Udostępnij
Skomentuj

Jak działa stacja pogodowa i jak działa?

W tym artykule dowiesz się o zasadzie działania stacji do weryfikacji pogody i jej istotnych funkcjach.

Nigdy nie skontrolujesz pogody, ale teraz możesz ją dokładnie przewidzieć – zobacz jak działają i ile kosztują nowoczesne stacje pogodowe.

Co to jest stacja pogody?

Stacja pogodowa to urządzenie służące do pomiaru aktualnych warunków atmosferycznych, takich jak temperatura wewnętrzna i zewnętrzna, ciśnienie atmosferyczne, wilgotność powietrza. W sprzedaży jest dostępnych wiele rodzajów aparatury monitorującej pogodę. Często mają możliwości weryfikacji większej liczby czynników niż te, które są podane powyżej. Choć w czasach smartfonów z aplikacjami pogodowymi wydają się zastępowane w prosty sposób, nie warto z nich rezygnować.

To bardzo dokładne urządzenia, które sprawdzą się w każdym domu. Wystarczy szybkie spojrzenie na wyświetlacz elektroniczny i już wiesz, jaka pogoda czeka Cię na zewnątrz. Nie potrzebujesz oglądać prognozy ani sprawdzać w aplikacji. Wystarczy obserwacja odczytu wyników z niewielkiego sprzętu, który możesz mieć we własnym mieszkaniu. Bardziej rozbudowane stacje zawierają kalendarz, wyświetlają dane takie jak data i godzina. Informacje te pozyskiwane są drogą radiową. Stacja pogodowa TFA zawiera powyższe funkcje, podane na czytelnym wyświetlaczu.

Stacja pogody to połączenie kilku urządzeń takich jak higrometr, termometr, barometr, zegar, kalendarz, wiatromierz. Cyfrowa wersja wyglądem i rozmiarami przypomina elektroniczny budzik z radiem. Ten stylowy gadżet jest dostępny w różnych wariantach kolorystycznych i odmiennych obudowach. Analogowa stacja będzie stanowiła na ścianie bardzo ładną ozdobę, utrzymaną w starym stylu. Urządzenie jest bardzo praktyczne i nie zajmuje wiele miejsca. Spełnia swoje zadanie i dobrze wygląda, a więc wkomponowuje się w wystrój każdego wnętrza.

Elektroniczna stacja meteorologiczna tak jak inne sprzęty elektryczne ma większą cenę w zależności od liczby dostępnych lub zaawansowanych funkcji. Na szczęście dodatkowe opcje jak wyświetlana prędkość wiatru czy promieniowanie UV nie wymagają dużo większych gabarytów. Dalej mieszczą się na cyfrowym ekranie. Podświetlenie wyświetlacza to bardzo przydatna funkcja, szczególnie gdy w środku nocy bądź nad ranem chcesz sprawdzić pogodę przed wyjściem z domu. Grzybiarze i wędkarze z pewnością ją docenią.

Stacja pogodowa Sencor zawiera podświetlane ekrany oraz funkcję budzika, dzięki czemu dobrze sprawdzi się w sypialni u osób, które wcześnie wstają i ruszają na łono natury. Dzięki małym rozmiarom można zabrać ją ze sobą na wyjazd, na którym planujesz spędzać dużo czasu na zewnątrz. Producent oferuje również bardziej zaawansowane stacje, do wykorzystywania w większości stacjonarnie. Sonda do mierzenia prędkości i kierunku wiatru załączona w zestawie sprawia, że model wzbogaca się o dodatkowe możliwości w celu profesjonalnych pomiarów pogody.

 

W jaki sposób działa stacja pogodowa?

Stacja meteorologiczna składa się z minimum dwóch elementów — stacji bazowej z ekranem oraz czujnika. Urządzenie z wyświetlaczem również ma sensor, który zbiera informacje wewnątrz pomieszczenia. Czujnik do stacji pogodowej montowany na zewnątrz dostępny jest w dwóch wariantach. Może być połączony z centralą za pomocą kabla lub bezprzewodowo. Rozwiązanie bez kabla to wygoda użytkowania i swoboda przemieszczania czujnika. Dane z niego przesyłane są drogą radiową do bazy. Stacja pogodowa Hyundai ma dobry zasięg bez potrzeby używania przewodu.

Sygnały radiowe są wykorzystywane nie tylko do przesyłania danych pomiędzy czujką na zewnątrz a centralą w środku domu. Za ich pośrednictwem stacja pobiera dane takie jak: czas, data i prognozowane groźne zjawiska pogodowe. Informacje do stacji użytkowanych w Polsce pochodzą z niemieckich oraz szwajcarskich źródeł nadawczych. Dobre urządzenie do obserwacji pogody zawiera czujniki do montażu zewnętrznego w liczbie co najmniej 4 sztuk oraz maksymalny błąd pomiaru do 0,5 stopnia Celsjusza. Przy pomiarze wilgotności jest dokładniejsze niż higrometr.

Stacja pogodowa Wi-Fi umożliwia przesyłanie odczytu wskazań urządzenia prosto do aplikacji w smartfonie. Bez względu na to, gdzie się znajdujesz, masz dostęp do informacji o aktualnej i prognozowanej sytuacji meteorologicznej. Dzięki dostępowi do sieci aparatura jest w stanie przygotować dokładniejsze prognozy. Stacja pogodowa Hyundai wyższej klasy zawiera możliwość połączenia z siecią. Koszt takiego sprzętu to wydatek minimum 450 złotych, natomiast w tej cenie otrzymujesz profesjonalny i bardzo precyzyjny produkt.

Podstawowe funkcje prostej stacji meteorologicznej przypominają termohigrometr, a więc urządzenie, za pomocą którego można odczytać aktualną temperaturę powietrza oraz poziom wilgotności. Stacja w bazowej wersji mierzy temperaturę wewnętrzną oraz zewnętrzną, podobnie wygląda sytuacja z pomiarem wilgotności. Dodatkowo sprawdza ciśnienie atmosferyczne i na podstawie zachodzących zmian może podać predykcję pogody na najbliższe godziny.

Prognoza warunków atmosferycznych nie należy do podstawowych funkcji urządzenia. Stacja pogodowa Hama zawiera tę opcję, dzięki której będziesz w stanie odpowiednio przygotować się na wyjście z domu. Przed zakupem wybranego sprzętu koniecznie zapoznaj się jaki zakres temperatury jest w stanie pokazać. Polska leży w umiarkowanej strefie klimatycznej, w której niejednokrotnie temperatura zimą spada poniżej 10 stopni Celsjusza. Podana wartość bywa graniczną dla niejednej aparatury mierzącej.

 

Polecane stacje pogodowe

Jakie są rodzaje stacji pogodowych?

Istnieje kilka typów stacji meteorologicznych. Chociaż podstawowe parametry, które monitorują, nie zmieniają się, to sam sposób i dokładność pomiaru mogą różnić się między sobą. W zależności od tego, jak bardzo szczegółowych danych pogodowych potrzebujesz, rozważyć możesz zakup aparatury danego rodzaju. Najprostszą wersją jest analogowa stacja pogodowa. Nie wymaga zasilania. Do weryfikacji wykorzystuje zjawiska fizyczne. Może mierzyć maksymalnie cztery parametry takie jak: temperatura, wilgotność powietrza, ciśnienie atmosferyczne, czas. Te wszystkie czynniki monitoruje jedynie w miejscu, w którym się znajduje. Składa się z okrągłych tarcz w liczbie od jednej do trzech. W przypadku gdy wszystkie dane znajdują się na jednym owalu, przypomina zegar ścienny. Bardzo ładnie komponuje się jako klasyczny dodatek do pomieszczenia. Terdens stacja pogody dostępna jest w takiej stylowej wersji. Ma trzy tarcze w metalowej obudowie i dzięki solidnej konstrukcji może być zamontowana na zewnątrz.

Kolejny rodzaj stacji pogodowej to wskaźnik cyfrowy. To najbardziej powszechny rodzaj urządzenia pomiarowego wykorzystywanego w domach. Poza wymienionymi wyżej funkcjami może weryfikować opady deszczu, a także prędkość i siłę wiatru. Do mierzenia tych parametrów potrzebuje dodatkowych urządzeń zewnętrznych. Nie każdy cyfrowy sprzęt je zawiera. Stacja pogodowa Hama to jedno z prostszych rozwiązań cyfrowych. Ma minimum jeden czujnik zewnętrzny do pracy poza budynkiem i łączność radiową. Dane przedstawia na czytelnym wyświetlaczu.

Internetowe stacje meteo to następny rodzaj, bardziej zaawansowany technicznie. Aplikacja na telefon, obok standardowej bazy, jest miejscem, w którym zapoznajesz się ze szczegółowymi danymi. Stacja pogodowa Wi-Fi zbiera dane w wirtualnej chmurze i dokonuje szczegółowej analizy, dzięki której może przygotować bardzo dokładną prognozę. Dzięki mobilnemu połączeniu masz dostęp do danych poza miejscem ich zbierania. Zasadniczo wszędzie i o każdej porze, gdy masz dostęp do internetu. Stacja pogodowa Sencor w topowej wersji zawiera moduł Wi-Fi.

Profesjonalne stacje pogodowe to ostatni rodzaj urządzeń do analizy zachowań atmosferycznych. Poza funkcją wyświetlania danych agregują je i tworzą z nich wykresy. Oferują szereg funkcji alarmowych. Dzięki dodatkowym parametrom są w stanie mierzyć wilgotność gleby czy nawilżenie roślin. Dane zapisują w programie komputerowym. Stacja pogodowa TFA oferuje model, który zawiera funkcje alarmów możliwych do ustawienia dla każdego z monitorowanych parametrów. W przypadku osiągnięcia krytycznych wartości stacja wysyła notyfikacje push na telefon.

 

Ile kosztuje stacja pogodowa

Ceny aparatury pomiarowej, mającej jeden zewnętrzny czujnik do stacji pogodowej, zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. Baza z kilkoma miernikami, do sprawdzania warunków atmosferycznych na świeżym powietrzu, kosztuje powyżej 300 złotych. Stacja pogodowa Hama to termohigrometr z dodatkowym pomiarem ciśnienia, zawierający cyfrowy wyświetlacz, w niskiej cenie. Za cenę poniżej 100 złotych znajdziecie kilka modeli tego producenta wartych zakupu.

Stacja pogodowa GreenBlue to jedna z atrakcyjniejszych cenowo pozycji internetowych urządzeń z Wi-Fi. Ceny zaczynają się w granicach 400 złotych, ale kupując produkt łączący się mobilnie, otrzymujesz bardzo szczegółowe prognozy. Wskazania podparte są wieloma analizami i możliwością zapisywania historycznych danych na wykresach, które bez problemu odczytasz już na większym ekranie komputera. Poza dostępnością odczytów ze stacji w aplikacji masz cały czas możliwość korzystania z urządzenia stacjonarnie, w domu.

Terdens stacja pogody analogowa jest dostępna za niewiele ponad 100 złotych. Przykuwa wzrok dzięki minimalistycznemu wykonaniu składającemu się z trzech zegarów wkomponowanych w metalową, pionową obudowę. Całość solidnie wykonana może być używana na zewnątrz. Istnieje sporo analogowych wersji urządzeń. Dostępne są stylowe sprzęty, wkomponowane w drewnianą obudowę w cenie powyżej 500 złotych. W tym przypadku kupuje się produkt dla jego wyglądu,
ponieważ oferowane możliwości są dużo mniejsze niż dla cyfrowych odpowiedników.

Zdecydowana większość cyfrowych stacji meteorologicznych jest na baterie. Bardziej zaawansowane modele są na energię słoneczną. Szczególnie element, który pracuje na zewnątrz, może łatwo taką energię pozyskać. Profesjonalne stacje pogodowe kosztują po kilka tysięcy złotych. Jeśli nie jesteś osobą, która do pracy musi wykorzystywać dokładne pomiary warunków atmosferycznych w danym miejscu, to powinna wystarczyć Ci stacja pogodowa do 500 złotych. W tej cenie nabędziesz urządzenie, z którego odczyt danych możesz mieć zawsze w swoim telefonie.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:12
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.