Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Intel Core i5-9600T – wydajność oraz specyfikacja

Jednym z energooszczędnych procesorów Intel Core dziewiątej generacji jest model i5-9600T – co to za jednostka?

Energooszczędne procesory są bardzo często stosowane w laptopach i ultrabookach, gdyż z oczywistych względów dobrze sprawdzają się w urządzeniach zasilanych z akumulatora. Do komputerów stacjonarnych najczęściej wybiera się jednostki standardowe, które mogą zużywać nawet kilkakrotnie więcej energii (szczególnie topowe konfiguracje pod mocnym obciążeniem). Jednak wśród procesorów do komputerów PC, a szczególnie wśród nowości marki Intel, znajdziemy kilka energooszczędnych propozycji, a w tym jednostkę Intel Core i5-9600T. Jakie parametry ma ten procesor?

Intel Core i5-9600T – specyfikacja techniczna

Procesor Intel Core i5-9600T to jednostka o niskim zapotrzebowaniu na energię elektryczną, co przekłada się na jej niższe koszty eksploatacji. Oto pozostałe parametry tego procesora:

 • Architektura – Coffee Lake Refresh.
 • Typ procesora – do komputerów stacjonarnych.
 • Litografia – 14 nm.
 • Liczba rdzeni – 6.
 • Liczba wątków – 6.
 • Bazowa częstotliwość taktowania – 2.3 GHz.
 • Częstotliwość taktowania turbo – 3.9 GHz.
 • Pamięć podręczna L3 – 9 MB.
 • TDP – 35 W.
 • Zintegrowany układ graficzny – Intel UHD 630.
 • Maksymalna obsługiwana pamięć RAM – 128 GB, DDR4-2666.
 • Socket - Intel Core i5-9600T jest kompatybilny z podstawką LGA1151.

Sugerowana cena procesora Intel Core i5-9600T powinna kształtować się w okolicach 213 dolarów, a procesor ten jest raczej trudny do zdobycia w polskich sklepach.

Intel Core i5-9600T – zastosowanie

Dziewiąta generacja procesorów Intel Core obejmuje całkiem sporo modeli energooszczędnych. Są one oznaczone literą „T” i mają zauważalnie niższy poziom TDP. Jedną z takich jednostek jest właśnie model Intel Core i5-9600T.

Procesor Intel Core i5-9600T to dość specyficzna jednostka – posiada 6 rdzeni i 6 wątków, ale jego praca nie będzie przesadnie wydajna ze względu na obniżoną pracę zegarów i niski poziom TDP. Taktowanie bazowe to bowiem zaledwie 2.3 GHz, a w trybie turbo wzrasta ono do 3.9 GHz, co jest już zdecydowanie lepszym wynikiem. Układ ten został wyposażony w zintegrowaną grafikę Intel UHD 630, a także dysponuje 9 MB pamięci Smart Cache. Jest to procesor, który może znaleźć zastosowanie w:

 • Komputerach energooszczędnych – jeśli priorytetem jest złożenie desktopowego urządzenia o niskim poborze energii, które jednak zapewni przyjemną wydajność do codziennych zastosowań, to jednostki takie, jak i5-9600T mogą okazać się dobrym rozwiązaniem.
 • Komputerach bez odrębnej karty graficznej – jednostka Intel Core i5-9600T dysponuje własnym, zintegrowanym układem graficznym, który będzie wystarczający do pracy, korzystania z internetu, przeglądania multimediów i do wielu innych mniej wymagających działań.
 • Komputerach biurowych lub domowych – to właśnie urządzenia do pracy, nauki i domowego użytku mogą zostać wyposażone w ten model procesora. Jest to jednostka, która sprawdzi się nawet w grach, choć jednak nie w topowych i najbardziej wymagających produkcjach.

Intel Core i5-9600T – wydajność

Procesor Intel Core i5-9600T ma dość specyficzne parametry. Z jednej strony dysponuje on 6 rdzeniami i 6 wątkami, jak inne wydajniejsze jednostki tej generacji, ale z drugiej ma obniżone TDP oraz obniżoną pracę zegarów, co wpływa na ostateczną wydajność i zastosowanie tego procesora. Jest to jednostka dysponująca 9 MB pamięci podręcznej L3 i osiągająca taktowanie do 3.9 w trybie turbo, dlatego można liczyć na nieco wyższą wydajność niż w przypadku innych procesorów energooszczędnych z tej generacji, jak choćby Intel Core i5-9500T.

Wydajność procesora Intel Core i5-9600T będzie w zupełności odpowiednia do pracy, nauki, korzystania z większości programów i aplikacji, multimediów oraz internetu. Nie jest to procesor do najbardziej zaawansowanych działań, ale poradzi sobie z prostymi grami PC i z większością codziennych sytuacji. Ponieważ jest to jednostka na tyle specyficzna i mało popularna, trudno o wiarygodny benchmark Intel Core i5-9600T. Jednak na podstawie samych parametrów można wyrobić sobie opinię na jego temat.

Intel Core i5-9600T – porównanie z innymi modelami

Zakup procesora warto poprzedzić rzutem oka na jego parametry, a także na parametry innych, podobnych do niego jednostek. Porównanie różnych modeli procesorów pozwoli upewnić się, że wybrana jednostka to faktycznie dobry wybór lub wytypować lepsze rozwiązanie. Procesor Intel Core i5-9600T porównano z modelem Intel Core i5-9600K oraz z modelem Intel Core i5-8600.

Powyższe porównanie jasno wskazuje na kluczowe różnice pomiędzy zestawionymi jednostkami. Choć każdy z tych procesorów pasuje do tego samego gniazda procesora i dysponuje dokładnie taką samą liczbą rdzeni oraz wątków, a nawet taką samą pojemnością pamięci L3, to różnice pomiędzy nimi są i tak dość znaczące.

Zestawienie procesora Intel Core i5-9600T vs i5-9600K pokazuje, jak zwiększa się wydajność jednostki, gdy zrezygnowano z obniżenia TDP do energooszczędnego poziomu. Procesor i5-9600K potencjalnie zużywa więcej energii, ale za to jego taktowanie waha się w zakresie od 3.7 do 4.6 GHz, co przy 6 rdzeniach i 6 wątkach daje zauważalnie wyższe możliwości.

Zestawienie procesora Intel Core i5-9600T vs i5-8600 pozwala przekonać się, że jednostki ósmej generacji niewiele odbiegają pod względem parametrów od nowości marki Intel, a przynajmniej jeśli pochodzą ze zbliżonej półki cenowej.

Intel Core i5-9600T – w jakich komputerach?

Jak już zostało wspomniane, procesor Intel Core i5-9600T nie jest jednostką szczególnie często spotykaną. W zasadzie trudno znaleźć go na rynku polskim, a przynajmniej na ten moment. Z tego względu trudno o wskazanie gotowych zestawów PC z tym komponentem.

Procesor ten można jednak ściągnąć ze sklepów zagranicznych, jeśli kupującemu z jakiegoś względu zależy właśnie na tej jednostce. Pamiętać należy jedynie o tym, by płyta główna do tego procesora była wyposażona w kompatybilne gniazdo LGA1151 Coffee Lake.

Udostępnij
2,8
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:41
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.