Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Intel Core i9-10980HK – specyfikacja techniczna i najważniejsze informacje

Przedstawiamy szczegóły na temat procesora Intel Core i9-10980HK. Przekonaj się o jego możliwościach.

i9-10980HK – specyfikacja techniczna

Już podczas styczniowych targów CES 2020 zapowiedziano niezwykle interesujące rozwiązania dla komputerów mobilnych. Nowy procesor Intel Core i9-10980HK to układ dziesiątej generacji, który znajdzie zastosowanie na pokładzie zaawansowanych laptopów dla graczy. Stanowi następstwo po ciepło przyjętych modelach z rodziny Coffee Lake-H Refresh.

Polecane procesory Intel Core i9

Kolejny raz możemy spodziewać się wielu usprawnień, które zaskoczą nawet najbardziej wymagających użytkowników. Nie da się ukryć, że nowy przedstawiciel Intela będzie konkurował z jednostką od AMD. W przypadku i9-10980HK specyfikacja prezentuje się bardzo ciekawie. Oto szczegółowe porównanie pomiędzy omawianą jednostką, a popularnym modelem i9980HK. Sprawdź, jakie zmiany przygotowali twórcy i na co należy zwrócić szczególną uwagę.

Dla konstruktorów i9-10980HK wydajność stanowi kwestię priorytetową. Jednostka została wyposażona w 8 fizycznych rdzeni oraz 16 wątków, co przełoży się na świetne warunki do zabawy przy wymagających grach. Układ został skonstruowany w oparciu o litografię 14 nm, podobnie jak w przypadku modeli z dziewiątej generacji. Różnicę zauważymy natomiast w częstotliwości taktowania. Bazowa prędkość wynosi 3,1 GHz, a w trybie turbo sięga aż 5,3 GHz. To kolejny ukłon w stronę entuzjastów wirtualnej rozrywki. Konstrukcja procesora po raz kolejny obejmie zintegrowany układ graficzny UHD Graphics 630, jednak zmienił się kontroler pamięci. Tym razem jest to DDR4-3200. Natomiast TDP wynosi 45 W. Parametr ten oznacza ciepło wydzielane przez układ. Ponadto procesor został wyposażony w zasób pamięci 16 MB cache L3.

Warto podkreślić, że taktowanie na poziomie 5,3 GHz to znakomity wynik, zwłaszcza w przypadku procesorów mobilnych. Takie osiągi nie są często spotykane nawet wśród jednostek przeznaczonych dla komputerów stacjonarnych. W omawianym układzie tak wysokiej prędkości można oczekiwać prawdopodobnie wyłącznie na jednym rdzeniu, chociaż nadal jest to doskonałe rozwiązanie dla graczy. Konstruktorzy Intel Core i9-10980HK parametry o świetnych rezultatach idealnie połączyli z optymalną temperaturą pracy, co przełoży się na wysoką funkcjonalność przy wielu różnych zastosowaniach sprzętu.

bulb-learn-more-section-icon

Dowiedz się więcej

Wszystko to sprawia, że konfiguracja sprzętowa może być bardzo kosztowna. Tego typu urządzeń powinniśmy poszukiwać na wysokich półkach cenowych. Najnowocześniejsze laptopy dla graczy już teraz kosztują kilkanaście tysięcy złotych. Jednak trudno nie zauważyć, że wysoka cena idzie w parze z jakością. Urządzenia z i9-10980HK nie będą należały do najtańszych, jednak wielu producentów zaoferuje laptopy o nieco mniej zaawansowanej specyfikacji, co przełoży się na niższą cenę.

Należy pamiętać, że rzeczywista prędkość taktowania będzie zależna od chłodzenia laptopa oraz pozostałych elementów specyfikacji. W przypadku procesora Intel Core i9-10980HK – test wykonany przy wymagającej grze pozwoli uzyskać rzetelne wartości. W tym miejscu warto wspomnieć o technologii Thermal Velocity Boost, która oferuje wyższe prędkości przy jednoczesnym zachowaniu wydajnego chłodzenia.

Układ Intel Core i9-10980HK został już przetestowany przez narzędzie Geekbench 4 i uzyskał następujące rezultaty:

  • Średni wynik dla jednego rdzenia – 5500 punktów
  • Średni wynik dla wielu rdzeni – 31600 punktów

O czym świadczą te liczby? Jednostka Intela osiągnęła wyższą wydajność w stosunku do układu AMD Ryzen 5 3600X, w teście wielordzeniowym, lecz niższą w stosunku do AMD Ryzen 7 3700X. Jak wygląda różnica pomiędzy układami przedstawionymi w naszej tabeli? W przypadku i9-10980HK porównanie przedstawia wzrost wydajności wielordzeniowej o 14% oraz wydajności jednordzeniowej o 5%, względem Intel Core i9-9980HK. Wszystko to sprawia, że mamy do czynienia z wielozadaniowym procesorem, którego potencjał najlepiej wykorzystają gracze.

Uwaga!

Wśród klientów zainteresowanych zakupem laptopa są osoby, dla których tematyka związana z osiągami procesora nie jest łatwa do zrozumienia. Dlatego rozważania dotyczące specyfikacji warto podsumować jednym zdaniem – Intel Core i9-10980HK to jeden z najmocniejszych procesorów mobilnych na rynku. Notebooków opartych na tym właśnie układzie należy szukać w segmencie urządzeń gamingowych. Procesor poradzi sobie z obsługą bardzo wymagających tytułów.

i9-10980HK – kiedy premiera?

Nie ulega wątpliwości, że premiera i9-10980HK wywoła gorące dyskusje miłośników gier i technologii. Laptopy gamingowe to bardzo szeroka kategoria produktów, a najnowszy układ Intela sprawi, że konstruktorzy z pewnością wprowadzą na rynek modele notebooków, które wpiszą się w zakres preferencji wszystkich miłośników wirtualnej rozrywki. Zanim jednostka pojawi się na rynku, warto zwrócić uwagę na wymagania sprzętowe poszczególnych produkcji. Wydawcy gier coraz częściej oferują dynamiczną zabawę, a użytkownicy muszą liczyć się z koniecznością dostępu do nowoczesnych technologii. W przypadku omawianego układu nie musimy szukać kompromisów. Wysokiej klasy sprzęt mobilny z i9-10980HK na pokładzie z pewnością obsłuży wiele nowych tytułów.

Kiedy jednostka Intela pojawi się na rynku? Dokładna data nie została jeszcze potwierdzona, lecz wszystkie znaki wskazują, że premiera nastąpi już w kwietniu. Warto zaznaczyć, że tego miesiąca na rynku pojawią się również nowe układy graficzne przeznaczone dla urządzeń mobilnych – GeForce RTX 20 Super. Połączenie tak zaawansowanego procesora z najnowszą kartą graficzną zaowocowałoby w konstrukcję o kapitalnej wydajności, która zachwyci fanów gier.

Warto wiedzieć!

Jeżeli premiera i9-10980HK faktycznie odbędzie się jeszcze w pierwszym kwartale roku, użytkownicy będą mogli śmiało oczekiwać takich gier, jak Resident Evil 3 Remake, Wasteland 3 czy Death Stranding, które już niedługo ukażą się na komputerach. Oczywiście należy pamiętać, aby pozostałe podzespoły laptopa również stały na odpowiednio wysokim poziomie. Trudno jednak spodziewać się, że producenci zestawią tak zaawansowany procesor z układami o niskiej jakości.

i9-10980HK – cena

Wielu graczy zastanawia, ile wyniesie koszt zakupu laptopa z nowym procesorem. W przypadku urządzeń z i9-10980HK cena będzie zależna zarówno od wartości samego procesora, jak i pozostałych podzespołów, jakie znajdą się na pokładzie. Możemy spodziewać się, że notebooki dla koneserów gamingu zostaną wyposażone w bardzo mocne jednostki. Konstruktorzy z pewnością zaproponują układy oparte o znakomite karty graficzne oraz wysoki zasób pamięci RAM. Należy pamiętać, że nowoczesne komputery przenośne powinny być wyposażone w solidny układ chłodzenia.

  

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:01
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.