Udostępnij
Skomentuj

Jak podłączyć rozgałęźnik antenowy? Jakie jest jego zastosowanie?

Jeśli posiadasz jedną antenę, ale dwa odbiorniki telewizyjne, przyda Ci się odpowiedni rozgałęźnik antenowy.

Rozdzielacz antenowy to niewielkie urządzenie, które może jednak sprawić problem najpierw przy wyborze odpowiedniego, a później przy jego zamontowaniu. Jeżeli będziesz potrzebował pomocy lub rady, na pewno możesz liczyć na otrzymanie ich od specjalistów znających się na tym zagadnieniu. Zanim zdecydujesz się na podłączenie sprzętu, musisz wiedzieć, jaki model jest dla Ciebie najkorzystniejszy. Główny podział to ten na narzędzia pasywne i aktywne. Rozgałęźnik antenowy aktywny polecany jest głównie w przypadku, kiedy poziom sygnału przy pasywnym traci na jakości i obraz jest niewyraźny.

Polecane rozgałęźniki antenowe

Jak podłączyć rozdzielacz antenowy?

Bardzo dużo zależy od tego, na ile odbiorników chcesz rozdzielić sygnał, a także gdzie dokładnie się one znajdują – w tym w jakiej odległości od gniazda antenowego w ścianie. Najczęściej instalacja jest już zrobiona i można z niej korzystać, ale w niektórych przypadkach, szczególnie jeśli chcesz mieć kolejny telewizor, konieczne jest dokonanie zmian. Do anteny UHF podepnij wzmacniacz UHF. Następnie do niego zasilacz i separator zasilania, późniejszym punktem jest wyposażenie instalacji w odgałęźniki, koniecznie pilnuj ich kolejności. Na końcu linii potrzebny będzie Ci rezystor 75 ohm.

Główną rzeczą, na którą musisz zwrócić uwagę, podłączając rozgałęźnik, jest jego liczba wejść i wyjść, których powinno być tyle, ile telewizorów. Dobre parametry pod tym względem mają między innymi rozgałęźniki Powercube. W internecie znajdziesz wiele modeli instalacji, wpisując do wyszukiwarki hasło: rozgałęźnik antenowy schemat. Dotyczą one zarówno anteny ze wzmacniaczem, jak i takiej bez niego. Podobnie do instalacji dla pasma UHF zrobisz to dla pasma VHF, oba odbierają telewizyjne multipleksy. Jako inny typ wymienia się telewizję cyfrową DVB-T oraz radio FM, bardzo popularne.

Co daje podłączenie rozgałęźnika antenowego?

Rozgałęźnik służy przede wszystkim osobom oglądającym telewizję naziemną i chcącym mieć do niej dostęp z kilku ekranów umiejscowionych w różnych częściach domu lub mieszkania. Sygnał można odbierać, dekodując go specjalnym urządzeniem, ale również jest opcja robienia tego bez niego. Do splitterów takich jak rozgałęźniki Timex podłączysz nie tylko telewizory, lecz także dekodery czy karty TV. Pamiętaj, że możesz znaleźć rozwiązanie dla siebie, niezależnie od tego, czy czerpiesz kanały z nadajników naziemnych, czy satelitarnych. Niektóre sprzęty są hybrydowe, więc będą odpowiednie do obu rodzajów.

Główną funkcją rozdzielnika antenowego jest zapewnienie dotarcia sygnału z nadajnika do każdego telewizora będącego w mieszkaniu. Obecnie wiele osób w swoim lokum posiada kilka odbiorników, w których chciałoby oglądać nie tylko podstawowe kanały, ale wszystkie, do których ma dostęp. Może być też tak, że w kuchni włączasz inne rzeczy niż w salonie czy sypialni. Jeżeli instalacja będzie dopiero robiona, problem jest znacznie mniejszy. Kłopot rodzi się jednak w wypadku, kiedy musisz korzystać z połączeń zrobionych wcześniej. Obejście tego jest jak najbardziej możliwe dzięki rozdzielnikowi.

Kolejnym powodem posiadania rozdzielacza jest estetyka oraz wygoda. Pozwala on na to, aby kabel nie musiał być pociągnięty z umieszczonej na dachu anteny do każdego odbiornika osobno. Bez zastosowania takiego rozwiązania z anteny umieszczonej na dachu spływałoby wiele kabli. Nie tylko wyglądałoby to brzydko, lecz także mogłoby okazać się niebezpieczne, ponieważ powstałaby większa przestrzeń, w którą mógłby trafić piorun. Dodatkowo wszelkie roboty na dachu sprawiałyby problem, łatwo byłoby potknąć się o któryś z przewodów. Zaopatrz się więc w rozgałęźnik antenowy zewnętrzny lub inny.

Co jest potrzebne, by rozdzielacz antenowy działał?

Sam rozdzielacz antenowy oraz odbiorniki telewizyjne to za mało, aby zapewnić instalacji dobre działanie. Potrzebny będzie Ci dodatkowy sprzęt, przy czym w przypadku różnych sygnałów wygląda to inaczej. Jeśli chodzi o telewizję DVB-T na co najmniej dwa odbiorniki, to przede wszystkim sprawdź, czy Twoja antena posiada wbudowany wzmacniacz, powinien znajdować się w puszce antenowej i być zasilany przez koncentryczny kabel. Koniecznie zastosuj do takiego rozwiązania rozgałęźnik z przejściem napięcia, na rynku dostępne są między innymi dostosowane do takiej sytuacji rozgałęźniki Elgotech.

Jeżeli zamierzasz odbierać pasmo UHF obsługujące multipleksy 1 (z kanałami takimi jak Stopklatka czy Eska TV), 2 (między innymi Polsat, TVN i TV4) i 3 (kanały TVP, w tym TVP Historia) lub VHF z multipleksem 8 (TVP Kultura, TVP Kobieta, WP i inne), potrzebna będzie Ci niezależna antena, zbiorcza jest słabsza i nie daje możliwości polaryzacji oraz ustawienia kierunku. Do tego zaopatrz się w zwrotnicę antenową, trzy złącza typu F, jedno złącze TV oraz kable antenowe. Jako rozdzielnika z powodzeniem użyjesz któregoś z modeli firmy produkującej bardzo wysokiej jakości rozgałęźniki PowerCube.

Innych elementów potrzebujesz w przypadku odbierania telewizji DVB-T oraz radia FM. Antena telewizyjna powinna być kierunkowa, natomiast radiowa – dookólna. Musisz posiadać również zwrotnicę masztową służącą do zsumowania obu sygnałów. Kolejną rzeczą jest gniazdo do rozdzielania na odbiorniki. Podobnie jak w poprzednim przykładzie, zadbaj o obecność złącza F w trzech egzemplarzach. Powinieneś posiadać też kabel do podłączenia odbiorników z gniazdem oraz kabel instalacyjny. Jeśli chodzi o splittery, to możesz polegać na mechanizmach takich jak rozgałęźniki Timex lub rozgałęźniki Elgotech.

O czym jeszcze należy pamiętać przy podłączaniu rozgałęźnika antenowego?

Jest jeszcze kilka istotnych rzeczy, które musisz sprawdzić przed zdecydowaniem się na zakup. Wśród nich znajdują się informacje na temat tego, czy wykorzystywana przez Ciebie antena jest instalacją zbiorczą, czy też indywidualną, oraz fakt posiadania przez nią wzmacniacza. Sprawdź, jaki jest sygnał w gnieździe antenowym, zbiorczy powinien mieć około 65 dBuV. Kupując rozgałęźnik, sprawdź, jakie ma sprzężenie: na przykład 8, 10, 12, 14 dB, a w innych markach 9, 11 dB. Przy czym jeżeli urządzenia (rozdzielnik i kabel) są dobre, inna miara tego parametru nie stanowi problemu przy działaniu.

Oczywiście istotną rzeczą jest bezpieczeństwo – zarówno sprzętu, jak i Twoje podczas używania go. Niektóre narzędzia zasilane są z zewnętrznego zasilacza, który jest dodatkowo stabilizowany. Wynikają z tego pewne ograniczenia, przede wszystkim nie użyjesz ich w otwartej przestrzeni. Uważaj również na panujące wokół warunki atmosferyczne, wysoka wilgotność i źródła ciepła, takie jak kaloryfery, zaszkodzą Twojemu mechanizmowi. Nie podłączaj ich do zasilania też przed upewnieniem się, że wszystkie połączenia są poprawnie wykonane. Za to koniecznie zapewnij odpowiednią, dość dużą wentylację.

Przed zakupem koniecznie zatem sprawdź liczbę wejść i wyjść modelu, nad którym się zastanawiasz, i dobierz właściwy produkt pod kątem tego, ile odbiorników będziesz chciał do niego dołączyć. Pamiętaj, że każdy kolejny spowoduje stratę jakości sygnału. Jeżeli więc ma ich być kilka i w różnej odległości, najlepszy będzie dla Ciebie splitter aktywny z regulowanym wzmacniaczem. Przy dwóch telewizorach wystarcza o wiele tańszy rozdzielnik pasywny. Sprawdź również, z jaką częstotliwością pracuje dany rozgałęźnik. Do telewizji naziemnej wystarcza 5–10000 MHz, ale do satelitarnej przyda się 2,450 GHz.

Aby dobrze skorzystać z rozgałęźnika antenowego, konieczna jest znajomość instalacji, do której ma być podłączony. To niewielkie i dość tanie urządzenie może sprawić problem, jednak warto się w nie zaopatrzyć, jeśli do jednej anteny podłącza się dwa telewizory. Po tym, kiedy przeczytasz, jak podłączyć splitter antenowy, wybierz model odpowiedni do Twoich potrzeb. Być może sprawdzi się rozgałęźnik płaski. Po tym, jak urządzenie zostanie już częścią instalacji, na pewno korzystanie z odbiornika w dowolnej części domu okaże się bardziej komfortowe, a Ty oddasz się wieczornemu relaksowi lub nauce.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 22:12
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.