Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Intel Core i5-10600T - dane techniczne. Co warto wiedzieć?

Rynek niedawno wzbogacił się o nowe modele procesorów 10 generacji od Intela. Nie wprowadzają one zmienionej litografii, która pozostaje na poziomie 14nm.

Wydajność układów zdecydowanie poszła do góry. Jak w tej gamie prezentuje się Intel Core i5-10600T? Co mówią o nim jego dane techniczne?

Intel Core i5-10600T – specyfikacja techniczna

Pierwszą rzeczą, która przykuwa uwagę, jest zwiększona liczba fizycznych rdzeni i wątków, która w tym modelu wynosi odpowiednio 6 i 12. Jak już wspomniano wyżej, procesor Intel Core i5-10600T został wykonany w mikroarchitekturze Skylake z litografią 14nm. Pozwala ona na uzyskanie wyższych przepustowości przy jednoczesnym spadku zapotrzebowania na energię elektryczną. 

Podstawowe taktowanie zegara CPU chipsetu zostało ustawione na poziomie 2,4 GHz. Przyczyną jest funkcja obniżonego poboru prądu, na co wskazuje literka „T” w nazwie. Dzięki temu wskaźnik TDP utrzymuje się na poziomie 35W. Procesor Intel Core i5-10600T nie generuje wysokiej temperatury i nie wymaga dokładania do niego dodatkowego chłodzenia. Wystarcza to, które zostało przygotowane przez producenta. 

Jeśli zachodzi potrzeba skorzystania z trybu Turbo Boost, jest on w stanie podnieść taktowanie na poziom 4,0 GHz. Daje to przyrost mocy rzędu 67%. Bez problemu można używać go do gier i wymagających programów multimedialnych. Płyta główna, która pasuje do procesora Intel Core i5-10600T musi mieć złącze FCLGA 1200. Został wyposażony w 12 MB pamięci cache L3, dzięki czemu skutecznie przyspiesza dostęp do pamięci RAM. 

Nowy CPU Intel Core i5 -10600T posiada grafikę zintegrowaną z procesorem o nazwie UHD Graphics 630. W różnych modelach ma ona odmienne poziomy częstotliwości. W tym przypadku pracuje na maksymalnym taktowaniu 1200 MHz. Zapewnia więc odpowiednią wydajność i płynność podczas pracy na skomplikowanych graficznych programach czy wymagających grach. 

10 generacja procesorów Intela obsługuje szybką pamięć DDR4 2666 MHz. Ma to szczególne znaczenie przy wymagających zadaniach. Do sprawnego funkcjonowania całego zestawu obecnie wystarczy od 8 do 16 GB pamięci RAM. Jednak model Intel Core i5-10600T obsługuje kości maksymalnie do 128 GB. Jak parametry tego procesora wpływają na wydajność?

Intel Core i5-10600T – wydajność

Przeglądając opinie na temat nowej linii procesorów Intela widać, że użytkownicy są świadomi wykonanego kroku do przodu. Ranking porównujący ogólną wydajność tych jednostek z pewnością go potwierdzi. Co już teraz można powiedzieć o Intel Core i5-10600T? Po pierwsze ogromny potencjał CPU. Maksymalne taktowanie zegarów wynosi 4,0 GHz, więc nie ma mowy o brakach w mocy. Liczba FPS-ów będzie wysoka nawet na najwyższych ustawieniach graficznych w przeróżnych grach. 

Jest to przyczyna nie tylko procesora, ale również grafiki i jej parametrów. Nowy Intel Core i5-10600T współpracuje z UHD Graphics 630. Dzięki temu z łatwością wyświetlać można filmy w jakości 4K z częstotliwością 60 Hz. Edytowanie plików tej jakości nie było dotąd szybsze i zajmuje teraz mniej czasu. Wsparciem dla grafiki jest obsługa najnowocześniejszych rozwiązań, do których należą: DirectX12, OpenGL 4.5, Intel Quick Sync Video, technologia Intel InTru 3D i Intel Clear Video 3D. Układ może obsłużyć maksymalnie 3 ekrany jednocześnie. 

Pomimo zablokowanego mnożnika procesor ten sprawdzi się bardzo dobrze do gier. Mocy wystarczy na najbardziej wymagające produkcje. Overclocking tej jednostki nie będzie prosty, ale maniacy podkręcania z pewnością sprawdzą jego maksymalny potencjał. Jednak dla przeciętnego użytkownika, standardowe ustawienia CPU w zupełności wystarczą. Jakie jest więc przeznaczenie nowej linii modeli Intela?

Polecane modele procesorów Intel Core i5

Intel Core i5-10600T – zastosowanie

Rosnące wymagania względem prędkości odczytu i przetwarzania informacji sprawiają, że producenci podnoszą możliwości swoich sprzętów. Tak samo jest z 10. generacją procesorów Intela. Ich cena, mimo lepszych parametrów względem poprzedników, jest nadal na tym samym poziomie. Dlatego Intel Core i5-10600T jest świetnym rozwiązaniem dla kogoś, kto oczekuje maszyny uniwersalnej i zdolnej do wielowątkowych zadań. 

Niski współczynnik TDP umożliwia obniżenie poboru prądu. Dlatego wentylator nie będzie emitował niepotrzebnego hałasu podczas pracy. To sprawia, że procesor ten znajdzie swoje miejsce w wielu komputerach multimedialnych. Nie chodzi przy tym jedynie o rozrywkę, ale również prace związane z obróbką grafiki czy filmów wysokiej jakości. Atrakcyjna cena skłoni zapewne także niejednego użytkownika do posiadania tej maszyny w domu. 

Od teraz nie trzeba będzie już używać wielu urządzeń, bo wszystko, co potrzebne będzie można wykonać przy użyciu CPU Intel Core i5-10600T. W pracowniach laboratoryjnych czy multimedialnych, a także warunkach domowych, laptop czy PC wyposażony w ten układ poradzi sobie z wieloma wymagającymi programami. Wielu użytkowników będzie chciało kupić go do gier. Czy sprawdzi się w tej materii?

Intel Core i5-10600T – do grania

Pogoń za jeszcze większą liczbą FPS-ów jest dla graczy szczególnie ważne. Dlatego z pewnością będą mieli dużą satysfakcję z użytkowania Intel Core i5-10600T. Maksymalne taktowanie na poziomie 4,0 GHZ, 6 fizycznych rdzeni w połączeniu z wydajnym układem graficznym UHD Graphics 630 i szybką pamięcią RAM da wspaniałe wyniki podczas godzin spędzonych na graniu w najnowsze tytuły. 

Nie ma przy tym obaw o chłodzenie, ponieważ mikroarchitektura Skylake, w jakiej został wykonany procesor Intel Core i5-10600T zapewnia niewielkie zapotrzebowanie na prąd. Zablokowany mnożnik może być ograniczeniem dla wąskiego grona odbiorców, jednak większość będzie zadowolona z możliwości nowej linii Intela. Takie tytuły jak CS:GO, WoT, LOL, Cyberpunk 2077, Wiedźmin 3 czy inne topowe produkcje będą działać płynnie dzięki zastosowaniu tego procesora

Oczywiście gry mają różne wymagania. Dla jednych uzyskanie 60 FPS-ów w CS:GO jest absolutnie niewystarczające, dla innych natomiast akceptowalne. Dlatego warto zastosować nie tylko Intel Core i5-10600T, ale również dobrą pamięć RAM o niskim opóźnieniu CL. W tym przypadku jest możliwość montażu kości DDR4-2666. Takie parametry będą w stanie dać satysfakcję z rozgrywki w zdecydowanej większości tytułów. 

Intel core i5-10600T – porównanie z innymi modelami

Oficjalne niezależne testy z pewnością dadzą jasny pogląd na wydajność nowych procesorów 10. generacji Intela. Przeprowadzone jakiś czas temu porównanie flagowego modelu z innymi topowymi rozwiązaniami pokazuje, jak wielki potencjał został zamkniętych w nowej linii układów CPU. Intel Core i5-10600T będzie z pewnością wysoko w rankingu uwzględniającym procesory podobnej klasy. 

W zestawieniu z 9. generacją widać skok mocy obliczeniowej. Chociaż litografia nadal pozostaje na tym samym poziomie, zwiększenie liczby rdzeni fizycznych i wątków zapewnia poprawę możliwości zarówno w grach i zadaniach wielowątkowych. Cena pozostaje na niezmienionym poziomie i to może okazać się decydujące dla wielu potencjalnych użytkowników. 

Pracownie multimedialne i techniczne, laboratoria i uczelnie z pewnością skorzystają z procesora Intel Core i5-10600T. Będzie on gościł także w wielu domach wymagających graczy i osób korzystających z komputera do skomplikowanych zadań. Szybkość przetwarzania danych i wykonywania poleceń stoi na bardzo wysokim poziomie. Dlatego nowa rodzina procesorów Intela 10. generacji to bardzo solidny krok w kierunku zyskania uznania Klientów.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:31
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.