:17
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.