Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Intel Core i5-6350HQ – wydajność oraz specyfikacja

Intel Core i5-6350HQ to procesor od niebieskich, który nie zdobył wielkiej popularności. Mimo daty premiery, która nastąpiła w pierwszym kwartale 2016 roku, trudno znaleźć jakiekolwiek wzmianki o tym układzie.

Sam procesor wyposażony jest w cztery rdzenie bez technologii Hyper-Threading o taktowaniu bazowym 2,30 GHz. W porównaniu do innych modeli z serii 6300HQ wypada więc dosyć blado. Cena rekomendowana przez producenta jest niewiele niższa od układów obsługujących osiem wątków równocześnie. Nie ma się więc czemu dziwić, że jednostka nie zyskała uznania na rynku i została potraktowana jako jedna z wielu wypuszczonych przez Intela w tym okresie.

Intel Core i5-6350HQ – specyfikacja

Intel Core i5-6350HQ – zastosowanie

Ten procesor nie ma szerokiego spektrum zastosowań. Sprawdzi się do typowej, niewymagającej wydajności pracy w domu czy w biurze oraz do rozrywki, takiej jak przeglądanie Internetu czy oglądanie filmów i słuchanie muzyki. Niestety obsługuje jedynie cztery wątki równocześnie, a taktowanie w trybie turbo również nie należy do najwyższych.

Stąd też wystrzegajmy się uruchamiania nowszych gier. Niektóre pozycje z roku 2015 powinny się uruchomić, jednak zawsze zwracajmy uwagę na ich wymagania. Raczej nie pogramy w Wiedźmina 3 czy Total War: Warhammer II.

Z tego też powodu układ jest w dużej mierze nieprzydatny osobom, które szukają dużej wydajności i potrzebują wykonywać skomplikowane obliczenia numeryczne. Graficy komputerowi czy architekci również powinni szukać innych modeli. Biorąc pod uwagę również cenę układu i jego dostępność na rynku, zastosowań jest bardzo niewiele.

Intel Core i5-6350HQ – wydajność

Mimo kilku lat na karku, nie zostały opublikowane żadne benchmarki dotyczące wydajności i5-6350HQ. Nawet PassMark nie podzielił się swoimi przemyśleniami dotyczącymi jednostki, co tylko świadczy o jej popularności i trudnej dostępności. Możemy jedynie wspomagać się twardymi danymi liczbowymi.

Procesor nie został wyposażony w zbyt wiele technologii, które poprawiłyby jego wydajność. Jest to SpeedStep czy Smart Response, ale na tym kończą się rozwiązania zastosowane w projektowaniu jednostki. Mamy jednak możliwość skorzystania z obniżenia współczynnika TDP do 35 W, dzięki czemu praca na laptopie będzie dłuższa i stabilniejsza.

Wbudowane GPU również nie jest wyjątkowe. Choć ma w sobie aż 72 jednostki wykonawcze, to ich taktowanie maksymalne wynosi jedynie 900 MHz. To będzie miało wpływ na płynność rozgrywki, jeśli zdecydujemy się uruchomić jakąkolwiek grę bez wsparcia dedykowanej karty graficznej.

Intel Core i5-6350HQ – porównanie z innymi modelami

Dokonamy tego porównania w takim stopniu, na ile to możliwe, nie znając benchmarków opisywanego tu procesora. Specyfikacja wygląda bardzo podobnie do i7-4700HQ, stąd model ten znalazł miejsce w poniższej tabeli. Również i5-6300HQ może być tu całkiem rozsądną alternatywą.

Wygląda na to, że i5-6350HQ jest bardzo podobny do i5-6300HQ. Jest w tym sporo racji, stąd można i zakładać, że benchmark Cinebench będzie podobny. Z drugiej strony pamiętajmy, że opisywany tu procesor pozbawiony jest zestawu instrukcji TSX-NI, co wpływa na niższą wydajność niż w przypadku porównywanego 63500HQ.

Intel Core i5-6350HQ – w jakich laptopach?

Niska popularność układu przekłada się na niskie zainteresowanie producentów laptopów na jego wykorzystanie. Intel Core i5-6350HQ w laptopie raczej jest obecnie niespotykany. Układ powoli zamiera, chociaż patrząc na jego dostępność na rynku, chyba już umarł – choć niebiescy nie chcą się do tego przyznać.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:26
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.