Udostępnij
Skomentuj

Jak podłączyć bojler z wężownicą? Praktyczna instrukcja montażu krok po kroku

Bojler z wężownicą to praktyczne wyposażenie domu, dlatego warto wiedzieć, jak wykonać jego instalację.

Instalacja bojlera (podgrzewacza pojemnościowego) z wężownicą jest możliwa, nawet ez pomocy fachowca. Zobacz jak to zrobić to krok po kroku.

Samodzielny montaż bojlera – jak to zrobić?

Klucze hydrauliczne, zgrzewarka do rur oraz wiertarka udarowa to podstawowe narzędzia używane w trakcie samodzielnego montażu bojlera. Zawór zwrotny to bardzo ważny element, który pozwala utrzymać ciśnienie w środku bojlera na właściwym poziomie – musi o tym pamiętać każda osoba podejmująca się samodzielnej instalacji. Dzięki niemu nie występuje także cofanie się wody. Reduktor ciśnienia także odgrywa bardzo ważną rolę i stosuje się go przede wszystkim w modelach, gdzie ciśnienie przekracza 4 bary.

Polecane bojlery

Jak podłączyć bojler elektryczny?

Bojler Ariston umożliwia podgrzewanie wody, bez której nie można obejść się w każdym domu. Bojler elektryczny ma wiele korzyści, jednak sam montaż wiąże się z wieloma czynnościami i nieco zaawansowanymi działaniami. Bojler 50 l zostaje przymocowany do muru, ale najpierw trzeba skontrolować jego moc grzewczą. Do montażu używa się kołków, które podtrzymają ciężki bojler oraz wodę, która się w nim znajduje. W trakcie wyboru kołków należy skupić uwagę na dopasowaniu ich do typu ściany (inne modele dla betonu, cegły oraz drewna).

Jeszcze zanim bojler 100 l zostanie włączony, należy napełnić go wodą, odbywa się to przy pomocy otwarcia głównego zaworu wody w miejscu zamieszkania oraz uruchomieniu ciepłej wody w kranie. Bojler Ariston jest pełny, kiedy woda zacznie lecieć. W tym miejscu trzeba już tylko skontrolować, czy wszystkie elementy są szczelne i ustawić temperaturę na właściwym poziomie.

Jak zamontować bojler gazowy?

Bojler 80 l może zostać zastąpiony przez model gazowy. Zimna woda przy pomocy sprytnego urządzenia zmienia swoją temperaturę, co zapewnia szereg korzyści i udogodnień dla właścicieli domu. Bojler gazowy jest łatwy w podłączeniu, gdyż nie trzeba dopasować go do instalacji C.O. Żeby solidnie wykonać to zadanie, należy skorzystać z pomocy gazownika, chodzi o fachowca zatrudnionego w spółdzielni.

Jednak część osób pragnie samodzielnie zamontować wymiennik ciepłej wody. Przepisy prawa zezwalają na takie działania, jednak instalacje gazowe muszą zostać skontrolowane przez specjalistę. Bojler gazowy jest bardzo wydajny i nie stwarza większych trudności, jednak nieszczelna instalacja może przerodzić się w tragedię, dlatego tak ważną rolę odgrywa kontrola. Gorąca woda nie kosztuje tak dużo, jak w przypadku modelu elektrycznego.

Jak podłączyć grzałkę do gazowego podgrzewacza pojemnościowego?

Podłączanie grzałki do gazowego podgrzewacza pojemnościowego polega na wkręceniu jej we właściwe miejsce (otwór z gwintem). W trakcie wkręcania nie czuje się oporu, grzałka wchodzi gładko. Grzałka zazwyczaj występuje razem z termostatem, który nastawia się na wybraną temperaturę. Kiedy znajdzie się ona na miejscu, wystarczy podłączyć ją do gniazdka elektrycznego i upewnić się, że wszystko działa.

O czym należy pamiętać, instalując bojler?

Bojler elektryczny 80 l umożliwia uzyskanie ciepłej wody, jednak musi zostać właściwie podłączony. W trakcie instalacji należy podążać za instrukcją podaną przez producenta oraz kontrolować wszystkie kroki. Po uruchomieniu bojlera trzeba upewnić się, że instalacja nie cieknie i wszystkie części prezentują się nienagannie. Należy mieć na uwadze regularne kontrole, które pozwalają zapobiegać nieszczęściom. Ciśnienie na właściwym poziomie również odgrywa ważną rolę, dlatego warto nabyć specjalny reduktor ciśnienia.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:03
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.