Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Intel Core i9-9920X – wydajność oraz specyfikacja

Intel Core i9-9920X jest jednym z najnowszych procesorów wielordzeniowych Intela, który miał być odpowiedzią na produkcję AMD – Threadrippera. Czy niebieskim się udało?

Intel Core i9-9920X to kolejny procesor z serii i9-X, który charakteryzuje się dużą liczbą rdzeni i wątków, które mają usprawnić prace i przyspieszyć obliczenia użytkowników niekomercyjnych. Jeśli chodzi o łączną moc obliczeniową, układ znajduje się obecnie na 25. miejscu w rankingu wszystkich procesorów. To dość dobry wynik. Niestety, analizując Intel Core i9-9920X cena dość mocno rzuca się w oczy. Wynosi prawie 6 tysięcy złotych. Niedaleko stąd do Threadripperów, które są sporo mocniejsze.

Intel Core i9-9920X – specyfikacja

Intel Core i9-9920X – zastosowanie

Całkowita moc obliczeniowa jest naprawdę pokaźna. Warto jednak zauważyć, że mimo to, procesor nie sprawdzi się najlepiej przy rozgrywkach w wymagających grach komputerowych. Jego wydajność w trybie jednordzeniowym jest gorsza niż chociażby w modelu i9-9900K, a cena kilkukrotnie wyższa.

Naturalnie bez problemu w wolnym czasie pogramy w ulubioną grę – niezależnie od tego, jaka ona by nie była. Jednak nie do tego służy ta jednostka. Swoje zastosowanie znajdzie w obróbce grafiki komputerowej o sporych wymaganiach czy w przetwarzaniu terabajtów danych analitycznych.

Intel Core i9-9920X nada się również jako jednostka w stacjach serwerowych niewielkich rozmiarów. Dysponując 12 rdzeniami, można bez obaw przydzielać zasoby kilku stacjom roboczym, bez obaw szybkiej utraty wydajności.

Intel Core i9-9920X – wydajność

Według rankingu użytkowników UserBenchmark, Intel Core i9-9920X znajduje się na siódmym miejscu pod względem szybkości pracy. Jego zalety tkwią w liczności obsługiwanych wątków, a nie w szybkości każdego z nich.

Dla Intel Core i9-9920X benchmark użytkowników wskazuje lepsze rezultaty modelu i9-9900K o 10% dla pracy jednowątkowej. Natomiast jeśli już zapoznamy się z rankingiem Multi-core, będzie to 39% więcej na korzyść modeli z serii X.

W tego typu procesorach obowiązkowa jest kompatybilność z pamięcią Intel Optane, zastosowanie Turbo Boost Max 3.0 czy SpeedStep. Wszystkie te rozwiązania dodatkowo usprawniają pracę i przyspieszają jednostkę.

Procesor został wypuszczony na rynek dość niedawno, co również może świadczyć o chwilowym braku zainteresowania czy innych przeprowadzonych na Intel Core i9-9920X testach.

Intel Core i9-9920X – porównanie modeli

Bez wyników benchmarku Cinebench ciężko jest wyrokować, który procesor ma lepszą wydajność. Porównajmy więc modele, które są ze sobą nierozerwalnie związane – układy Intela z serii X.

Prezentowane wyżej modele z linii X serii Intel i9 są praktycznie takie same, jeśli chodzi o szybkość taktowania, pobór mocy czy pamięć L3. Różnią się liczbą rdzeni i obsługiwanych wątków. W modelu i9-9940X widzimy niewielki spadek taktowania bazowego dla pojedynczego rdzenia, co raczej jest spowodowane problemami technicznymi tak silnych układów.

Ich cena również się zwiększa. O ile za najsłabszy z nich musimy wydać około 4,5 tysiąca złotych, o tyle dla Intel Core i9-9920X cena wynosi już ponad 5,5 tysiąca złotych. Za każde kolejne dwa wątki z reguły musimy dopłacać kolejny tysiąc.

Intel Core i9-9920X – w jakich komputerach?

Z tym procesorem najbardziej popularne są dwie płyty główne: Asrock X299 Taichi XE i Asus PRIME X299-DELUXE II. Przy kartach graficznych mamy dwie możliwości. Niestety jest to wydatek obowiązku z braku zintegrowanej jednostki GPU. Możemy wybrać droższą Gigabyte GeForce GTX 1080 Ti Gaming OC 11GB lub znacznie tańszą Gigabyte GeForce RTX 2060 Windforce OC 6 GB. By móc w pełni korzystać z mocy obliczeniowej, warto dodać pamięć RAM o wielkości 32 GB, takiej jak: HyperX Predator DDR.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:58
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.