Udostępnij
Skomentuj

Jak odzyskać dane z dysku? O czym pamiętać?

Utrata danych przechowywanych na dysku twardym wydaje się być nieodwracalna. Ich przywrócenie jest jednak możliwe.

Jak odzyskać utracone dane?

Dysk twardy to urządzenie, na którym z pewnością przechowujesz najróżniejsze informacje – istotne pliki i ważne dokumenty, ale też zdjęcia z wakacji i szereg innych „pamiątek”. Nic więc dziwnego, że perspektywa ich całkowitego usunięcia nie należy do przyjemnych. Istnieje jednak szereg możliwości, dzięki którym – nawet po zniknięciu wielu materiałów – możliwe będzie ich przywrócenie. Warto jednocześnie zauważyć, że przyczyn utraty danych może być wiele – wśród najbardziej powszechnych występują jednak: przypadkowe skasowanie (w tym jednak przypadku tyczy się to z reguły jedynie części plików) oraz uszkodzony dysk HDD (zwany popularnie twardym).

Polecane dyski HDD

Za działanie równie ważne, co samo odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku, uznać należy szeroko rozumianą prewencję w tym zakresie. Wśród najpopularniejszych jej form znajdziesz zaś regularne tworzenie kopii zapasowych oraz zapisywanie ich na innych nośnikach (w tym również – tych zewnętrznych). Sukcesywna archiwizacja danych z pewnością nie zaszkodzi, a w kryzysowej sytuacji – pomoże. Jednak i tego sposobu nie można określić mianem idealnego, ryzyko utraty najnowszych materiałów będzie istniało przez cały czas.

Jak rozpoznać sygnały uszkodzonego dysku?

Warto wiedzieć, że przed konieczności zadania sobie pytania „Jak odzyskać dane z dysku twardego?”, równoznaczną z utratą materiałów w wyniku uszkodzenia nośnika, możesz zaobserwować swego rodzaju symptomy, które jasno sugerują, że sprzęt nie pracuje tak, jak powinien. Wbrew obiegowej opinii urządzenia te bardzo rzadko psują się bowiem z dnia na dzień. Jeśli w porę rozpoznasz niepokojące objawy, możliwa będzie naprawa dysku twardego, a ryzyko katastrofy, związanej ze stratą materiałów, znacznie się oddali.

Jak więc „zdiagnozować” nośnik? Przede wszystkim zwróć uwagę na tempo pracy komputera, a także kwestię jej płynności. Jeśli programy, które do tej pory otwierały się w mgnieniu oka, potrzebują na to znacznie więcej czasu, zaś samo uruchamianie sprzętu wydaje się nie mieć końca – wiedz, że coś może być na rzeczy. Zwróć też szczególną uwagę na informacje o ewentualnych uszkodzeniach folderów, plików i aplikacji, które wcześniej funkcjonowały poprawnie. To kolejny z elementów, świadczący o tym, że zbliża się kres żywotności urządzenia, zaś w przypadku braku reakcji nieuniknione stanie się odzyskiwanie danych na dysku.

Jak odzyskać dane z uszkodzonego dysku?

Gdy, mimo najlepszych chęci, dojdzie do zepsucia sprzętu, które to związane będzie ze stratą zgromadzonych na nim materiałów, nie musisz martwić się na zapas. Odzyskiwanie utraconych danych z dysków jest możliwe, zaś w wielu przypadkach tyczy się całości przechowywanych tam plików. Dlaczego? O dziwo, pliki nie ulegają bowiem całkowitemu usunięciu w takich przypadkach. Są jedynie odpowiednio oznaczane, a także przygotowywane do nadpisania. Co oznacza to w praktyce? Jak przywrócić dane z dysku?

Mimo że miejsce na nośniku (niezależnie od tego, czy w grę wchodzi dysk HDD 1 TB, czy też inna opcja) będzie widniało jako „wolne”, tak naprawdę poprzednie materiały pozostaną w swego rodzaju „pamięci” urządzenia, gotowe jednak do zastąpienia przez kolejne. Dlatego też tak istotne jest, by do czasu zastosowania odpowiedniego rozwiązania, jakim jest program do odzyskiwania danych, nie korzystać ze sprzętu, by zminimalizować ryzyko wspomnianego nadpisania (które może uniemożliwić samodzielne działanie w tym zakresie).

Program do odzyskiwania danych z dysku

Na rynku funkcjonuje wiele rozwiązań, które umożliwiają tanie odzyskiwanie danych z dysku. Za jeden z najpopularniejszych programów uznawana jest zaś Recuva. W tym przypadku warto zaznaczyć, że dzięki tej propozycji możliwe jest też odzyskiwanie plików z innych nośników pamięci niż tylko dysk HDD (2 TB lub o innej pojemności). Sam darmowy program jest instalowany na urządzeniu, które pozostaje nieuszkodzone, a później następuje skanowanie wskazanej lokalizacji. Disk Drill to kolejny program do przywracania danych, jednakże dużo mniej uniwersalny, pozwalający – w wersji podstawowej – na odzyskiwanie jedynie plików do 100 MB.

TOKIWA Data Recovery to także profesjonalny program do odzyskiwania danych, niestety jednak – działający tylko w przypadku urządzeń opartych o system operacyjny Windows. Ta opcja może zostać jednak uruchomiona bezpośrednio z pamięci USB, co z pewnością uznasz za znaczne ułatwienie. Zwróć też uwagę na inne popularne oprogramowania, w tym między innymi:

  • EaseUS Data Recovery – opcję umożliwiającą również odzyskiwanie danych ze smartfonów, wyposażonych w różne systemy
  • Ontrack EasyRecovery – program charakteryzujący się wyjątkowo intuicyjnym interfejsem, umożliwiającym (w podstawowej wersji) odzyskanie blisko gigabajt danych,
  • Minitool Partition Recovery – działający jedynie na sprzęcie z rodziny Windows, umożliwiający jednak przywrócenie różnego rodzaju plików, w tym także całych folderów.

Ile kosztuje odzyskanie danych z dysku?

Większość programów, których celem jest odzyskanie danych z dysku HDD, ma swoje darmowe wersje, umożliwiające przywrócenie plików o konkretnej wielkości. W przypadku chęci odzyskania większych materiałów możliwe jest skorzystanie z płatnej części, która także, w większości przypadków, umożliwia inne dodatkowe działania (jak chociażby skanowanie wskazanych miejsc w poszukiwaniu konkretnych plików czy też możliwość permanentnego usunięcia wybranych plików).

Innym zagadnieniem jest powierzenie uszkodzonego sprzętu specjalistom, których głównym zadaniem jest odzyskiwanie danych z dysku. Cena w tym przypadku będzie różnić się w zależności od zaawansowania zniszczeń, a także trudności w przywróceniu całości do stanu pierwotnego. Znaczenie będzie miała również kwestia pojemności nośnika (dysk HDD 500 GB może różnić się cenowo od większego odpowiednika).

Udostępnij
4,2
6 ocen
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Darmowymi automatami możemy sobie poradzić tylko w przypadku niektórych uszkodzeń logicznych - takich, z jakimi dany automat sobie poradzi. Polecane programy mogą sobie poradzić z odzyskaniem skasowanych plików, ale w przypadku fizycznych uszkodzeń dysku ich uzyteczność może być znikoma. W momencie kiedy mamy problemy z dyskiem, powinniśmy wykonać kopię posektorową. Jeśli umiemy - zaczynając od najważniejszych obszarów, jeśli nie mamy pojęcia - po prostu klonujemy cały dysk. Zresztą jeśli nie umiemy, a dane są naprawdę ważne, to przynajmniej postarajmy sienie pogorszyć stanu nośnika. Gdyby autor artykułu naprawdę się na tym znał, to by wiedział, że nadpisanych danych nie da się odzyskać. Dl;atego chronimy nasze nośniki przed jakimkolwiek zapisem, nie formatujemy ich nawet wtedy, kiedy Recuva każe nam to zrobić
(dlatego uważam, że to zły program), nie uruchamiamy programów typu scandisk, chkdsk itd.
Zanim zrobisz na swoim dysku cokolwiek, czego nie umiesz, poćwicz to na czymś nieważnym, by zobaczyć, jak Ci to wyjdzie. Naprawdę nie ma tygodnia, by nie trafił do nas nośnik, na którym amatorskie ingerencje jeśli nawet nie pogrzebały definitywnie szans na odzyskanie danych, to co najmniej utrudniły, przedłuzyły i podrożyły ten proces.
Specjalista Morele | 19:25
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.