Udostępnij
Skomentuj

Jak podłączyć domofon krok po kroku – praktyczny poradnik

Podłączenie domofonu to zadanie, które czeka Cię, gdy przychodzi czas na wykończenie budowy. Jak to zrobić?

Domofon można podłączyć samodzielnie. Koniecznie sprawdź jak zrobić to poprawnie, aby uniknąć błędów i zadabać o swoje bezpieczeństwo.

Jak podłączyć domofon w domu jednorodzinnym?

Warto jednak wiedzieć, jak się do tego rodzaju montażu zabrać. To pozwoli Ci mieć pewność, że wszystkie czynności wykonujesz nie tylko prawidłowo, lecz także bezpiecznie. Podejmując decyzję o podłączeniu domofonu w bloku czy domu, otrzymujemy możliwość kontaktu głosowego z osobami chcącymi dostać się na teren posesji. Służy do tego cały rozbudowany zestaw składający się ze słuchawki do domofonu (tzw. unifon) oraz kasety zwyczajowo umieszczonej tam, gdzie furtka czy brama wjazdowa. Wspomniany wyżej unifon z kolei zakładany jest w domu.

Najczęściej wybierane domofony

Zanim zaczniesz jakiekolwiek prace, najpierw należy zadbać o zapewnienie sobie odpowiedniego „gruntu”. Po pierwsze trzeba zadbać o wyłączenie bezpiecznika. Ma to szczególne znaczenie w kontekście Twojego bezpieczeństwa i zdrowia. Warto również zwracać uwagę na rodzaj systemów i narzędzi, z których przyjdzie Ci korzystać. Używaj tylko takich rzeczy, które posiadają odpowiednie atesty oraz certyfikaty. Pamiętaj, że pracujemy z urządzeniem zasilanym energią elektryczną. Bezwzględnie trzeba tutaj zachować szczególną ostrożność.

Z podstawowych narzędzi koniecznych do rozpoczęcia prac należy wymienić przede wszystkim kołki rozporowe, szczypce tnące, szczypce do ściągania izolacji oraz wkrętaki z izolowaną rękojeścią. Przyda się także wiertarka. Remont, nawet jeśli ograniczający się jedynie do kilku dziur, również trzeba brać pod uwagę. Może zdarzyć się, że instalacja domofonu w budynku jednorodzinnym, w odróżnieniu od bloku, będzie wymagać zamontowania kasety na zewnątrz. Stąd też powinieneś także zaopatrzyć się w narzędzia i materiały niezbędne do betonu. Dodatkowo na starcie należy również mieć ze sobą przewód, który połączy unifon i bramofon. Instalacja nie powinna być trudna. Najlepiej prawdopodobnie sprawdzi się ten o średnicy 0,6 mm.

Jak podłączyć domofon w bloku?

W przypadku montażu domofonu w bloku lub kamienicy sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Często będzie tutaj potrzebny po prostu kompetentny fachowiec, niemniej jednak, przy odrobinie zaangażowania i wysiłku, powinieneś również sam sobie z tym poradzić. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że koszta będą tutaj nieco wyższe, a i całość montażu prawdopodobnie zajmie więcej czasu.

Najczęstszym problemem jest tutaj fakt, że zazwyczaj trzeba pracować w ramach kompletnego, wykończonego budynku. Nie da się więc zrobić całej instalacji całkowicie od początku. Nierzadko zdarza się, że ocieplenie klatki jest już skończone i nową kasetę domofonową trzeba wpasować w otwór po poprzednim urządzeniu. Najpopularniejszym rodzajem montowanym w większości bloków jest domofon cyfrowy. Niezależnie od tego, czy będzie to domofon Cyfral, domofon Legrand, domofon Commax, domofon Genway czy domofon Orno – każdy z tego rodzaju sprzętów powinien zdać tutaj egzamin. Wybór akurat takiego urządzenia wynika najczęściej z wygody. Domofon cyfrowy pozwala na otwieranie drzwi kodem, ponadto sam sprzęt cechuje również dobry głośnik. Mikrofon także bardzo często działa na wysokim poziomie.

Innym problemem jest często konieczność spięcia kaset domofonowych zarówno przy klatce, jak i furtce (jeśli takowa się przy budynku znajduje) oraz połączenie ich unifonami w mieszkaniach w taki sposób, aby do każdego z nich można było zadzwonić z obydwu miejsc. Tutaj dobrze sprawdza się tzw. komutator wpięty w instalację domofonową. To pozwoli na zadzwonienie do każdego unifonu zarówno z furtki, jak i z drzwi wejściowych.

Jak podłączyć domofon do bramy?

Aby prawidłowo zamontować domofon, w pierwszej kolejności należy stworzyć połączenie między domem czy mieszkaniem i miejscem, gdzie planujemy umieścić kasetę bramofonową. Możesz wybierać pomiędzy kasetami natynkowymi oraz podtynkowymi. Ten pierwszy najlepiej będzie zamontować przy pomocy kołków rozporowych. System podtynkowy implikuje nieco większy nakład pracy. Najpierw więc należy zmierzyć wymiary domofonu oraz nanieść je na konstrukcję, w której zamierzasz schować urządzenie. Dalej dłutem wykonaj stosowny otwór, gdzie trzeba umieścić kasetę. Dla pewności przyklej ją zaprawą cementową. Nie można również zapomnieć o wydłubaniu pod spodem otworu na kabel bez osłony.

Jak podłączyć domofon 2-przewodowy?

Same domofony możemy również podzielić ze względu na liczbę żył. Stosunkowo mało dziś popularny rodzaj tych urządzeń to analogowa instalacja, której system jest dwużyłowy. Dom czy mieszkanie – nie ma to większego znaczenia. Rozwiązanie to można podłączyć właściwie wszędzie. Jeden z przewodów pełni tutaj funkcję masy, a drugi z kolei biegnie od przycisku dzwonka w kasecie. Główną zaletą niewątpliwie są mała liczba kabli oraz fakt, że każdy unifon posiada swoją parę przewodów. Ponadto po podniesieniu unifonu nic jeszcze nie słychać aż do chwili wywołania z kasety domofonu, co zapobiega blokowaniu się linii. Największa wada to prawdopodobnie wysoka cena często nieadekwatna do jakości sprzętu.

Jak podłączyć domofon 4-przewodowy?

Kolejnym rodzajem instalacji jest instalacja domofonowa 4-żyłowa. Tutaj zaś 3 przewody systemu – przewód masy, mikrofonu oraz głośnika unifonu – są wspólne dla każdego unifonu. Czwarty przewód jest po prostu odpowiedzialny za wywołanie, czyli dzwonek. Warto zauważyć, że jest to jedyny kabel, który należy doprowadzić osobno do każdego unifonu od kasety zewnętrznej. Zaczepy elektromagnetyczne w tego rodzaju systemach zwalnianie są poprzez zwarcie linii masy do mikrofonu lub głośnika. Sama instalacja nie powinna sprawdzić większych kłopotów względem innych rodzajów domofonów.

Jak podłączyć domofon 6-przewodowy?

Zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem domofonu jest domofon 6-żyłowy. W tym przypadku obwód otwierania zamka całkowicie oddzielony jest na dwóch osobnych przewodach. Każdy przewód odpowiada tutaj za jedno konkretne zadanie: wywołanie, masa, mikrofon, głośnik oraz dwie linie elektrozaczepu.

Elektrozaczep najczęściej trzeba podłączyć szeregowo z transformatorem oraz unifonami. Przycisk otwarcia zamknie obwód, a to z kolei sprawi, że przez elektrozaczep przepłynie prąd. Mogą z tego tytułu pojawić się pewne problemy, głównie z powodu wypalania się styków we wspomnianych przyciskach otwarcia oraz spadków napięć na górnych piętrach budynków wielokondygnacyjnych. Złe podłączenie unifonu może prowadzić do niepotrzebnych uszkodzeń.

Na koniec warto wspomnieć, że zasilanie domofonu może odbywać się na dwa sposoby. W pierwszym z nich wymagany jest transformator. Unifon posiada go w środku. Wtedy też domofon wystarczy podłączyć bezpośrednio do gniazdka w domu i na tym oprzeć całe zasilanie. Słuchawkowy czy bezsłuchawkowy, schemat uruchomienia takiego domofonu będzie zawsze podobny. Drugi rodzaj montażu z kolei będzie opierał się na umieszczeniu transformatora poza unifonem. W takim wypadku trzeba więc połączyć domofon bezpośrednio z instalacją elektryczną o napięciu 230 V.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:17
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.