Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Intel Core i5-8259U w laptopie - wydajność oraz specyfikacja

Sprawdzamy, co potrafi niskonapięciowy procesor Intel i5-8259U. Czy warto się nim zainteresować?

Z pewnością można określić go mianem układ uniwersalnego. Wynika to między innymi ze specyfikacji technicznej, a także wysokiej efektywności energetycznej. Wszystko to sprawia, że dobrym pomysłem okaże się przeanalizowanie jego możliwości i porównanie ich z innymi układami z tej samej kategorii sprzętowej.

Intel Core i5-8259U – specyfikacja

Typ gniazda
FCBGA1528
Liczba rdzeni
4
Ilość wątków
8
Bazowa częstotliwość taktowania
2300 MHz
Częstotliwość taktowania w trybie turbo
3800 MHz
Zintegrowany układ graficzny
Intel Iris Plus Graphics 655
Odblokowany mnożnik
Nie
Pamięć podręczna L3
6 MB
Architektura
64 bit
Proces technologiczny
14 nm
TDP
28 W
Zastosowane technologie
Enhanced Intel SpeedStep, Execute Disable Bit, Intel Insider, Secure Key, Thermal Monitor, Turbo Boost 2.0, Visualization for Directed, Visualization Technology, vPro, OS Guard

Intel Core i5-8259U – zastosowanie

Podobnie jak wiele innych procesorów niskonapięciowych od Intela, i5-8259U gwarantuje utrzymanie stabilnej, przyzwoitej wydajności, która okaże się wystarczająca do różnych zastosowań. Wspomnieć należy przede wszystkim o standardowym, domowym użytku, który związany jest między innymi z obsługą pakietu biurowego, przeglądaniem sieci, oglądaniem filmów czy też słuchaniem muzyki. Pod tym względem procesor spisuje się bardzo dobrze. Zapewnia bezproblemową obsługę wszystkich programów, przy zachowaniu wysokiej kultury pracy.

Powyższa specyfikacja wskazuje jednak, że Intel Core i5-8259 potrafi znacznie więcej. Cztery rdzenie i osiem wątków oraz wysoka częstotliwość taktowania sprawia, że mamy do czynienia z więcej niż przyzwoitym układem CPU do użytku biznesowego. Poradzi on sobie zarówno z programami podstawowymi, jak i bardziej zaawansowanymi narzędziami graficznymi.

Mając na uwadze niski poziom poboru energii, należy zaznaczyć, że omawiany procesor może stać się również elementem laptopów ultramobilnych, które mają zagwarantować przyzwoitą wydajność w podróży.

Oczywiście nie można zapominać również o zintegrowanej karcie graficznej. W przypadku i5-8259U wybór padł na jednostkę Intel Iris Plus Graphics 655, która często dostępna jest również w laptopach typu premium. Wyróżnia się taktowaniem wynoszącym 300 MHz w trybie bazowym i maksymalnie 1050 MHz w trybie turbo. Jej wydajność okażę się wystarczająca do obsługi podstawowych narzędzi graficznych, a także niektórych gier PC, które wyróżniają się niskimi wymaganiami sprzętowymi. Wymienić należy między innymi Diablo III, Counter-Strike: GO oraz Dota 2 Reborn.

Intel Core i5-8259U – wydajność

Oczywiście sztywne dane techniczne to nie wszystko. Warto upewnić się, czy procesor rzeczywiście potrafi to, na co wskazuje producent. Najlepiej zrobić to poprzez analizę testów wydajnościowych, przeprowadzonych na przykład na platformie Cinebench R15.

W trybie jednowątkowym omawiany układ uzyskał średnią na poziomie 154 punktów, natomiast w trybie wielowątkowym wynik wyniósł 576 punktów. Potwierdza to, że mamy do czynienia z bardzo przyzwoitym procesorem.

Intel Core i5-8259U – porównanie z innymi modelami

Żeby dopełnić przygotowaną analizę, warto jeszcze porównać układ i5-8259 z innymi urządzeniami z tej samej kategorii. Da nam to pełen obraz jego możliwości i przydatności. Dowiemy się również, czy naprawdę warto inwestować w urządzenia, które są w niego wyposażone.

Intel Core i5-8259U – w jakich komputerach?

Uniwersalny charakter omówionego procesora sprawia, że jest on montowany w wielu laptopach. Są to przede wszystkim urządzenia biznesowe, ale również multimedialne i ultramobilne. Znajdzie się on także w niektórych modelach premium, np. w Apple MacBook Pro.

Udostępnij
4,8
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:45
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.