Udostępnij
Skomentuj

Jak działa mikrofalówka? Czego nie wkładać do kuchenki mikrofalowej?

Mikrofalówki to jedne z najpopularniejszych sprzętów gospodarstwa domowego. Czy wiesz jak działają?

Kuchenka mikrofalowa to jeden z najpopularniejszych sprzętów klasyfikowanych jako małe AGD, który ułatwia życie i pozwala zaoszczędzić czas.

Jak działa mikrofalówka? Czego nie wkładać do kuchenki mikrofalowej?

W wielu miejscach można przeczytać lub usłyszeć o szkodliwości tego urządzenia dla zdrowia. Skąd biorą się przekonania o niekorzystnym działaniu mikrofalówek? Czy mają one uzasadnienie?

Polecane mikrofalówki

Mechanizm działania kuchenki mikrofalowej

Głównym zadaniem mikrofalówki jest szybkie odgrzewanie potraw, nowoczesne modele oferują jednak wiele dodatkowych funkcji. W dobrych sklepach AGD możemy znaleźć taki sprzęt jak: mikrofalówka z funkcją gotowania na parze czy mikrofalówka z grillem. Takie udogodnienie gwarantuje m.in. mikrofalówka Amica z kwarcowym grillem. Producenci oferują obecnie mnóstwo różnorodnych urządzeń, które łączy ten sam mechanizm działania. Każda z mikrofalówek wyposażona jest w magnerton - urządzenie, które odpowiada za wytwarzanie mikrofal. Proces ten zachodzi kiedy przez jego środek przepuszczany jest prąd. Dochodzi wówczas do drgania cząsteczek wody zawartych w potrawach, co skutkuje wytworzeniem energii zamienionej na ciepło. I to właściwie wszystko jeśli chodzi o sposób działania kuchenki mikrofalowej.

Prawdopodobnie znasz z doświadczenia sytuacje, kiedy odgrzana potrawa jest w jednym miejscu bardzo gorąca, a w innym wciąż zimna. Dzieje się tak dlatego, że fale elektromagnetyczne najintensywniej oddziałują na cząsteczki wody, które zwykle nie są równomiernie rozłożone w jedzeniu. Odpowiedzią na ten problem jest mikrofalówka z termoobiegiem. Rozwiązanie to oferuje przykładowo mikrofalówka Whirlpool. Takie urządzenie ułatwia równomierne podgrzewania w łatwy sposób. Warto wspomnieć, że w zdecydowanej większości mikrofalówek możliwa jest regulacja mocy. Co nam to da? Niska częstotliwość sprzyja przenikaniu fal w głąb potrawy. Wiąże się to z dłuższym czasem odgrzewania, ale w zamian za to Twoje jedzenie będzie odgrzane bardziej równomiernie. Jak widać, sposób działania kuchenki mikrofalowej nie jest zbyt skomplikowany. Warto go znać, aby odgrzewać potrawy w optymalny sposób.

Czego nie można podgrzewać w mikrofali?

W kuchence mikrofalowej można podgrzać niemal wszytko. Koniecznie należy pamiętać o tym, czego w mikrofalówce używać nie wolno. Dla ułatwienia zamieszczono poniżej listę rzeczy, które nie powinny się znaleźć w mikrofali. Zaliczamy do nich takie przedmioty jak:

  • metalowe naczynia i sztućce
  • folia aluminiowa
  • naczynia ze zdobieniem
  • jajka w skorupkach
  • winogrona
  • baterie
  • zamrożone mięso
  • papryka chili

 

Większość z tych pozycji pewnie jest dla Ciebie oczywista - metalu nie należy podgrzewać w mikrofalówce, ponieważ może on powodować iskrzenie wewnątrz komory, tak samo jak folia aluminiowa i baterie, a nawet niektóre zdobienia naczyń. A czy wiesz, czym grozi podgrzewanie jajek w skorupkach lub winogron? Produkty tego typu charakteryzują się sporą zawartością wody, która jest zamknięta w ich wnętrzu. Artykuły żywnościowe tego typu mogą się zagotowywać w środku, a następnie, z powodu wzrostu ciśnienia wewnątrz, eksplodować. A co z papryczkami chilli? Substancja, która odpowiada za ich ostrość, podczas podgrzewania w kuchence mikrofalowej unosi się i po otwarciu drzwiczek może poparzyć. Odgrzewanie zamrożonego mięsa ma dwie wady: mięso takie, mimo późniejszego usmażenia bądź ugotowania, nadal będzie twarde. Poza tym istnieje ryzyko rozprzestrzenienia się na mięsie bakterii, które mogą być niebezpieczne dla Twojego zdrowia. Warto zapamiętać więc powyższą listę i nigdy nie stosować owych produktów w kuchence mikrofalowej, aby nie narażać się na niebezpieczeństwo lub awarię urządzenia.

Jak powstała mikrofalówka?

Historia zna niejeden przypadek, kiedy znakomity wynalazek odkryto niechcący. Niespodziewane zrządzenie losu doprowadziło m.in. do odkrycia patelni teflonowej, gumy wulkanizowanej i innych rzeczy, bez których dziś trudno byłoby żyć. Nie inaczej jest z kuchenką mikrofalową. W latach 40. XX w. Percy Spencer nadzorował pracę nad magnetronem - jak już wspomniano na początku artykułu, urządzenie to jest podstawą działania kuchenki mikrofalowej, jednak pierwotnie nie do tego służyło. Percy zajmował się projektowaniem radarów wojskowych, które wykorzystywały fale emitowane przez magnetron. Ów wynalazca, podczas pracy miał w kieszeni batonik, który ku jego zaskoczeniu się rozpuścił. Percy, wiedziony przeczuciem, postanowił dowiedzieć się, jak mikrofale zadziałają na inne przedmioty. Eksperymenty z magnetronem przeprowadzone przez wojskowego projektanta radarów wykazały, że emitowane fale doskonale nadają się do podgrzewania żywności. I w ten właśnie sposób, w 1946 r., powstała pierwsza kuchenka mikrofalowa. Jak się pewnie domyślasz, wyglądała ona znacznie inaczej niż nowoczesne urządzenia. Pierwsze mikrofalówki ważyły ok. 300 kg i były ogromne. Służyły one przede wszystkim w stołówkach.

Czy mikrofalówki są szkodliwe?

Pewnie słyszałeś kiedyś obiegowe opinie, że kuchenki mikrofalowe niekorzystnie działają na zdrowie oraz składniki odżywcze, witaminy i minerały zawarte w pożywieniu. Szkodliwość tego sprzętu generalnie można włożyć między mity. Skąd zatem wzięła się taka opinia? Niektórzy obawiają się tego, że promieniowanie elektromagnetyczne niekorzystnie odbija się na organizmie. Tak naprawdę, w przypadku sprawnie działającej kuchenki mikrofalowej, nie ma takiego zagrożenia, ponieważ wspomniane promieniowanie praktycznie nie wydostaje się na zewnątrz komory. Nieliczne fale, które mogą przeniknąć przez drzwiczki, mają bardzo małą moc. Ich niska częstotliwość nie stwarza zagrożenia dla zdrowia. Co ze składnikami odżywczymi? Każda obróbka żywności, w której rolę odgrywa wysoka temperatura, w jakimś stopniu wpływa na skład potrawy. Tak działa m.in. grillowanie, opiekanie, a także odgrzewanie w mikrofali. Jeśli zatem zależy Ci na tym, aby utracić jak najmniej cennych składników, odgrzewaj jedzenie nie mocniej, niż potrzebujesz lub postaw na gotowanie na parze, które możesz realizować w wielu dostępnych kuchenkach mikrofalowych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:36
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.