Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jak przenieść dane i aplikacje z telefonu na telefon?

Jak przenieść dane z telefonu na telefon? Jak wykonać kopiowanie telefonu? Zobacz, jak sobie z tym poradzić.

W czasach gwałtownego, technologicznego rozwoju, nowe modele smartfonów prezentowane są właściwie na okrągło. Jeżeli chcesz podążać za trendami, musisz być przygotowany na częste zmiany telefonów. Na szczęście, nowe rozwiązania obejmują także kopiowanie danych z telefonu na telefon. Dzięki nieskomplikowanym metodom możesz w szybki sposób przenieść ze starego na nowy telefon nie tylko kontakty i SMS-y, ale również aplikacje i ustawienia, które lubiłeś w swoim poprzednim urządzeniu. Bez względu na rodzaj systemu operacyjnego, jaki posiadasz, możesz szybko dowiedzieć się, jak przerzucić dane z telefonu na telefon.

Polecane smartfony

Jak przenieść dane z telefonu na telefon w obrębie systemu Android? Klonowanie telefonu Android

Kiedy zastanawia Cię jak przenieść dane z telefonu na telefon Samsung, a także inne marki z systemem Android (Realme, Xiaomi, Huawei, Oppo, OnePlus itp.), masz do wyboru kilka różnych metod. Lepszy jest program do przenoszenia danych z telefonu na telefon Android czy zwyczajna kopia zapasowa? Jak przenieść kontakty z telefonu na telefon? Jak przesłać zdjęcia z telefonu na telefon? Jak przygotować na to zarówno nowy, jak i starty telefon? Przekonaj się, to nie takie trudne!

Chmura Google – tworzenie kopii zapasowej

Najprostszą opcją jest chmura Google, którą posiada każdy, kto założył konto Google. Jeżeli zakładałeś je, by móc korzystać ze swojego dotychczasowego smartfona, to automatycznie otrzymałeś kilkanaście darmowych gigabajtów. Na początku, w ustawieniach starego telefonu powinieneś zweryfikować, czy Dysk Google tworzy kopię zapasową danych smartfona. Jeżeli tak, wszystkie dane są już tam zgromadzone. Natomiast jeśli nie korzystałeś z niej do tej pory, włącz tworzenie kopii zapasowej potrzebnych informacji w tym momencie. To rozwiązanie, które umożliwia przenoszenie takich rzeczy na telefon, jak kontakty, sms-y, informacje z kalendarza, historia połączeń, zdjęcia, aplikacje oraz zawarte w nich dane, a nawet hasła Wi-Fi. Dzięki temu, Twój nowy telefon przejmie większość ustawień i zawartości dotychczas używanego urządzenia. Jak przenieść dane z telefonu na telefon Android? Przy pomocy chmury będzie najszybciej.

W tym kontekście warto także pamiętać o pewnej, istotnej funkcji sklepu Google. Mianowicie zapamiętuje on wszystkie aplikacje, jakie kiedykolwiek zainstalowaliśmy na naszym telefonie, nawet w przypadku, kiedy korzystaliśmy z nich tylko przez chwilę. Zatem jeżeli zalogujesz się na swoje konto Google za pomocą tego samego loginu i hasła, a następnie otworzysz Sklep Google Play, będziesz mieć dostęp do zakładki Moje aplikacje. Będzie ona zawierała informacje na temat wszystkich dotychczasowych instalacji. Wtedy wystarczy tylko wybrać, które z nich mają pobrać się automatycznie i zainstalować na nowym telefonie. Minusem tego rozwiązania jest jednak fakt, że nie wszystkie aplikacje tworzą kopie zapasowe w chmurze, w związku z czym nie w każdej zachowają się nasze dane. Łatwo sprawdzisz, która z wykorzystywanych przez Ciebie aplikacji gromadzi informacje w chmurze. Wystarczy, że zalogujesz się do ustawień Dysku Google na telefonie, a następnie wejdziesz w Zarządzanie kopiami zapasowymi. Znajdująca się tam lista będzie zawierała nazwy wszystkich aplikacji tworzących kopię zapasową w chmurze.

Kiedy zaczniesz konfigurować nowy telefon, na ekranie wyświetli się pytanie o przywrócenie kopii zapasowej. Wybierz wtedy przycisk Kopiuj dane, po czym przejdź do opcji Kopia zapasowa z chmury. Pamiętaj o zalogowaniu się na to samo konto Google, na którym utworzyłeś kopię zapasową. Następnie wybierz backup z najpóźniejszą datą (ten, robiony jako ostatni). Możesz również wybrać, które dane chcesz zaimportować na nowy telefon. Teraz przed Tobą od kilku do kilkudziesięciu minut oczekiwania. Podczas niego telefon będzie ściągał zapisane informacje, a Ty możesz zająć się czymś innym. Czas trwania procesu zależy od wielu czynników, przede wszystkim wielkości danych do pobrania i szybkości połączenia internetowego.

Parowanie telefonów

Jeżeli nie chcesz korzystać z chmury, jest też inny sposób na przenoszenie danych z telefonu na telefon. Wystarczy w obu urządzeniach włączyć Bluetooth i sparować je ze sobą, a następnie podążać za instrukcjami, które będą wyświetlały się na ekranach.

Możliwy jest jeszcze jeden sposób, dzięki któremu zrobisz to szybko i bez najmniejszych kłopotów. Sprawdź, czy istnieje aplikacja do przenoszenia danych, którą zarówno ma Twój nowy, jak i stary telefon.

Aplikacje ułatwiające to, jak przenieść dane z telefonu na telefon

Ciekawostką jest fakt, że producenci telefonów ułatwiają przenoszenie danych między różnymi modelami tej samej marki. Jeżeli więc jesteś wierny jednemu producentowi i kupujesz tylko nowsze wersje, sprawdź, czy została udostępniona aplikacja, która ułatwia kopiowanie danych z telefonu na telefon w obrębie jednej marki.

Jak przenieść dane z telefonu Huawei na telefon Samsung i w drugą stronę? Wielu producentów smartfonów, już na etapie pierwszej konfiguracji oferuje stosowną opcję. Warto uważnie przyglądać się klikanym opcjom, by nowe urządzenie miało dokładnie taką zawartość, jak tego chcemy.

Jak przenieść dane na nowy telefon w obrębie systemu iOS?

Jak przenieść dane z iPhone na iPhone? W sytuacji, gdy jesteś właścicielem iPhone'ów, przegrywanie danych z telefonu na telefon wiele się nie różni. Możesz wykorzystać funkcję Szybki start, gdzie należy jedynie zbliżyć do siebie dwa urządzenia, a później już tylko postępować według podpowiedzi, które pojawią się na wyświetlaczu. Jeśli wolisz skorzystać z wersji przewodowej, możesz połączyć dwa urządzenia Apple kablem Lightning. Średnia długość tego procesu to kilkanaście minut.

Alternatywą jest przenoszenie danych z telefonu na telefon z wykorzystaniem kopii zapasowej, która znajduje się w chmurze iCloud. Możesz zdecydować o przywróceniu wszystkich zapisanych tam danych, kiedy tylko zalogujesz się, używając swojego Apple ID. Jeżeli do tej pory nie tworzyłeś kopii danych, zrób to szybko, wybierając w ustawieniach telefonu ikonkę iCloud. Kolejno znajdź opcję backup iCloud, bądź archiwum iCloud i wybierz polecenie Utwórz teraz. Gdy aktywujesz nowego iPhone'a i podłączysz się do Wi-Fi, wyświetli się nowe okno, w którym należy wybrać opcję Otwórz backup z iCloud. Wtedy wszystkie Twoje dane oraz aplikacje zainstalują się automatycznie.

Jak przenieść dane z Androida na iPhone’a?

Jeśli zaś zmieniasz nie tylko telefon, ale razem z nim także system operacyjny, zobacz, jak najlepiej zadbać o przenoszenie danych. Jak przenieść dane z Androida na iPhone? Apple udostępnia aplikację Move to iOS, którą pobierzesz ze Sklepu Play. Na iPhonie powinieneś wybrać wtedy opcję Przenieś dane z Androida, a później już tylko postępować według poleceń na wyświetlaczach. Aplikacja ta jest najprostszym sposobem na przeniesienie danych między systemami, obejmuje najważniejsze dane oraz ustawienia. W ten sposób nie skopiujesz jednak z telefonu plików PDF, muzyki czy książek. Tak samo w przypadku aplikacji, trzeba je pobrać bezpośrednio na iPhonie z AppStore. Mimo wszystko, dzięki wykorzystaniu aplikacji Move to iOS, przeniesienie danych z Androida na iOS nie będzie problemem.

Mamy nadzieję, że wiesz już, jak przenieść wszystkie dane z telefonu na telefon. Jaki jest Twój ulubiony sposób na przenoszenie danych? Android czy iOS – na którym systemie łatwiej wykonać kopię zapasową? Czy masz jakiś inny sposób na to, jak przenieść dane z telefonu na telefon? Podziel się swoimi radami i spostrzeżeniami w sekcji komentarzy!

Udostępnij
5,0
4 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:36
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.