Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Intel Core i5-8600T – wydajność oraz specyfikacja

Wersja procesora i5-8600 z obniżonym współczynnikiem TDP nadal wyróżnia się bardzo wysoką wydajnością.

Przygotowywana jest dla platform energooszczędnych, które jednak są w stanie poradzić sobie z obsługą nie tylko podstawowych programów biznesowych i multimedialnych, ale również zaawansowanego oprogramowania projektowego, a także wielu nowych gier.

Intel Core i5-8600T - specyfikacja

 • Architektura – Coffee Lake
 • Typ - stacjonarny
 • Litografia – 14 nm
 • Liczba rdzeni – 6
 • Liczba wątków – 6
 • Bazowa częstotliwość taktowania – 30 GHz
 • Częstotliwość taktowania turbo – 70 GHz
 • Pamięć podręczna L3 – 9 MB
 • TDP – 35 W
 • Zintegrowana jednostka CPU – Intel UHD Graphics 630
 • Maksymalna obsługiwana pamięć RAM – 64 GB, DDR4-2666
 • Cena – 1016,89 zł

Intel Core i5-8600T – zastosowanie

Na wstępie warto oczywiście podkreślić, że omawiany układ wyróżnia się stosunkowo niskim współczynnikiem TDP, zwłaszcza biorąc pod uwagę jego inne parametr techniczne. W efekcie otrzymujemy wydajny procesor, wyróżniający się wysoką kulturą pracy.

Sześciordzeniowy i sześciowątkowy układ Intel Core i5-8600T robi wrażenie konstrukcji niezwykle uniwersalnej. Sporą moc obliczeniową w ramach obsługi zróżnicowanych programów zapewnia bazowa częstotliwość taktowania na poziomie 2300 MHz, która jednak może zostać podbita aż do wartości 3700 MHz po uruchomieniu turbo. Pokazuje to, że procesor pokazuje pełnię swojego potencjału w chwili, gdy zostaną uruchomione kolejne rdzenie. Uzupełnieniem specyfikacji jest 9 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu.

Choć i5-8600T często montowany jest wraz z dedykowanymi jednostkami GPU o sporej mocy, wykorzystać można także kartą zintegrowaną. Podobnie jak w przypadku większości modeli ósmej generacji, jest nią model Intel UHD Graphics 630. Jej moc pozwoli na uruchomienie gier mało wymagających pod względem sprzętowym.

Intel Core i5-8600T – wydajność

Obniżenie współczynnika TDP może dla wielu oznaczać, że omawiany procesor jest w jakiś sposób ograniczony. Warto sprawdzić to za sprawą testów wydajnościowych, przeprowadzonych w zawansowanych programach diagnostycznych.

Na platformie Cinebench R15 model i5-8600T uzyskał 156 punktów w trybie jednowątkowym i aż 802 punkty w trybie wieloosobowym. Do tego warto dodać jeszcze 9877 punktów w programie Passmark CPU Mark. Wszystko to potwierdza, że mamy do czynienia z niezwykle wydajnym układem CPU – niższych współczynnik TDP nie odbił się na uzyskiwanej mocy obliczeniowej, z czego zadowoleni będą przede wszystkim gracze, a także użytkownicy profesjonalni.

Intel Core i5-8600T – porównanie z innymi modelami

Oczywiście warto sprawdzić, jak procesor sprawdza się na tle podstawowej wersji, wyróżniającej się standardowym TDP. Do porównania dodaliśmy jeszcze edycję „rozszerzoną”, czyli ten sam układ, ale z odblokowanym mnożnikiem.

Porównanie procesorów

Wybór konkretnego modelu jest zależny od naszych potrzeb. Jeśli bowiem zależy nam na wysokiej kulturze pracy i obniżonym poborze energii, powinniśmy celować w model i5-8600T. Konfiguracja standardowe gwarantuje natomiast nieco zwiększoną wydajność – należy jednak za nią zapłacić więcej. Procesor z odblokowanym mnożnikiem może być natomiast przez nas taktowany, dzięki czemu maksymalne taktowanie zbliży się do wartości 5000 MHz.

Intel Core i5-8600T – w jakich komputerach?

Omawiany układ montowany jest w platformach energooszczędnych, wykorzystywanych przeważnie w pracy. Na przykład do obsługi programów graficznych, projektowych czy też służących do obróbki wideo w wysokiej rozdzielczości.

Pomimo obniżonego poboru energii, gwarantuje więcej niż przyzwoitą wydajność – zarówno w trybie jednowątkowym, jak i wielowątkowym. Wszystko to sprawia, że warto rozważyć jego zakup.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:38
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.