Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Intel Pentium G5420 – wydajność oraz specyfikacja

Wśród nowych, budżetowych propozycji marki Intel znajdziemy procesor Pentium G5420. Co to za jednostka?

Procesory z budżetowej półki cenowej cieszą się sporym zainteresowaniem wśród użytkowników oczekujących podstawowych parametrów i niskiej ceny zakupu. Wśród propozycji tego typu od lat można było znaleźć, między innymi, procesory Intel Pentium. Do tego grona dołączają najnowsze jednostki, a wśród nich Intel Pentium G5420. Jaka będzie wydajność tego układu? Czy można spodziewać się zaskoczenia?

Intel Pentium G5420 – specyfikacja techniczna

Choć nowa odsłona procesorów Intel Pentium jest wydajniejsza od poprzedniej generacji, to wciąż są to jednostki o raczej podstawowych parametrach i atrakcyjnej cenie. Oto specyfikacja procesora Intel Pentium G5420:

 • Typ procesora – do komputerów stacjonarnych.
 • Litografia – 14nm.
 • Liczba rdzeni – 2.
 • Liczba wątków – 4.
 • Bazowa częstotliwość taktowania – 3,8 GHz.
 • TDP – 54 W.
 • Cena Intel Pentium G5420 będzie kosztował prawdopodobnie około 260 zł.
 • Socket Intel Pentium G5620 to procesor kompatybilny z gniazdem LGA1151 (Coffee Lake).
 • Zintegrowany układ graficzny Intel UHD 610.
 • Technologie Intel In Tru 3D, DirectX 12, Intel Optane.

Intel Pentium G5420 – zastosowanie

Niższa półka cenowa w dziale procesorów jest zdominowana przez podstawowe jednostki AMD Athlon, APU czy też najsłabsze modele procesorów Ryzen, a także przez propozycje marki Intel, a szczególnie przez procesory Intel Pentium. Wśród najnowszych propozycji niebieskich znajdziemy kilka nowych modeli procesorów Intel Pentium – będą one wydajniejsze od swych poprzedników, ale wciąż będzie to ta sama półka cenowa.

Procesor Intel Pentium G5420 to jeden z tańszych modeli wśród nowości z tej gamy. Cena Intel Pentium G5420 wyniesie prawdopodobnie około 260 zł. W tej cenie otrzymamy jednostkę o dwóch rdzeniach, czterech wątkach i taktowaniu bazowym na poziomie 3.8 GHz. Mnożnik procesora będzie zablokowany, a jednostka będzie dysponowała zintegrowaną grafiką, ale w wariancie Intel UHD 610, a nie 630, jak w modelu G5600T lub G5620, które są nieco droższymi propozycjami. Mimo wszystko, nawet ten układ graficzny spowoduje, że procesor ten będzie mógł być dobrą bazą do:

 • Niedrogich komputerów biurowych – w urządzeniach użytkowanych do pracy biurowej, przeglądania internetu, wypełniania formularzy, korzystania z prostych programów i aplikacji nie trzeba niczego więcej. Procesor Intel Pentium G5420 posiada zintegrowany układ graficzny, co sprawia, że ostateczna cena konfiguracji może być naprawdę niska, gdyż nie trzeba będzie dokładać odrębnej karty graficznej do zestawu.
 • Komputerów domowych – jeśli szukamy procesora do komputera domowego dla seniora, ucznia lub dla użytkowników o niewysokich wymaganiach względem wydajności, to jednostka Intel Pentium G5420 w zupełności wystarczy. To procesor oferujący odpowiednie parametry do codziennych zastosowań, a nawet do prostych, mało wymagających gier.

Intel Pentium G5420 – wydajność

Najnowsze procesory z rodziny Intel Pentium zaoferują wyższą wydajność niż jednostki poprzedniej generacji, ale wciąż będą to procesory budżetowe i do podstawowych zastosowań. Jednostka Intel Pentium G5420 nie jest flagowym modelem w serii, ale i tak dobrze sprawdzi się w komputerach domowych oraz biurowych.

Procesor ten dysponować będzie 2 rdzeniami i 4 wątkami, co jak na dzisiejsze standardy nie wydaje się szczególnie wydajną opcją. Taktowanie procesora Intel Pentium G5420 wyniesie 3.8 GHz. Warto dodać, że procesor ten posiada zablokowany mnożnik i wyposażono go w zintegrowany układ graficzny.

Wydajność tej jednostki będzie wystarczająca do wielu podstawowych zastosowań, ale na wiarygodny benchmark Intel Pentium G5420 trzeba jeszcze trochę poczekać. Patrząc na parametry tej jednostki można przypuszczać, że umożliwi grę w proste, mało wymagające gry lub w starsze tytuły.

Intel Pentium G5420 – porównanie z innymi modelami

Przed decyzją o zakupie procesora, warto jeszcze zerknąć na to, jak wypada w porównaniu z innymi propozycjami z tej samej półki cenowej. Jednostkę Intel Pentium G5420 porównajmy więc z flagowym modelem z tej samej gamy, czyli z procesorem Intel Pentium G5620, a także z procesorem Intel Core i3-9100F.

Intel Pentium G5420 vs Intel Pentium G5620 vs Intel Core i3-9100F

Każda z porównywanych jednostek to budżetowa propozycja marki Intel. Procesory te wykonano w 14 nm procesie technologicznym. Porównanie jednostki Intel Pentium G5420 vs G5620 wskazuje zauważalnie lepsze parametry modelu flagowego – przy tym samym poziomie TDP, jednostka Intel Pentium G5620 dysponować będzie wyższym taktowaniem bazowym, a także lepszym zintegrowanym układem graficznym. Wyższa będzie także jej cena, ale wciąż jest to zbliżona półka cenowa.

Porównanie jednostki Intel Pentium G5420 vs Intel Core i3-9100F wskazuje jasno na lepsze parametry procesora Intel Core i3-9100F, ale kosztem braku zintegrowanego układu graficznego, a także kosztem wyższej ceny zakupu i wyższego TDP.

Procesor Intel Pentium G5420 to jednostka o podstawowych, ale przemyślanych parametrach, które będą wystarczające do prostych zastosowań. Gdy priorytetem jest niska cena, procesor ten może być jedną z najlepszych opcji.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:18
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.