Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Intel Core i7-8809G - wydajność oraz specyfikacja

Analizujemy możliwości pierwszego układu Intela z jednostką graficzną od AMD.

Współpraca dwóch producentów jest niezwykle ciekawa, gdyż do tej pory rywalizowali oni na rynku, przygotowując własne rozwiązania. W tym przypadku mamy do czynienia z szalenie interesującym procesorem, który montowany jest w równie intrygujących urządzeniach. Nie pozostaje nam więc nic innego jak sprawdzić, czy wspomniany układ jest wart zakupu.

Intel Core i7-8809G – specyfikacja

Intel Core i7-8809G – zastosowanie

Omawiany procesor powstał przede wszystkim dla dedykowanej platformy Intela, do której dojdziemy w dalszej części tekstu. Powyższa specyfikacja bardzo dobrze pokazuje, że mamy do czynienia z wydajnym układem, który poradzi sobie z obsługą wielu zróżnicowanych programów biurowych, graficznych, multimedialnych, a także nowych gier.

Procesor Intel Core i7-8809G należy do ósmej generacji urządzeń Intela. Został on wyposażony w cztery fizyczne rdzenie, które obsługują technologię SMT, zapewniającą wydajniejsze działanie. Zarówno częstotliwość taktowania, jak i pojemność pamięci podręcznej trzeciego poziomu wskazuje na model o wysokiej wydajności.

Najciekawsze jest jednak to, w jaką jednostkę graficzną został on wyposażony. Jest to bowiem pierwszy procesor dysponujący zintegrowaną kartą od AMD. Mowa dokładnie o modelu AMD Radeon RX Vega M GH, która dysponuje 24 jednostkami obliczeniowymi i 1536 procesorów strumieniowych. Do tego dochodzi taktowanie rdzenia na poziomie od 1063 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 1190 MHz w trybie turbo.

Co ciekawe, karta wyróżnia się 4 GB pamięci typu HBM2. Wszystkie te parametry plasują kartę na tej samej półce, co wiele jednostek dedykowanych, takich jak na przykład Nvidia GeForce GTX 1060 czy Radeon RX 570. Oznacza to, że pozwoli na obsługę wielu nowych gier – wymienić możemy takie produkcje jak Battlefield V, Darksiders III, Fallout 76 czy też Hitman 2.

Intel Core i7-8809G – wydajność

Dobór zintegrowanej jednostki graficznej sprawia, że zastosowanie omawianego układu jest bardzo szerokie. Związane jest to również z jego parametrami. Procesor i7-8809G bardzo dobrze sprawdzi się podczas obsługi szczególnie wymagających programów, które robią użytek z większej liczby rdzeni.

Potwierdzeniem tego są oczywiście uzyskiwane rezultaty w programach diagnostycznych. Na platformie Cinebench R15 omawiany układ uzyskał średni wynik na poziomie 179 punktów w trybie jednowątkowym i 865 punktów w trybie wielowątkowym.

Intel Core i7-8809G – porównanie z innymi modelami

Chcąc upewnić się, czy wybór tego procesora na pewno okaże się trafiony, warto porównać go z innym urządzeniem, które pochodzi z tej samej kategorii sprzętowej. Mowa tu oczywiście o procesorze Intel Core i7-8705G.

Intel Core i7-8809G spisuje się lepiej, zwłaszcza w trybie wielowątkowym. Należy jednak podkreślić, że pobiera on znacznie więcej energii, czego potwierdzeniem jest wysoki współczynnik TDP, osiągający poziom aż 100 W

Intel Core i7-8809G – w jakich komputerach?

Obecnie procesor montowany jest przede wszystkim w platformach typu NUC od Intela. Są to niewielkich rozmiarów komputerach, których specyfikacje pozwalają jednak na wiele. Znajdziemy w nich nowoczesne płyty główne, najnowsze porty USB i Thunderbolt, dyski twarde SSD M.2 i szybką pamięć RAM. Zapewnią obsługę wielu zaawansowanych programów i nowych gier. Ceny takich komputerów zaczynają się od 4 tysięcy złotych.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:19
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.