Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Intel Core i9-9980XE – wydajność oraz specyfikacja

Intel Core i9-9980XE to najbardziej znany model z serii procesorów X rodziny i9, która swoją premierę miała w czwartym kwartale 2018 roku. To obecnie najsilniejsza jednostka na rynku od niebieskich.

Intel Core i9-9980XE to procesor skierowany do wszystkich. Ciężko wyobrazić sobie proces, któremu by ta jednostka nie podołała. To najmocniejsza jednostka Intela, która pozostawia daleko w tyle wszystkie inne modele. To propozycja zarówno do firm małych i średnich, jak i użytkowników niekomercyjnych, którzy potrzebują najszybszego przetwarzania wielowątkowego. Wypuszczony na rynek został w czwartym kwartale 2018 roku i od razu zyskał sporą popularność użytkowników, którzy jednak posiadają spory budżet na kupno nowego sprzętu.

Intel Core i9-9980XE – specyfikacja

Intel Core i9-9980XE – zastosowanie

Ten model ma najszersze spektrum zastosowań ze wszystkich dostępnych modeli Intela. Jest ceniony przez grafików komputerowych i projektantów. Szybkość pracy wielowątkowej znacznie ułatwia i przyspiesza obliczenia. Każde zadanie zostanie wykonane kilkukrotnie razy szybciej niż przy standardowych modelach.

Dla analityków danych również będzie to doskonały model. Umożliwia nie tylko prowadzenie wielu działań równocześnie, ale i uruchomienie kilkunastu maszyn wirtualnych. Czyni go to konkurencyjną jednostką nawet w odniesieniu do serwerowych Xeonów.

Po pracy natomiast bez trudu pogramy w ulubioną grę komputerową, choć trzeba być świadomym, że nie jest to procesor dedykowany graczom. Żadna pozycja nie będzie w stanie wykorzystać 36 wątków. Bez problemu jednak damy radę nie tylko oddać się rozrywce, ale prowadzić w tle prace wykorzystujące sporą ilość mocy obliczeniowej.

Intel Core i9-9980XE – wydajność

Ponieważ jest to najsilniejsza jednostka z serii X Intela i jednocześnie sztandarowy model niebieskich, został odpowiednio przetestowany. Dla Intel Core i9-9980XE benchmark Cinebench R15 dla trybu Single-Core wyniósł 199 punktów. Dla Multi-Core jest to 3799 punktów. Czyni go to obecnie czwartym najsilniejszym procesorem dostępnym na rynku.

Równie wydajny jest przy renderowaniu za pomocą Blendera czy Pov-Raya. Jest prawie dwukrotnie szybszy od innego, bardzo znanego modelu – i9-9900K, który jest przeznaczony dla profesjonalnych graczy. Niestety przy Threadripperze 2970WX czy 2990WX dalej wypada dość blado.

Warto jednak zauważyć, że model Intel Core i9-9980XE pobił rekord podkręcania. Maksymalne osiągnięte taktowanie wynosi aż 6,85 GHz.

Intel Core i9-9980XE – porównanie z innymi modelami

Porównajmy parametry tego modelu właśnie z i9-9900K, ale także warto zobaczyć, jak model sprawdza się w porównaniu z AMD Threadripperem 2970WX.

Jak widać, przy pracy jednowątkowej wygrywa najtańszy z wyżej prezentowanych Inteli – 9900K. Zawdzięcza to najwyższemu taktowaniu, które sprawia, że każda gra będzie wyjątkowo płynnie działać. Najgorzej wypada Threadripper, co było do przewidzenia. Porównując dwa identyczne pod względem parametrów modele Intela i AMD, ten pierwszy zawsze będzie wydajniejszy. Nieco inaczej wygląda porównanie wielowątkowe. AMD nie ma sobie równych. Jeśli chodzi o Intel Core i9-9980XE, cena również nie jest zbyt zachęcająca. Procesor kosztuje ponad 9 tysięcy złotych. W porównaniu do Threadrippera, który w trybie Multi-Core jest dwukrotnie lepszy i półtora raza tańszy, Intel wypada dość blado.

Intel Core i9-9980XE – w jakich komputerach?

Ciekawym zestawem o bardzo szerokim spektrum zastosowań może być komputer złożony z:

Będzie to sprzęt o wartości bliskiej 30 tysięcy złotych, ale w pełni warty swojej ceny. Z zastosowaniem komponentu Intel Core i9-9980XE testowany sprzęt wystarczy nam bez obaw na najbliższe kilka lat do pracy, jak i rozrywki.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:51
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.