Udostępnij
Skomentuj

Jak działają okapy z filtrem węglowym?

Okap węglowy to idealne rozwiązanie w wielu domach. Dowiedz się, jak działa i wybierz idealny dla siebie!

Okap węglowy – jak działa?

Na początek warto wyjaśnić różnicę pomiędzy okapem a pochłaniaczem. Te wyrazy często są stosowane zamiennie i najczęściej prawidłowo. Jednak aby wiedzieć, kiedy należy używać danego słowa, musisz znać jego definicję. W rzeczywistości każdy okap kuchenny z filtrem węglowym może być pochłaniaczem. Różnica między nimi wygląda następująco: okap w trybie wyciągu (nazywany też wyciągiem) jest podłączony do wentylacji lub rurą na zewnątrz, okap z wkładem węglowym (czyli właśnie pochłaniacz kuchenny węglowy) wymaga zamontowania specjalnego filtra i nie podłącza się go do wentylacji.   W skrócie: każdy okap z wkładem węglowym i bez odprowadzenia na zewnątrz to pochłaniacz. Ze względu na brak kontaktu z wentylacją urządzenie jedynie absorbuje zapachy, ponieważ nie będzie wydalać zanieczyszczonego powietrza na zewnątrz pomieszczenia. Dlatego para wodna, kurz czy wilgoć pozostaną nadal na miejscu. Za pochłanianie wszelkich woni odpowiada filtr węglowy. W jego wnętrzu znajdują się kuleczki węgla aktywnego o średnicy 1-2 mm działające niczym gąbka dla wszelkich zanieczyszczeń i wilgoci. Pochłaniacz węglowy może mieć wkład zamontowany bezpośrednio na filtrze aluminiowym lub nakręcony na silnik okapu.

Polecane okapy kuchenne

O czym musisz pamiętać, wykorzystując okap kuchenny węglowy

Aby pochłaniacz kuchenny z filtrem węglowym działał efektywnie, zastosuj się do kilku bardzo ważnych zasad. Dlatego po pierwsze: włączaj okap na wkład węglowy od razu, kiedy uruchomisz kuchenkę. Tylko wtedy urządzenie zaabsorbuje wszystkie wonie i zanieczyszczenia, które powstają w czasie przygotowania posiłku. W innym razie działanie sprzętu będzie niezadowalające: na szafkach i ścianach zobaczysz tłuste plamy, a w pomieszczeniu poczujesz nieprzyjemne zapachy.  Gotuj jak najczęściej pod przykryciem – w ten sposób przyrządzenie jedzenia zajmie mniej czasu i jednocześnie zostanie wytworzonych mniej substancji wymagających pochłonięcia przez okap kuchenny. Filtr w trakcie pracy wilgotnieje, dlatego na koniec należy go wysuszyć. W tym celu pozostaw sprzęt włączony na godzinę od momentu skończenia dania. Wkład obeschnie, a przy okazji wszelkie zanieczyszczenia, które pozostały jeszcze w powietrzu, znikną.   Nie możesz zapomnieć, żeby dbać o okap. Wkład węglowy jest częścią eksploatacyjną, dlatego regularnie go wymieniaj. Zaleca się, żeby robić to co ok. 3-6 miesięcy, choć duże znaczenie ma to, jak często i intensywnie wykorzystujesz filtr. Cena części wymiennej wynosi od 20 aż do 100 zł w zależności od jakości produktu i firmy, który go stworzyła. Mając pochłaniacz z filtrem węglowym typu Long Life, zyskujesz opcję używania go kilkukrotnie. Wystarczy co około kwartał go umyć i wysuszyć lub wypiec w piekarniku. Jeden filtr tego rodzaju wystarczy nawet na 3 lata.

Kto powinien zainwestować w okap węglowy?

Specjaliści polecają zastosowanie wyciągu, jednak zamontowanie go nie zawsze bywa możliwe. Pochłaniacz z wkładem węglowym to idealne rozwiązanie szczególnie w domach i mieszkaniach pozbawionych opcji podłączenia do komina lub wentylacji. Dzięki niemu mimo pewnego braku udogodnień konstrukcyjnych zapachy nie rozejdą się po mieszkaniu, a w kuchni nie znajdziesz choćby jednej tłustej plamy.   Tego rodzaju produkt będzie idealny do małych pomieszczeń, gdzie wolna przestrzeń użytkowa i do przechowywania jest na wagę złota – w tym przypadku zwróć uwagę na okap kuchenny podszafkowy z filtrem węglowym. Jego gabaryty sprawiają, że perfekcyjnie pasuje tam, gdzie nie ma zbyt dużo miejsca. Nad nim – jak sama nazwa wskazuje – można zamontować szafki. Czasem będzie tak, że montaż wyciągu nie pasuje do wizji właściciela kuchni.   Osoby ceniące sobie piękny wystrój z pewnością obdarzą zainteresowaniem to, co mogą zaoferować im firmy produkujące okapy kuchenne z wkładem węglowym. Ze względu na różnorodność formy oraz brak potrzeby podłączenia do wentylacji charakteryzują się o wiele większą elastycznością pod kątem miejsca ich montażu. Zainteresowani mogą znaleźć na przykład okap teleskopowy z filtrem węglowym, okap węglowy do zabudowy, już wyżej wspomniany pochłaniacz podszafkowy z filtrem węglowym czy wyspowe okapy Beko.

Pochłaniacz kuchenny bez wyciągu – na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Jeśli zamierzasz wybrać dla siebie okap z pochłaniaczem węglowym, zainteresuj się wieloma ważnymi parametrami urządzeń. Najważniejsze z nich to: wydajność maksymalna (określa, ile powietrza okapy z wkładem węglowym są w stanie oczyścić w ciągu jednej godziny), gabaryty (aby okap kuchenny, filtr węglowy i kuchenka współpracowały ze sobą, urządzenie pochłaniające powinno być nieco szersze od sprzętu poniżej) rodzaj sterowania (zależnie od Twoich potrzeb i możliwości finansowych), moc absorpcji, regulacja wysokości (tylko niektóre okapy kuchenne na filtry maję tę opcję, jednak znajdują swoich sympatyków, uznających to udogodnienie za ważne i przydatne), poziom hałasu (im okap na filtr cichszy, tym lepiej, szczególnie jeśli kuchnia jest otwarta na salon), energooszczędność (klasa określa, ile prądu pobiera okap z filtrem węglowym), cena (dobrej jakości pochłaniacze węglowe można dostać nawet za cenę do 1000 zł, a najdroższe są w stanie absorbować nawet metale ciężkie).   Oprócz tego wiele modeli ma różne funkcje dodatkowe. Warte uwagi są: oświetlenie LED z regulacją, wskaźnik zabrudzenia filtrów czy timer pozwalający na ustawienie czasu pracy. Oprócz tego natkniesz się też na mniej praktyczne opcje, jak np. okap z telewizorem. Taki produkt doceniają osoby znużone pracą w kuchni, ale do samego gotowania nic nie wnosi. Na rynku można znaleźć różne okapy kuchenne z filtrem węglowym wyposażone w bardzo ciekawe, niecodzienne opcjonalności

Okapy kuchenne, filtry węglowe – na co zwrócić uwagę podczas montażu?

W przypadku takich urządzeń jak okapy z filtrem węglowym nie jest wymagane podłączenie ich do wentylacji. Dzięki temu najpoważniejsze prace, np. wybicie otworu do kanału wentylacyjnego, ominą cię, kiedy będziesz montować okap. Pochłaniacz węglowy idealnie radzi sobie bez dostępu do niego. Jednak musisz pamiętać o innych sprawach, które wpływają na poprawne działanie i efektywność, jakimi charakteryzuje się okap kuchenny.   Filtr węglowy musi być na odpowiedniej wysokości, aby sprzęt był w stanie zaabsorbować wszystkie zanieczyszczenia i nieprzyjemne zapachy. W zależności od tego, gdzie produkt zostanie umiejscowiony, jakiego jest rodzaju, a także nad czym zostanie powieszony – nad płytą grzewczą czy kuchenką gazową – odpowiednia wysokość może być różna. Na przykład pochłaniacze kuchenne z filtrem węglowym skośny powinien być zawieszony 35-40 cm nad płytą grzewczą, a nad kuchenką gazową min. 40 cm. Za to wysokość, na jakiej musi znaleźć się okap podszafkowy z filtrem węglowym wynosi co najmniej 70 cm ponad powierzchnią grzewczą. Ta zasada dotyczy również innych rodzajów pochłaniaczy równoległych do blatu.   Jak powinien pracować okap, pochłaniacz z filtrem węglowym czy wyciąg? Cicho. To jeden z najważniejszych aspektów używania tego urządzenia, mający bezpośrednie przełożenie na odczuwany komfort i satysfakcję. W tym celu zamontuj go na solidnej ścianie, która nie będzie rezonować. Nawet najmniejszy dźwięk doprowadzi do powstania efektu pudła rezonansowego. Ten zwielokrotni go, generując nie lada hałas. Jednak najważniejsze jest, aby okap podszafkowy, filtr węglowy albo też i wyciąg były dostosowane do domowników – tak, by ich używanie nie było uciążliwe na co dzień. Dlatego wysokość oraz inne parametry warto dobrać przede wszystkim z myślą o osobach korzystających z kuchni.

Okap z filtrem węglowym – podsumowanie

Ważne jest, abyś patrzył na pochłaniacze węglowe jak na produkt, mający nie tylko zwiększyć komfort codziennego życia, ale także jak na swego rodzaju inwestycję – w zdrowie i dobrą kondycję mieszkania lub domu. Urządzenie, pochłaniając wilgoć i brzydkie zapachy, i to w efektywny oraz bezpieczny sposób, chroni Twój układ oddechowy przed zbędnym obciążeniem oraz ściany przed pleśnią i grzybem – wilgoć sprzyja ich wystąpieniu.

  

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:06
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.