Udostępnij
Skomentuj

Jak przyspieszyć dysk HDD?

Czy dysk twardy HDD można w jakikolwiek sposób przyspieszyć? Jak to zrobić?

Przyspieszenie dysku twardego

Gdy pojawia się problem powolnego działania dysku HDD, wielu użytkowników dochodzi do wniosku, że rozwiązaniem idealnym będzie jedynie przejście na dysk SSD. Tymczasem wolno działający dysk twardy HDD można przyspieszyć i to w znacznej mierze. Zanim jednak przejdziemy do sposobów na przyspieszenie dysku HDD, warto upewnić się, czy wolna praca komputera to aby na pewno kwestia samego dysku.

Polecane dyski HDD

Przyczyny wolnej pracy dysku twardego

Jeśli posiadany dysk HDD pracuje bardzo wolno, warto przypomnieć sobie, czy to stan trwający od dawna, czy też świeża sytuacja.

 • Jeśli dysk od nowości pracował powoli, to prawdopodobnie ma niską prędkość obrotową i słabe parametry techniczne.
 • Jeśli dysk pracował szybciej, ale od jakiegoś czasu spowolnił, to być to kwestia jego uszkodzenia. W takiej sytuacji warto rozważyć defragmentację, przeskanować nośnik w poszukiwaniu uszkodzonych sektorów. Warto przy okazji wykonać kopię zapasową danych.

Powolna praca dysku najczęściej objawia się ogólnym spowolnieniem komputera, w szczególności podczas uruchamiania się systemu (oczywiście dotyczy to dysku systemowego), uruchamiania programów, gier komputerowych, kopiowania plików, zapisywania plików i tym podobnych czynności. Jeśli działania te przebiegają zbyt wolno i jest to uciążliwe, warto przyjrzeć się także ogólnej kondycji komputera (być może wina jest także po stronie zakurzonego wnętrza urządzenia, zapchanego systemu, a nawet przegrzewającego się procesora). Jeśli wszystko wskazuje na to, że to dysk pracuje za wolno i nie jest uszkodzony, to warto przyjrzeć się bliżej kwestiom jego przyspieszania.

Jak przyspieszyć dysk twardy?

Istnieje kilka rozwiązań, które pomogą przyspieszyć pracę dysku twardego. Niektóre z nich są banalnie proste i darmowe, inne mogą wiązać się z dodatkowymi kosztami. Warto zacząć od działań podstawowych, a w razie potrzeby próbować kolejnych rozwiązań. Oto kwestie, które mogą poprawić tempo pracy dysku HDD:

 • Czyszczenie dysku ze zbędnych danych – przepełniony dysk, na którym posiada się dziesiątki niepotrzebnych plików może pracować wolniej. Warto, co jakiś czas, przejrzeć zawartość dysku, kasować pliki niepotrzebne oraz wykonywać skanowanie antywirusowe. Często to właśnie wirusy oraz złośliwe oprogramowanie są czynnikami, które spowalniają pracę dysku twardego, systemu i całego komputera.
 • Wykonanie defragmentacji – w przypadku dysków HDD jest to działanie pomocne oraz polecane, gdy zauważymy jakiekolwiek spowolnienia pracy dysku.
 • Zastosowanie rozwiązania Intel Optane – to rozwiązanie, które znacząco przyspiesza pracę dysku HDD, ale pod pewnymi warunkami. By zastosować Intel Optane, należy dysponować odpowiednią płytą główną i odpowiednim procesorem.

Jak przyspieszyć dysk HDD za pomocą Intel Optane?

Intel Optane to rozwiązanie, które powinno zainteresować posiadaczy dysków HDD, które nie pracują zbyt szybko. Intel Optane jest buforem szybkiej pamięci dla dysków twardych i działa w następujący sposób:

 • Działanie Intel Optane jest oparte o dodatkową pamięć podręczną dla dysku twardego. To w niej są przechowywane priorytetowe i najczęściej użytkowane dane.
 • Intel Optane pomaga przyspieszyć pracę dysku HDD, a przez to przyspiesza uruchamianie się systemu, tempo wczytywania plików, aplikacji, uruchamiania się programów oraz zapisywanie i kopiowanie danych.

Intel Optane to rozwiązanie, które stwarza możliwość przyspieszenia dysku HDD na tyle, by był w stanie niemal konkurować z dyskiem SSD, co jest naprawdę zauważalnym i spektakularnym skokiem prędkości działania. By było to jednak możliwe, muszą zostać spełnione określone wymagania:

 • Intel Optane działa wyłącznie w konfiguracji z procesorami Intel od siódmej generacji w górę. By mieć pewność, czy Intel Optane jest obsługiwany przez konkretny procesor, można zweryfikować tę kwestię w specyfikacji CPU.
 • Intel Optane działa wyłącznie w połączeniu z nowszymi płytami głównymi (seria 200, 300), a tę kwestię także można zweryfikować w specyfikacji posiadanej płyty głównej.
 • Na urządzeniu, w którym będzie stosowane rozwiązanie Intel Optane, powinien być zainstalowany system Windows 10 w wersji 64-bitowej.
 • W komputerze do Intel Optane powinno znajdować się również złącze M.2.

Intel Optane można zastosować nie tylko w zestawie z dyskiem HDD, ale też SSD jednak największą różnicę i skok w prędkości działania po uruchomieniu tego akceleratora dostrzeżemy właśnie przy dysku HDD.

Dysk HDD jest konstrukcją sprzed wielu lat. Pierwsze dyski talerzowe pojawiły się w 1956 roku! Oczywiście ówczesne konstrukcje były duże, masywne, miały małą pojemność i jeszcze niższą prędkość, ale to nie zmienia faktu, że sama konstrukcja talerzowa wydaje się nieco przestarzała w porównaniu z dyskami SSD. Ruchome elementy, jak głowice i talerze, nie są obojętne dla tempa pracy dysku, jak również dla jego awaryjności. Mimo to dyski HDD wciąż są użytkowane, gdyż oferują bardzo dużą przestrzeń na dane w atrakcyjnej cenie. Ich największym mankamentem jest wolniejsza praca, ale odpowiednie zabiegi pomogą w przyspieszeniu dysku HDD na tyle, że przestaniemy odczuwać niedogodności związane z jego konstrukcją.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:21
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.