Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Intel Core i9-9900X – wydajność oraz specyfikacja

Prezentowany tu procesor jest członkiem odświeżonej rodziny i9 – linii procesorów Skylake-X. To kuzyn znanego i cenionego i9-9900K, który jest jednym z najlepszych – a przez wielu najlepszym – układem dla profesjonalnych graczy.

Intel Core i9-9900X jest jedną z odpowiedzi Intela na procesory AMD, których liczba rdzeni zaskakuje i przeraża zarazem. Ten model ma więcej rdzeni niż wersja K, choć nie oznacza to, że jest on lepszy – zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę testy jednowątkowe. Z pewnością komputer z tym procesorem będzie ceniony przez wszystkich graczy, ale nie tylko. Jest tańszy od AMD Threadrippera a 20 wątków obsługiwanych przez 10 rdzeni powinno zadowolić nawet najbardziej wymagającego użytkownika.

Intel Core i9-9900X – specyfikacja

Intel Core i9-9900X – zastosowanie

Gracze z pewnością będą zadowoleni z tego procesora, jednak większość z nich nawet nie wykorzysta połowy dostępnej w tym procesorze mocy obliczeniowej. Optymalnym wyborem będzie kuzyn z oznaczeniem K, który kosztuje połowę mniej, a oferuje lepsze rezultaty przy wykorzystaniu jednego rdzenia, a więc płynniejszą rozgrywkę.

Z pewnością jednak będzie to propozycja odpowiednia dla grafików komputerowych czy analityków przetwarzających gigabajty danych. 10 rdzeni z Hyper-Threading i wysokim taktowaniem zapewnia niesamowitą szybkość pracy. To praktycznie jeden z najlepszych wielordzeniowych procesorów Intela do zastosowań domowych.

Intel Core i9-9900X nie jest procesorem do obsługi pakietów biurowych czy do przeglądania Internetu. Nie zostałby wykorzystany nawet ułamek mocy obliczeniowej, który posiada układ. Nie mówiąc o tym, że bez problemu w tych celach można kupić jednostkę centralną za jedną dziesiątą tej ceny.

Intel Core i9-9900X – wydajność

Jak zostało powiedziane wcześniej, dla Intel Core i9-9900X testy wydajności są optymalne przy wykonywaniu wielu równoległych obliczeń, a nie przy grach komputerowych. Oczywiście uruchomimy bez najmniejszego problemu na najwyższych detalach:

  • Forza Motorsport 7,
  • Far Cry 5,
  • Assassin’s Creed: Origins.

W każdej z nich jednak lepszą wydajność osiąga i9-9900K.

Niestety nie ma jeszcze opublikowanego dla Intel Core i9-9900X benchmarku Cinebench, natomiast obserwując pomiary podczas renderowania obrazów, z pewnością ten układ nie będzie w czołówce dla Single-Core. Nie powinniśmy zaś zawieść się przy Multi-Core. 20 wątków i taktowanie podstawowe 3,50 GHz jest idealne do prowadzenia obliczeń graficznych czy analitycznych.

Intel Core i9-9900X – porównanie modeli

Intel Core i9-9900X jest nieco lepszym kuzynem innego modelu tej linii – i9-9820X. Jest nieco wyżej taktowany i ma nieco większą pamięć podręczną. Przekłada się to na wydajniejsze prowadzenie zrównoleglonych zadań czy obliczeń. Do gier jednak najlepszy okazuje się dalej model i9-9900K. 5GHz w taktowaniu turbo jest do tej pory niedoścignione.

Jeśli chodzi o Intel Core i9-9900X, cena również jest o wiele wyższa – wynosi prawie 5 tysięcy złotych za wersję BOX. To kolejny argument, dlaczego nie jest to odpowiedni wybór dla graczy.

Intel Core i9-9900X – w jakich komputerach?

Tego typu procesor potrzebuje najlepszych komponentów. Dla graczy i grafików komputerowych ciekawy może okazać się zestaw z kartą graficzną MSI GeForce RTX 2080 Ti GAMING X TRIO. Wszystkie oczekiwania spełni płyta główna Asus PRIME X299-A. Wielkość pamięci RAM zależy tylko od nas, jednak do takiego sprzętu minimum to 16 GB. Dobrym wyborem może się okazać pamięć Crucial Ballistix Sport LT, DDR4, 32 GB w dwóch modułach. Taki zestaw nie będzie trzeba wymieniać przez bardzo długi czas – niezależnie od tego, do czego ma nam komputer służyć.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:41
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.