Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Intel Pentium G5420T – wydajność oraz specyfikacja

Wśród budżetowych nowości marki Intel pojawi się procesor Intel Pentium G5420T. Co to za jednostka?

Procesory Intel Pentium kojarzą się właśnie z budżetową półką cenową i niezbyt wygórowanymi parametrami. Marka Intel przygotowała garść nowości z rodziny Intel Pentium, a jedną z nich będzie układ G5420T. Jakie będą parametry tej jednostki?

Intel Pentium G5420T – specyfikacja techniczna

Zapowiedź nowych modeli procesorów zawsze budzi spore zainteresowanie, a szczególnie, gdy są to jednostki przełomowe i zaskakująco wydajne. Nowe propozycje z rodziny Intel Pentium nie są, oczywiście, topowe i przełomowe, ale można dostrzec w nich wyższy potencjał niż w dotychczasowych propozycjach z tej półki cenowej. Jednym z nowych procesorów Intel Pentium będzie jednostka Intel Pentium G5420T, a oto jej specyfikacja techniczna:

 • Typ procesora – do komputerów stacjonarnych.
 • Litografia – 14nm.
 • Liczba rdzeni – 2.
 • Liczba wątków – 4.
 • Bazowa częstotliwość taktowania – 3,2 GHz.
 • TDP – 35 W.
 • Cena Intel Pentium G5420T wyniesie prawdopodobnie około 260 zł.
 • Socket Intel Pentium G5420T jest kompatybilny z gniazdem LGA1151 (Coffee Lake).
 • Zintegrowany układ graficzny Intel UHD 610.
 • Technologie Intel In Tru 3D, DirectX 12, Open GL 4.5.

Intel Pentium G5420T – zastosowanie

Procesory budżetowe cieszą się sporym zainteresowaniem, a szczególnie w przypadku, gdy środki na zakup komputera są mocno ograniczone. Niska cena nie oznacza jednak dramatycznie niskiej wydajności. Oczywiście procesory Intel Pentium nie będą odpowiednie do konfiguracji gamingowych i dla wymagających użytkowników, ale jednostki takie, jak Intel Pentium G5420T, sprawdzą się w:

 • Komputerach biurowych – jednostka Intel Pentium G5420T dysponuje 2 rdzeniami oraz 4 wątkami, co jest wystarczającą opcją do podstawowych zastosowań. Jeśli poszukujemy procesora do komputera użytkowanego głównie do prostych prac biurowych, to może to być świetny wybór. Warto podkreślić fakt, iż procesor Intel Pentium G5420T dysponuje zintegrowanym układem graficznym, a to oznacza, że koszt całej konfiguracji będzie niższy, gdyż nie trzeba będzie inwestować w odrębną kartę graficzną.
 • Komputerach domowych – procesor Intel Pentium G5420T poradzi sobie również w domowym zastosowaniu, zapewni optymalne parametry do obsługi programów, przeglądania internetu, korzystania z multimediów oraz do grania w proste, mało wymagające gry.
 • Komputerach dla seniorów – z uwagi na swą energooszczędność (TDP 35W), jednostka Intel Pentium G5420T doskonale sprawdzi się również w urządzeniach kupowanych z myślą o seniorach, którzy korzystają z komputera od czasu do czasu i którzy docenią niskie koszty jego eksploatacji.

Ważnym atutem jednostki Intel Pentium G5420T jest jej atrakcyjna cena – to jedna z najtańszych nowości marki Intel, gdyż będzie kosztować około 260 zł. W tej cenie otrzymujemy procesor o 2 rdzeniach i 4 wątkach, taktowaniu bazowym na poziomie 3.2 GHz i o niskim poziomie TDP. Kluczową kwestią, która przemawia na korzyść tego procesora jest fakt, iż posiada on zintegrowaną grafikę, która w zupełności wystarczy do podstawowych zastosowań, jak praca biurowa, korzystanie z programów i internetu.

Intel Pentium G5420T – wydajność

Nowe procesory z rodziny Intel Pentium będą miały do zaoferowania nieco wyższą wydajność niż procesory poprzedniej generacji. Nie będą to jednak przełomowe konstrukcje, a ich cena pozostanie niska. Model Intel Pentium G5420T nie jest flagową propozycją wśród nowości, ale jedną z tańszych, co przełoży się na jej wydajność, a widać to już choćby po samych parametrach.

Procesor ten będzie dysponował 2 rdzeniami i 4 wątkami, jak i flagowy model z tej serii, ale będzie miał do zaoferowania taktowanie na poziomie 3.2 GHz. Mocnym atutem tej jednostki jest niskie zapotrzebowanie na energię, co będzie skutkowało niższymi kosztami eksploatacyjnymi. Te parametry nie są obojętne dla wydajności procesora. Jednostkę Intel Pentium G5420T będzie można polecić do zastosowań biurowych, domowych i do innych podstawowych działań. Na wiarygodny benchmarki Intel Pentium G5420T trzeba jeszcze trochę poczekać.

Intel Pentium G5420T – porównanie z innymi modelami

Zakup procesora, nawet z budżetowej półki, warto poprzedzić starannym przeanalizowaniem dostępnych rozwiązań oraz porównaniem upatrzonej jednostki z innymi, które mają zbliżone ceny. Procesor Intel Pentium G5420T porównajmy więc z jednostka Intel Pentium G5620, a także z procesorem AMD Ryzen 3 2200G.

Intel Pentium G5420T vs Intel Pentium G5620 vs AMD Ryzen 3 2200G

Każda z zaprezentowanych jednostek to propozycja z budżetowej półki cenowej, ale i wśród nich są spore dysproporcje. Procesor Intel Pentium G5420T będzie najtańszym rozwiązaniem, a jego koszt będzie o około 90-100 zł mniejszy niż porównywanych jednostek, co może okazać się decydującym czynnikiem dla kupującego.

W porównaniu procesora Intel Pentium G5420T z jednostką Intel Pentium G5620 widać wyraźnie różnicę w zapotrzebowaniu na energię, ale też w wydajności procesora oraz w zastosowanych układach graficznych. W zestawieniu jednostki  Intel Pentium G5420T z procesorem AMD Ryzen 3 2200G widać natomiast spore różnice w zakresie samych parametrów – jednostka od AMD dysponuje 4 rdzeniami i 4 wątkami, wyższym taktowaniem, a jej mnożnik jest odblokowany. Przewaga ta oznacza jednak zauważalnie wyższą cenę oraz wyższe zapotrzebowanie na energię. Ostateczny wybór warto więc uzależnić od tego, jakie są priorytety użytkownika (niska cena, wydajność, a może kwestia eksploatacji).

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:07
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.