Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Intel Pentium G5600 - wydajność oraz specyfikacja

Sprawdzamy, do jakich użytkowników jest w stanie trafić procesor Intel Pentium G5600.

Układy z tej serii często zapewniają wydajność zbliżoną do standardowych modeli Intel Core. W przypadku niektórych nowych urządzeń, jest ona nawet wyższa. Dzięki temu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakupić procesor Intel Pentium, który doskonale sprawdzi się w ramach użytku domowego lub biurowego. Czy model G5600 wpisuje się w te kryteria? Sprawdziliśmy to poprzez analizę jego specyfikacji i wyników uzyskiwanych w testach wydajnościowych.

Intel Pentium G5600 – specyfikacja

Typ gniazda
Socket 1151
Liczba rdzeni
2
Ilość wątków
4
Bazowa częstotliwość taktowania
3900 MHz
Częstotliwość taktowania w trybie turbo
Brak
Zintegrowany układ graficzny
Intel UHD Graphics 630
Odblokowany mnożnik
Nie
Pamięć podręczna L3
4 MB
Architektura
64 bit
Proces technologiczny
14 nm
TDP
54 W
Zastosowane technologie
Intel Optane, Hyper Threading, Virtualization for Directed, Virtualization Technology, OS Guard, EPT, Idle States, Enchanced Intel SpeedStep Technology, Thermal Monitoring

Intel Pentium G5600 – zastosowanie

Wybór omawianego układu jest oczywiście zależny od tego, w jaki sposób chcemy skorzystać z komputera, który korzysta z jego możliwości. Analizując powyższe parametry techniczne, śmiało można stwierdzić, że procesor ten sprawdzi się przede wszystkim w maszynach biurowych, które są przygotowywane nie tylko do obsługi podstawowych programów, ale również bardziej zaawansowanych narzędzi graficznych czy też projektowych. Dwa fizyczne rdzenie, cztery wątku, wysokie taktowanie – wszystko to gwarantuje co najmniej przyzwoitą wydajność i stabilną pracę w wielu środowiskach.

Warto nadmienić, że omawiany układ wyróżnia się jednocześnie stosunkowo niskim poborem mocy. Nie musimy więc martwić się tym, że zamontowany w komputerze system chłodzący nie da sobie rady z ograniczaniem generowanych przez procesor temperatur.

Ze względu na specyfikacje, śmiało można stwierdzić, że Intel Pentium G5600 sprawdzi się także w wielu maszynach dostosowanych do użytku domowego. Bez problemu poradzi sobie nie tylko z programami multimedialnymi i sieciowymi, ale również z niektórymi grami. Zwłaszcza gdy zostanie dobrany do przyzwoitej karty graficznej.

Jednostka zintegrowana, z oczywistych względów, nie pozwala na wiele, jednak w swojej kategorii plasuje się ona na dość wysokiej półce. Intel UHD Graphics 630 wyróżnia się obsługą rozdzielczości UHD, a także taktowaniem rdzenia na poziomie 300 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 1150 MHz. Okaże się to wystarczające do obsługi klasyków i kilku nowych gier o stosunkowo niskich wymaganiach sprzętowych – wymienić możemy między innymi takie tytuły jak FIFA 19, Team Fortress 2 czy też Rocket League.

Intel Pentium G5600 – wydajność

Powyższe informacje warto potwierdzić za sprawą testów wydajnościowych, które są przeprowadzane w programach diagnostycznych. Uwagę należy zwrócić przede wszystkim na platformę Cinebench R15, która chyba najlepiej nadaje się do porównywania różnych procesorów.

Omawiany układ CPU podczas testów uzyskał średnią na poziomie 168 punktów w trybie jednowątkowym i 425 punktów w trybie wielowątkowym. Mamy więc do czynienia z bardzo przyzwoitym urządzeniem.

Intel Pentium G5600 – porównanie z innymi modelami

Zebrane w ten sposób dane pozwalają nam na zestawienie układu Intel Pentium G5600 z kilkoma innymi, należącymi do tej samej kategorii. Znacznie ułatwi nam to podjęcie decyzji, który z nich jest wart zakupu.

Intel Pentium G5600 – w jakich komputerach?

Ze względu na bardzo przyzwoite osiągi, procesor ten często znajduje zastosowanie w komputerach biznesowych, wykorzystywanych przez małe i średnie firmy. Okaże się również ważnym elementem konfiguracji dostosowanych do użytku domowego.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:58
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.