Udostępnij
Skomentuj

Jak dbać o sprzęt fotograficzny? Praktyczne porady.

Chcesz, żeby twój sprzęt fotograficzny posłużył ci długie lata? Radzimy, jak najlepiej o niego zadbać.

Najlepsze metody pielęgnacji i zabezpieczenia twojego aparatu, obiektywów i innych elementów wyposażenia fotografa. Może być wart tysiące złotych, bywa delikatny jak kryształowy kieliszek, ale i tak pasjonaci zabierają go na długie wyprawy w teren, wyciągają go z szafy w najgorsze ulewy i śnieżyce i tarzają się z nim w piachu i błocie żeby zrobić idealne ujęcie. Sprzęt fotograficzny nie ma łatwego życia. Ale jest kilka sposobów na to, by upewnić się, że nie zawiedzie w kluczowym momencie i posłuży nam wiele lat.Tutaj opisujemy dokładnie, jak troszczyć się o twoją lustrzankę Nikon lub lustrzankę Canon. Ale nie tylko najdroższe aparaty wymagają opieki. A i sam aparat też nie jest jedynym elementem wyposażenia fotografa, o który warto dbać.

Co zagraża twojemu sprzętowi fotograficznemu

Sprzęt fotograficzny ze swojej natury jest bardzo delikatny. Składa się w końcu z elektroniki, szkła i wykonanych z zegarmistrzowską precyzją elementów mechanicznych. To prawdziwa kumulacja elementów wrażliwych na uszkodzenia. Nawet jeśli twój aparat ma być wstrząso- wodo- i pyłoodporny, warto na niego chuchać i dmuchać, bo nawet najlepsza uszczelka ma zwyczaj puszczać w najgorszym możliwym momencie, jeśli poczuje się źle traktowana.

Pierwszym złoczyńcą dybiącym na twój jest, co nikogo nie zaskoczy, woda. Jeśli aparat zostanie zachlapany, należy natychmiast wytrzeć go szmatką do czyszczenia. Woda może uszkodzić elektronikę aparatu i zmienić go w kawał bezużytecznego plastiku. Jeśli uważasz, że istnieje ryzyko, że woda dostała się do wnętrza, natychmiast wyłącz aparat i fizycznie usuń z niego baterie czy akumulatory, abu zapobiec ewentualnym zwarciom. Następnie odstaw aparat do wysuszenia.

Innym ważnym czynnikiem ryzyka jest piasek i kurz. Drobiny mogą porysować obiektyw, a jeśli dostaną się do środka mogą uszkodzić czy zablokować mechaniczne elementy aparatu.

Aparatom nie służą też skrajne temperatury. Pozostawiony na działanie światła sprzęt fotograficzny błyskawicznie się nagrzewa (nie pomaga to, że większość aparatów i obiektywów ma zawsze modny, czarny kolor!). Ciepło z kolei może powodować pękanie plastikowych elementów, wypaczanie innych, a także topienie i parowanie smarów zapewniających płynną pracę mechanicznych części składowych kamery. Ale niskie temperatury nie są lepsze. Kryształki lodu są śmiertelnie niebezpieczne dla elektroniki. Słowem: żadnych skrajności. Sprzęt fotograficzny najbardziej ceni sobie klimat umiarkowany.

Pozostaje ostatni czynnik, czyli wstrząsy. Umiarkowane wstrząsy są, oczywiście, nie do uniknięcia, bo z aparatami biegamy, skaczemy i wspinamy się jeśli tego wymaga fotografia. Ale nie zdziw się, jeśli leżący na podłodze samochodu aparat nie przetrwa szybkiej jazdy po wybojach, o upuszczeniu na chodnik nie wspominając. Pamiętaj: najważniejsze elementy aparatu fotograficznego składają się ze szkła. Obchodź się z nimi jak z jajkiem.

Polecane lustrzanki

Jak dbać o aparat

Bez względu na to, czy korzystasz z aparatu analogowego, czy cyfrowego, z kompaktu czy lustrzanki, są reguły, których zawsze powinieneś się trzymać, żeby twój aparat służył ci długie lata.Wyrób w sobie kilka ważnych nawyków. Gdy nie używasz aparatu, zawsze umieszczaj go w pozycji, w której szkło obiektywu jest skierowane w dół bądź w bok. Nie kładź go nigdy na stole tak, by obiektyw celował w sufit: oprócz niebezpieczeństwa przewrócenia się, w takiej pozycji obiektyw jest bardziej podatny na gromadzenie się na nim brudu i wilgoci.Używaj paska do aparatu. Ostatnią rzeczą, jaką chciałbyś zrobić, jest upuszczenie aparatu podczas robienia zdjęć. Pasek jest częścią standardowego wyposażenia niemal wszystkich aparatów, a jeśli nie podoba ci się firmowy, na rynku jest pełno zamienników. Zarzuć go na ramię, owiń na nadgarstku lub przerzuć przez szyję - po prostu zabezpiecz aparat. Utrudni to również złodziejowi wyrwanie ci aparatu.Innym dobrym nawykiem, jaki możesz sobie wyrobić, jest wyłączanie aparatu przed wykonaniem jakiejkolwiek czynności związanej z jego obsługą, bez względu na to, czy jest to wymiana obiektywów, wymiana kart pamięci czy odłączanie lub podłączanie kabli. Aparat powinien być wtedy wyłączony.Pozostawienie aparatu włączonego, gdy na przykład aktywnie zapisuje dane na karcie pamięci, zwiększa ryzyko zniszczenia karty, jeśli ją nagle wyjmiesz. Podobnie zmieniając obiektyw przy włączonym aparacie, zwiększasz prawdopodobieństwo zabrudzenia kurzem matrycy. Wyłączenie aparatu jest również przydatne w celu oszczędzania baterii. Jeśli aparat zawsze pozostaje włączony, szybko zużywa akumulatorki.A skoro przy nich jesteśmy, jeśli nie używasz aparatu przez dłuższy czas, wyjmij z niego baterie czy akumulatory. Zaoszczędzisz w ten sposób ich żywotność, bo nawet w wyłączonym aparacie tracą powoli swój ładunek.

Co zrobić, jeśli twój aparat nie jest wodoodporny a chcesz koniecznie zrobić zdjęcia w warunkach grożących zachlapaniem, na przykład na molo przy wysokiej fali? Najlepszym przyjacielem fotografa bywa foliowa torebka. Owinąć szczelnie plastikową torbę wokół aparatu, a następnie wytnij niewielki otwór na obiektyw. Zabezpiecz go, zakładając gumkę recepturkę. Będziesz mógł teraz robić zdjęcia nawet w środku burzy, a korpus aparatu nie zostanie zachlapany. Ale pamiętaj, torebka nie zastąpi obudowy podwodnej. Jeśli upuścisz tak zabezpieczony aparat do wody - i tak umrze.Najdelikatniejszym elementem korpusu aparatu jest matryca. Jeśli używasz aparatu z wymiennym obiektywem, czujnik ulegnie kiedyś zabrudzeniu. To nieuniknione, mimo wbudowanych we współczesne aparaty systemów samoczyszczących. Jednym z najłatwiejszych sposobów ochrony czujnika przed zabrudzeniem jest niezdejmowanie obiektywu zamontowanego do aparatu. Jeśli musisz go wyjąć, zamontuj osłonę korpusu, którą dostałeś razem z aparatem. Kiedy musisz szybko zmienić obiektyw w biegu staraj się, aby otwór aparatu był skierowany w dół, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo, że brud, zanieczyszczenia i wilgoć osiądą na czujniku. Istnieje wiele sposobów bezpiecznego samodzielnego czyszczenia matrycy aparatu, ale najbezpieczniej jest poprosić o to warsztat fotograficzny.

Polecane aparaty kompaktowe

Obiektywy - najdelikatniejszy element wyposażenia fotografa

Są delikatne jak starożytna porcelana, a bez nich aparat to tylko kawał żelastwa. Obiektywy są sercem całej fotograficznej pasji, ale też są najtrudniejsze w utrzymaniu. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa i regułach opieki nad nimi - bo naprawdę dobre szkło to skarb, który cieszy fotografa bardziej niż nawet najbardziej szpanerski aparat. Zwłaszcza, że korpus aparatu można zmienić - i dalej stosować te same szkła.

Pierwszą linią obrony twojego obiektywu jest zatyczka. Osłonka powinna być dołączona do aparatu. Jeśli ją zgubiłeś, czym prędzej kup nową. Zawsze zakładaj zatyczkę na obiektyw, gdy nie używasz aparatu. Kurz z łatwością osiada na odsłoniętym obiektywie. Jeśli obiektyw jest zdjęty - powinien mieć założone obie zatyczki, przednią i tylną. Pewną osłonę dają też filtry, dlatego wielu fotografów zawsze pozostawia na obiektywie zainstalowany co najmniej prosty filtr UV. Jeśli się porysuje - mniejszym problemem jest wymiana filtra za kilkadziesiąt czy nawet kilkaset złotych niż obiektywu za nawet kilka tysięcy. W przypadku większości aparatów kompaktowych osłona zamyka się sama po każdym wyłączeniu aparatu (obiektyw chowa się do korpusu). Warto więc wyłączać aparat, gdy nie zamierzamy go używać przez jakiś czas, by zapewnić ochronę delikatnemu szkiełku obiektywu.Koszulka czy ręczniki papierowe nie są odpowiednimi środkami czyszczącymi do obiektywu aparatu. Do obiektywu zawsze dołączona jest odpowiednia ściereczka do czyszczenia. Soczewki wymagają bardzo delikatnej, specjalnej tkaniny. Ściereczka powinna być czysta i sucha. Najlepsze są ściereczki z najdrobniejszej mikrofibry. Usuwają jednocześnie wszelkiego rodzaju kurz i cząsteczki, np. odciski palców, tłuste plamy, bez pozostawiania smug i zacieków. Niewłaściwa ściereczka może pozostawiać na szkle drobne rysy, które mogą nie być widoczne gołym okiem, ale mogą wpływać na zdjęcia, które wykona Twój aparat. Jako bonus, ta sama ściereczka, którą czyścisz obiektyw nada się też doskonale do czyszczenia wyświetlacza aparatu

Polecane obiektywy

Statywy, lampy, filtry i karty też wymagają troski

Obiektywy i korpusy skupiają na sobie całą uwagę, ale cały sprzęt fotograficzny wymaga troski. Nawet tak wydawałoby się podstawowy element ekwipunku, jak karty pamięci. Jak już wspominaliśmy, nie należy nigdy wyjmować kart z aparatu, gdy jest on włączony. Większość kamer ma lampkę, która miga podczas pracy karty. Jeśli aparat nie zakończył zapisywania na karcie pamięci, możesz utracić obrazy. Po skopiowaniu zawartości karty do komputera i upewnieniu się,że wszystkie fotografie zapisały się prawidłowo, najlepiej wyczyścić kartę formatując ją. Znajdziesz tę opcję w menu ustawień aparatu. Formatuj także nowo kupione karty przed pierwszym użyciem. Karty sformatowane na innych urządzeniach mogą nie być zgodne z Twoim aparatem

Poza tym warto też dbać o zabezpieczenie kart przed fizycznymi uszkodzeniami. Zbyt wiele osób traktuje swoje karty pamięci szorstko. Warto przechowywać je w specjalnym etui ochronnym, które zabezpieczy je przed kurzem. Wyjmując karty pamięci, pamiętaj, aby robić to w pomieszczeniach lub w miejscach, w których nie ma kurzu. Upewnij się, że przechowujesz karty pamięci tylko w chłodnych miejscach. Nigdy nie trzymaj ich w miejscach, w których mogą się nagrzać, takich jak deski rozdzielcze samochodu lub schowki na rękawiczki. Nigdy nie umieszczaj kart pamięci w pobliżu źródeł silnych pól magnetycznych, jak głośniki audio.

Ostrożnie powinieneś też obchodzić się ze swoimi lampami błyskowymi. Jeśli masz zewnętrzną lampę, używaj w niej tylko baterii przeznaczonych do lamp błyskowych i stroboskopowych. Kiedy nie korzystasz z lampy, wyjmij z niej baterie. Zachowaj szczególną ostrożność przy korzystaniu ze światła innego niż lampy LED, ponieważ mogą one nagrzewać się do bardzo wysokich temperatur. W takim wypadku upewnij się, że światła ostygły przed ich schowaniem i transportem Wszelkie stojaki obciążaj ciężarkami, by lampy nie przewrócił powiew wiatru.Szczególnie podatny na uszkodzenia bywa element sprzętu an pierwszy rzut oka najprostszy, czyli statyw. Warto się o niego troszczyć zwłaszcza, jeśli służy ci często w terenie i jest narażony na zabrudzenia. Po zakończeniu zdjęć, postaraj się oczyścić go z jak największej ilości zabrudzeń i, zanim spakujesz się i pójdziesz dalej, upewnij się, że płytka szybkiego uwalniania jest zamocowana przed włożeniem statywu do torby.Jak tylko wrócisz do domu, wyjmij statyw z torby, rozłóż wszystkie nogi i kolumnę środkową na pełną wysokość, szybko wypłucz w słodkiej wodzie, a następnie osusz statyw czystą, suchą szmatką. Nie pozostawiaj do wyschnięcia na powietrzu. Jest to szczególnie ważne, jeśli używasz statywu w słonej wodzie, na piasku lub w błocie. Słona woda może powodować korozję, więc nie zwlekaj z dobrym umyciem statywu i dokładnie go wysusz. Ważne jest też utrzymywanie w czystości blokad nóg.

Polecane lampy studyjne

Torby i kufry fotograficzne

Torby i kufry to podstawowy, najważniejszy element zabezpieczenia twojego sprzętu fotograficznego. Jak dobrze wiesz, sprzęt może być wart tysiące złotych, więc warto zainwestować trochę więcej i zaopatrzyć się w torbę która da ci maksimum komfortu i bezpieczeństwa, która oferuje amortyzowane separatory dla korpusu aparatu i obiektywów, i pozwala schować każdy element wyposażenia we własną przegrodę. Używanie zwykłego plecaka do przechowywania może spowodować uszkodzenie obiektywu lub samego korpusu podczas przenoszenia. Poszukaj torby z wyściółką i zatrzaskami lub zamkami, które utrzymają wszystko na swoim miejscu. Istnieje wiele różnych stylów toreb na aparat, więc znajdź taką, która odpowiada Twoim potrzebom i preferencjom. Nie zapomnij też o dobrym etui na soczewki i lampy błyskowe, jeśli nie masz na nie specjalnych miejsc w głównej torbie na aparat.

Wyrób sobie nawyk zapinania lub zatrzaskiwania futerału na aparat, gdy nie jest używany. Dzięki temu, jeśli Twoja torba przewróci się lub zostanie potrącona, Twój sprzęt pozostanie w ochronnym kokonie. Przechowuj aparat w etui lub torbie w suchym, ciepłym miejscu. W miarę możliwości trzymaj torbę z dala od grzejników i bezpośredniego światła słonecznego. I nie zostawiaj aparatu na noc w zimnym samochodzie.

Polecane torby fotograficzne

PODSUMOWANIE

Tak, jak samochód, tak i aparat czasem jednak musi trafić na porządny przegląd. Aparaty cyfrowe mogą być prostsze pod względem mechanicznym niż ich analogowi przodkowie, ale nadal mają ruchome części, które mogą się z czasem zużywać. Najważniejszą z nich jest przesłona, która otwiera się i zamyka, aby wystawić czujnik na działanie światła. Niektóre wysokiej klasy profesjonalne aparaty mają migawki pozwalające wykonać nawet 400 000 ekspozycji. To dużo, ale każdy aparat kiedyś dobije do tej granicy. Możesz jednak oddać aparat do serwisu, by sprawdzić i wymienić migawkę. To kosztuje, ale kosztuje o wiele mniej, niż nowa kamera. Zawsze też dobrze jest oddać aparat raz na jakiś czas do przeglądu i czyszczenia.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:25
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.