Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Intel Core i5-9600KF – wydajność oraz specyfikacja

Intel Core i5-9600KF to propozycja niebieskich z pierwszego kwartału 2019. Charakteryzuje się sporą mocą obliczeniową, choć pozbawiona jest zintegrowanego GPU.

9600K to odświeżenie oferty Intela, który stara się dostarczyć jak najbardziej zróżnicowane produkty dla swoich konsumentów. To stosunkowo tani i wydajny procesor, który przeznaczony jest dla osób, które, tak czy siak, zakupiłyby lepszą kartę graficzną. Dzięki temu układ może oferować nieco lepsze osiągi i lepsze odprowadzanie ciepła. Czy jednak faktycznie tak jest?

Intel Core i5-9600KF – specyfikacja

Intel Core i5-9600KF – zastosowanie

Procesor cechuje się całkiem dobrą wydajnością i wysokim taktowaniem. Dodatkowy brak zintegrowanej jednostki GPU sprawia, że jest to doskonały wybór dla graczy czy grafików komputerowych, którzy i tak zakupują dodatkową kartę graficzną. Warto jednak zauważyć, że jeśli chodzi o Intel Core i5-9600KF, cena jest taka sama jak w przypadku wersji bez literki F.

Dla Intel Core i5-9600KF data wydania miała miejsce stosunkowo niedawno, choć nie jest to argument przemawiający za całkowitym brakiem zainteresowania tym procesorem. Niestety tak jest. Większość użytkowników, jeśli musi wybierać, wybiera wersję z wbudowanym GPU.

Nic dziwnego – procesor nie należy do najdroższych, co czyniłoby go idealną propozycją dla komputerów biurowych. Jednak konieczność dokupienia grafiki sprawia, że koszty budowy zestawu są o wiele droższe. Profesjonalni gracze zaś mogą wybrać inny model – może nieco droższy, ale o lepszym taktowaniu. Czy to oznacza, że i5-9600KF odejdzie w niepamięć tuż po swojej premierze?

Intel Core i5-9600KF – wydajność

Właśnie z powodu braku popularności, dla Intel Core i5-9600KF testy nie są jeszcze dostępne w żadnym benchmarku. Dotyczy to nawet UserBenchmark, który jako jeden z pierwszych pokazuje parametry urządzeń swoich użytkowników.

Możemy jednak domniemywać, że wydajność jest bardzo zbliżona, o ile nie identyczna z modelem bez literki F. Przy takim założeniu możemy spokojnie powiedzieć, że wydajność układu jest bardzo zadowalająca. Znajduje się w ścisłej czołówce rankingu procesorów UserBenchmark.

Warto także powiedzieć o możliwościach tego procesora. Podkręcenie rdzeni w trybie Turbo Boost i odblokowanie mnożnika sprawia, że układ ten jest wybierany przez osoby, które chcą dużej mocy obliczeniowej. Bez większych problemów pogramy w najnowsze propozycje czy obsłużymy nawet bardzo wymagający rendering.

Intel Core i5-9600KF – porównanie modeli

Trudno jest porównać modele procesorów, nie znając ich wydajności potwierdzonej liczbami benchmarków. Dlatego chwilowo ograniczymy się do zaprezentowania różnic parametrów technicznych podobnych do siebie układów.

Porównanie przedstawia się bardzo interesująco, gdyż oba modele w zestawieniu należą do niższej generacji Intela i zostały wypuszczone na rynek ponad rok wcześniej. To wcale jednak nie oznacza, że są gorsze. Wręcz przeciwnie. Szczególnie ciekawie przedstawia się porównanie z i7. Taktowanie turbo jest takie samo, ale model posiada Hyper-Threading i więcej pamięci cache. Jest też bardziej energooszczędny – no i posiada wbudowane GPU. Co ciekawe, różnica w cenie wynosi jedynie około 200 złotych na korzyść Intel Core i5-9600KF. Benchmarki dopiero jednak pokazałyby faktyczną różnicę w wydajności. Nie ma tu jednak tajemnicy – z pewnością i7 uzyskałby znacznie więcej w kategorii Multi Core.

Intel Core i5-9600KF – w jakich komputerach?

Obowiązkowa jest karta graficzna, by móc korzystać z układu. Popularnym wyborem jest Gigabyte GeForce RTX 2070 GAMING OC 8GB, za którą jednak musimy zapłacić ponad 2,5 tysiąca złotych. Sporo tańsza, a równie dobra do zastosowań domowych, może okazać się karta graficzna Gigabyte GeForce GTX 1060 Windforce OC 6GB. By jednak móc bez problemów pograć, sugerujemy nie obniżać kosztów GPU.

Jeśli chodzi o płyty główne, najczęściej są wybierane:

Decydując się na tańsze komponenty i stosunkowo niewielką ilość RAM-u, powinniśmy złożyć wydajny zestaw w cenie do 2,5 tysiąca złotych.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 22:46
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.