Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Intel Core i5-6360U – wydajność oraz specyfikacja

Intel Core i5-6360U to procesor, który pojawił się na naszym rynku w trzecim kwartale 2015 roku. Reklamowany był jako układ o super niskim (jak na tamte czasy) poborze energii, dzięki czemu był doskonały do ultra cienkich laptopów i tabletów.

Wyposażony jest w dwa rdzenie wzmocnione o Hyper-Threading i całkiem mocne taktowanie, które w trybie turbo osiąga nawet 3,10 GHz. Choć obecnie takie wyniki nie robią na nikim wrażenia, to wciąż jest to procesor, który znajduje zastosowanie w wielu urządzeniach, głównie marki Apple. Dodatkowo możemy obniżyć współczynnik TDP, dzięki czemu laptop będzie mógł pracować dłużej i stabilniej.

Intel Core i5-6360U – specyfikacja

Intel Core i5-6360U – zastosowanie

Zastosowanie tego procesora jest dość wąskie. Układ sprawdzi się do niewymagających dużej mocy obliczeniowej zadań, takich jak przeglądanie Internetu czy odtwarzanie filmów. Bez większych problemów uruchomimy również pakiet biurowy, pod warunkiem, że nie chcemy wykonywać skomplikowanych obliczeń na miliardach rekordów w Excelu.

Jak każdy procesor o niskim poborze energii, z pewnością nie nadaje się on do wymagających gier. Niektóre, starsze propozycje z pewnością uruchomimy na minimalnych detalach, ale raczej trzeba się będzie ograniczyć do gier z roku 2015 i starszych. Intel Core i5-6360U nie jest dobry do gamingu.

Podobnie sytuacja wygląda z przetwarzaniem obrazów czy wykonywaniem obliczeń numerycznych. Renderowanie scen 3D będzie wymagało od nas dużej dawki cierpliwości, o ile będzie w ogóle możliwe. Zapomnijmy również o uruchamianiu maszyn wirtualnych czy obsłudze pojemnych baz danych.

Intel Core i5-6360U – wydajność

W trybie Single-Core w Cinebench R15 układ uzyskuje jedynie 131 punktów, co jest bardzo miernym wynikiem. Wyprzedza go nawet Pentium G3430. Tryb Multi-Core nie prezentuje się wiele lepiej. i5-6360U osiągnął 318 punktów, co stanowi jedynie punkt więcej niż Intel Atom C2750.

Procesor najlepiej sprawdza się w ultrabookach, przez co bardzo dobrą funkcjonalnością okazuje się możliwość zmniejszenia TDP do jedynie 9,5 W. Redukcja ciepła i dłuższa żywotność baterii to podstawowe cechy, na które patrzymy przy zakupie laptopów o tego typu zastosowaniach.

Wbudowane GPU wyposażone jest w 48 jednostek o taktowaniu nawet 1000 MHz, dzięki czemu najprawdopodobniej nie będziemy potrzebować dodatkowej karty graficznej, o ile nie będziemy chcieli próbować uruchomić bardziej wymagającej gry.

Intel Core i5-6360U – porównanie z innymi modelami

Jak wygląda Intel Core i5-6360U i benchmark Cinebench w porównaniu do innych modeli tego typu? Najbardziej zbliżone są inne modele i5: 6267U, 5257U i 7360U.

Z prezentowanych tu procesorów jedynie i5-7360U jest podobnej klasy energetycznej, co opisywany tu układ. Wzrost wydajności jest stosunkowo niewielki, jeśli weźmiemy pod uwagę, że drugi z nich jest ponad rok młodszy. Z drugiej strony mamy dwa procesory przeznaczone do pełnowymiarowych laptopów, które prezentują niewiele lepsze statystyki. To dość dobrze świadczy o i5-6360U.

Intel Core i5-6360U – w jakich laptopach?

Najpopularniejszym laptopem jest Apple MacBook Pro 13 z Intel Core i5-6360U. Wyposażony jest dodatkowo w:

  • 8 GB pamięci RAM,
  • 256 GB dysku SSD,
  • wyświetlacz 13.3 cali.

Taki komputer kosztuje nieco mniej niż 1700 euro, co dalej jest całkiem sporym wydatkiem.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:54
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.