Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Intel Pentium G5500 - wydajność oraz specyfikacja

Recenzujemy przyzwoity procesor z serii Intel Pentium. Do jakich maszyn warto go zakupić?

Do czynienia mamy z układem stosunkowo nowych – na rynku pojawił się bowiem w połowie 2018 roku. Od tamtej pory jest wybierany przez wielu producentów, przygotowujących między innymi komputery biurowej. Warto się nim zainteresować również wówczas, gdy składamy własną maszynę – czy to do pracy, nauki czy też wirtualnej rozrywki.

Intel Pentium G5500 - specyfikacja

Typ gniazda
Socket 1151
Liczba rdzeni
2
Ilość wątków
4
Bazowa częstotliwość taktowania
3800 MHz
Częstotliwość taktowania w trybie turbo
Brak
Zintegrowany układ graficzny
Intel UHD Graphics 630
Odblokowany mnożnik
Nie
Pamięć podręczna L3
4 MB
Architektura
64 bit
Proces technologiczny
14 nm
TDP
54 W
Zastosowane technologie
Intel Optane, Hyper Threading, Virtualization for Directed, Virtualization Technology, OS Guard, EPT, Idle States, Enchanced Intel SpeedStep Technology, Thermal Monitoring

Intel Pentium G5500 – zastosowanie

Specyfika komputerów, w których montowany jest omawiany układ CPU, dobrze wpisuje się w przedstawione powyżej parametry techniczne. Do czynienia mamy bowiem z bardzo przyzwoitym procesorem ze średniej półki cenowej (kosztuje około 600 złotych), który upora się z obsługą nie tylko podstawowych programów, ale również wielu narzędzi zaawansowanych.

Procesorem zainteresować powinny się między innymi małe i średnie przedsiębiorstwa, które szukają sprzętów stosunkowo tanich, będących jednak w stanie spełnić wymagania najważniejszych programów i narzędzi. Dwa fizyczne rdzenie, cztery wątki i taktowanie na poziomie 3800 MHz sprawia, że kryteria te w większości przypadków zostaną spełnione. Co równie ważne, Intel Pentium G5500 nie pobiera zbyt dużo energii, toteż nie wymaga montowania rozbudowanego zestawu chłodzenia. Generowane obciążenia podczas pracy nie będą zbyt duże, co oczywiście należy zapisać po stronie plusów.

Praca biurowa to niejedyny obszar, w którym sprawdzi się omawiany procesor. Bardzo często jest on montowany także w komputerach do użytku domowego. Jego wydajność okaże się w zupełności wystarczająca do oglądania filmów, przeglądania zasobów internetowych czy też obsługi niektórych gier. Zwłaszcza gdy zdecydujemy się dobrać do niego przyzwoitą, dedykowana kartę graficzną.

Jeśli nie, będziemy musieli ograniczyć się do jednostki zintegrowanej Intel UHD Graphics 630, której taktowanie rdzenia wynosi od 300 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 1150 MHz w trybie turbo. Zapewni obsługę materiałów w rozdzielczości UHD, a także kilku ciekawych gier. Oczywiście nie będą to najbardziej wymagające produkcje typu AAA, jednak na liście z pewnością znajdzie się kilka hitów sprzed lat. Wymienić można chociażby Diablo III oraz Rocket League.

Intel Pentium G5500 – wydajność

Czy powyższe informacje znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości? Warto sprawdzić to poprzez analizę testów przeprowadzonych w programie Cinebench R15. Zapewnia on wiele przydatnych danych, które pozwalają na porównanie ze sobą wielu układów CPU.

W przypadku modelu Intel Pentium G5500, średni wynik w trybie jednowątkowym wyniósł 163 punkty, natomiast w trybie wielowątkowym 414 punktów. Są to bardzo przyzwoite rezultaty.

Intel Pentium G5500 – porównanie z innymi modelami

Na koniec pozostaje nam tylko dokonać porównania omawianego układu z kilkoma innymi modelami. Pomoże nam to podjąć ostateczną decyzję, czy Intel Pentium G5500 jest rzeczywiście wart zainteresowania i zakupu.

Intel Pentium G5500 – w jakich komputerach?

Do czynienia mamy z bardzo wydajnym procesorem, który jest często montowany w komputerach kierowanych do małych i średnich przedsiębiorstw. Znaleźć można go również w maszynach dostosowanych do użytku domowego.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:22
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.