Udostępnij
Skomentuj

Jak prawidłowo korzystać z inhalatora? Instrukcja nebulizacji

Inhalacja pomaga zwalczyć infekcje, ale również nawilża drogi oddechowe. Wyjaśniamy, jak ją należy wykonać.

Skuteczne działanie kuracji, jaką jest inhalacja, jest uzależnione od kilku ważnych czynników. Najważniejszym z ich jest prawidłowa postawa ciała. Najlepsze ułożenie ciała podczas inhalacji zapewni pozycja siedząca. Ma to związek z budową układu oddechowego i pomoże drobnym cząsteczkom aerozolu trafić bezpośrednio do płuc. By leczenie było efektywne, a powstała w urządzeniu mgiełka była przez Ciebie w całości wdychana, musisz mieć czysty ustnik lub odpowiednio dobraną maseczkę. Ta musi szczelnie przylegać do twarzy.

Polecane inhalatory i nebulizatory

Jak prawidłowo robić inhalację inhalatorem?

Inhalacja dziecka może się nieco różnić od tej, którą sam wykonujesz. Lekarz z pewnością poinformuje Cię o przebiegu kuracji podczas wizyty i podpowie, który rodzaj inhalatora jest odpowiedni. Ze względu na to, że jest to proces trwający kilkanaście minut, dziecko może być niecierpliwe i zestresowane tego typu leczeniem. Najlepszym rozwiązaniem dla małych dzieci jest nebulizator, który wytworzy mgiełkę z całej dawki leku w zaledwie kilka minut (np. nebulizator Medel) i specjalna maseczka, mniejsza od standardowej, ale nadal dobrze przylegająca.

Instrukcja prawidłowej nebulizacji

Przygotowaliśmy dla Ciebie krótką instrukcję, która krok po kroku przeprowadzi Cię przez cały proces nebulizacji, a także poinformuje o tym, co należy zrobić przed przystąpieniem do leczenia i po jego zakończeniu. Przed każdym użyciem nebulizatora upewnij się, że jest on czysty. Sprawdź też, czy masz pod ręką wszystkie potrzebne sprzęty oraz akcesoria.

  1. Zanim rozpoczniesz kurację, dokładnie umyj ręce ciepłą wodą i mydłem. Jeśli używasz maseczki, pokryj twarz dość sporą warstwą tłustego kremu.
  2. Połącz wszystkie części sprzętu. Pomoże Ci w tym instrukcja obsługi, którą znajdziesz wewnątrz pudełka.
  3. Zbiorniczek na lek wypełnij odpowiednią dawką preparatu. Zanim to zrobisz, sprawdź, jaka jest minimalna objętość leku, by inhalator (np. inhalator Omron) mógł zadziałać prawidłowo. W razie potrzeby użyj dodatkowo soli fizjologicznej.
  4. Przygotuj maseczkę lub ustnik i wygodnie usiądź. W przypadku oczyszczania zatok sprawdzi się przystawka do płukania zatok.
  5. Włącz inhalator i spokojnie oddychaj. Co jakiś czas weź jeden głęboki wdech, a następnie wydech. Kontynuuj do czasu, aż wystąpią drgania bądź charakterystyczne pluskanie. To znak, że lek w pojemniku już się skończył. Czas inhalacji to z reguły od 10 do 20 minut. W przypadku kuracji przygotowanej dla dziecka warto na początku skrócić ten czas do około 5 minut.
  6. Po upływie określonego czasu zakończ inhalację, wyłączając urządzenie, a następnie ostrożnie zdejmij maseczkę.

Pamiętaj, że prawidłowo wykonana nebulizacja jest niezbędna do pokonania objawów choroby lub jej skutków. Nieprawidłowo podłączony wężyk lub jakakolwiek inna część inhalatora, mogą wpłynąć na brak efektu terapii oddechowej. Jeśli zauważysz, że sam proces inhalacji również nie przebiega tak, jak zazwyczaj, urządzenie wydaje dziwne dźwięki lub pojawił się problem podczas jego włączania, znajdź specjalistę i oddaj przyrząd do naprawy – niezależnie od tego, czy jest to nebulizator Medel, nebulizator Omron czy nebulizador Esperanza.

Co należy zrobić po inhalacji nebulizatorem?

Po zakończonej inhalacji rozłącz poszczególne części sprzętu i dokładnie je wyczyść. Niektórych elementów nebulizatora nie można dotykać palcami oraz moczyć. Takie informacje z pewnością znajdziesz w instrukcji. My omówimy ten temat w dalszej części artykułu. Nie zapomnij wyczyścić i zdezynfekować akcesoriów takich jak ustnik czy końcówka donosowa, które zostały przez Ciebie wykorzystane. Istotnym krokiem, którego po zakończonej nebulizacji nie można pominąć, jest ponowne umycie rąk, twarzy i zębów, aby uniknąć zakażeń lub infekcji w jamie ustnej.

Jeśli kurację za pomocą oddychania przeszło małe dziecko, któremu nie jesteś w stanie dokładnie przepłukać jamy ustnej, podaj mu coś do picia. Kolejnym kluczowym elementem po skończonej nebulizacji jest zabezpieczenie otwartego leku. Pamiętaj, że substancje zawarte w ampułkach, które wykorzystasz do inhalacji, nie mogą być zużywane dłużej niż przez okres 3 miesięcy. Po upływie tego czasu pozostały produkt należy wyrzucić. Podobnie jest w przypadku otwartej ampułki. Tę należy wykorzystać w ciągu 12 godzin od jej otwarcia.

To, w jaki sposób zadbasz o zabezpieczenie leków i roztworów oraz higienę po procesie leczenia nebulizatorem, ma wpływ na zdrowie Twoje i Twoich bliskich. Jest to urządzenie, z którego może korzystać cała rodzina, dlatego tak ważne jest, aby inhalator był czysty i gotowy do ponownego szybkiego montowania oraz używania przez inną osobę. Co więcej, by lepiej zadbać o higienę osobistą, zalecamy, by każdy członek rodziny miał do dyspozycji swój własny ustnik lub maseczkę i czyścił ją we własnym zakresie.

Jak umyć nebulizator po inhalacji?

Dokładne umycie nebulizatora ma wpływ na to, jak długo pozostanie on w dobrym stanie bez względu na to, czy jest to inhalator Medel, czy inhalator Medisana. Najlepiej tę czynność wykonać od razu po zakończonym leczeniu. W urządzeniu nie mogą bowiem zostać pozostałości po roztworze. Osadzone na ściankach pojemnika lub przewodu cząsteczki podczas kolejnego użycia mogą powodować dodatkowe podrażnienia.

W przypadku leczenia chorób przewlekłych brak kontrolowania poziomu czystości inhalatora jest wręcz ryzykowne. Zapoznaj się z instrukcją obsługi, która podpowie Ci, czy dany element inhalatora poza dokładnym umyciem można dodatkowo wyparzyć we wrzątku. Sposobów, za pomocą których wyczyścisz nebulizator, jest wiele. Ma to związek z tym, że na rynku dostępnych jest kilka rodzajów i wariantów tego typu sprzętów medycznych. Wyróżniamy inhalatory pneumatyczne (tłokowe, kompresorowe), membranowe oraz ultradźwiękowe.

Podstawą pielęgnacji inhalatorów tłokowych jest mycie poszczególnych części w ciepłej wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu. Jeśli chodzi o producentów inhalatorów, polecamy w szczególności nebulizator Esperanza. W ofercie Morele.net także znajdziesz najlepszej jakości urządzenia, m.in. inhalator Medel oraz inhalator Omron. Świetnymi parametrami wyróżnia się jeszcze inhalator Medisana.

Każdą część inhalatora musisz również dokładnie wysuszyć, a następnie odpowiednio przechowywać. Pozostałości wody mogą mieć negatywny wpływ na późniejsze działanie nebulizatora. Najlepszym rozwiązaniem będzie przetarcie przyrządu ściereczką i pozostawienie go w miejscu nienarażonym na promieniowanie słoneczne. Po wyschnięciu inhalatora i jego akcesoriów przełóż całość w bezpieczny suchy kącik z dala od łazienki i innych wilgotnych pomieszczeń.

Jak używać mgiełki solankowej do nebulizacji?

Mgiełka solankowa to określenie wody o dużej zawartości jodu (110 mg). Jej dobroczynne działanie wykorzystywane jest przede wszystkim jako metoda leczenia chorób oddechowych w uzdrowiskach, ale kuracje z dodatkiem mgiełki solankowej możesz wykonać także we własnym domu. Dodatkowo nie ma przeciwwskazań do tego, by korzystały z niej dzieci. Kluczowym elementem skuteczności roztworu będzie jednak jego odpowiednie stężenie.

Mgiełka solankowa wskazana jest podczas leczenia najpopularniejszych chorób typu: angina, grzybica lub grypa. Ponadto, ma pozytywny wpływ na powrót do zdrowia po niektórych zabiegach układu oddechowego. Taki roztwór leku pozwoli Ci zwyczajnie nawilżyć błony oddechowe oraz rozrzedza wydzielinę śluzową w gardle. Kurację mgiełką można przeprowadzić przy pomocy inhalatora lub tylko wdychać jej opary. Najlepszy efekt występuje wtedy, gdy mgiełka solankowa nie jest rozcieńczona. Należy jednak stosować taką dawkę leku, jaka jest opisana na opakowaniu.

Leki wykrztuśne w postaci solanek nie powinny być stosowane przez osoby, które cierpią na poważne choroby, w tym nowotworowe. Przeciwwskazaniem do domowych zabiegów jest także astma oskrzelowa, gruźlica, niewydolność krążenia oraz choroby tarczycy. Przed terapią zasięgnij porady lekarza, by upewnić się, że po inhalacji nie pojawią się żadne poważniejsze komplikacje.

Nebulizacja a łączenie leków

Łączenie leków podczas jednej nebulizacji to bardzo poważny temat. Niestety większość producentów nie informuje o tym, z jakimi innymi substancjami można łączyć konkretny wyrób medyczny. Podstawą do tego, aby dowiedzieć się, które mieszaniny leków nie powodują skutków ubocznych, a których połączenie jest wręcz zabronione, są badania stabilności mieszanin, a także parametrów wytwarzanego aerozolu.

W jednej nebulizacji można połączyć nebbud i pulmicort z salbutamolem, ipratropium i fenoterolem oraz ipratropium w preparacie Berodual. W przypadku każdego wyżej wymienionego leku dawkę należy ustalić indywidualnie podczas wizyty u lekarza. Ważną kwestią będzie również wykorzystanie odpowiedniego inhalatora (rekomendujemy nebulizator Omron lub nebulizador Esperanza). Sprzęt powinien wytwarzać jak najmniejsze cząsteczki. Nie każdy dostępny na rynku rodzaj inhalatora będzie do tego odpowiedni (przykładem są nebulizatory ultradźwiękowe).

Reasumując, prawidłowe używanie inhalatora to gwarancja skutecznej kuracji. Najważniejszym elementem jest czas inhalacji, higiena i odpowiednio przygotowany, czysty oraz wysuszony przyrząd. Pamiętaj, że ważna jest pozycja siedząca. Poza standardowym leczeniem ampułkami możesz wykorzystać terapię za pomocą mgiełki solankowej. Zanim jednak jej spróbujesz, zapoznaj się z wszystkim przeciwwskazaniami do jej wykonania. Co więcej, odpowiednią dawkę leku postaraj się skonsultować z Twoim lekarzem.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:30
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.