Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Intel Core i5-10600 - dane techniczne. Co warto wiedzieć?

Intel na początku 2020 roku wypuścił na rynek 10 generacje nowych procesorów. Opinie na ich temat są podzielone.

Jednak nie da się zaprzeczyć, że ich specyfikacja wskazuje na podniesienie wydajności. Jak więc prezentuje się model Intel Core i5-10600? Gdzie znajdzie swoje zastosowanie?

Intel Core i5-10600 – specyfikacja techniczna

Intel nadal pozostaje w mikroarchitekturze Skylake, a najnowsze modele oznaczone są nazwą Comet Lake. Oznacza to litografię 14nm, do której użytkownicy zdążyli się przyzwyczaić. Jej zastosowanie pozwala na osiąganie mniejszego użycia prądu i zwiększenia wydajności. Nowy chipset korzysta ze złącza FGLCA 1200, co powoduje konieczność nabycia kompatybilnej płyty głównej

Nowy Intel Core i5-10600 względem swojego poprzednika zyskał 6 wątków i teraz ma ich 12. Liczba fizycznych rdzeni pozostała na poziomie 6. Taktowanie zegara zostało ustalone na poziomie 3,3 GHz w trybie podstawowych. W przypadku pojawienia się dużego obciążenia funkcja Turbo Boost 2.0 zwiększa częstotliwość do wartości 4,8 GHz. Daje to ponad 40% zysku. 

Model Intel Core i5-10600 wykorzystuje szybką pamięć DDR4-2666. Oznacza to wsparcie dla kości o dużej mocy obliczeniowej, dzięki czemu CPU ma jeszcze szersze zastosowanie. Posiada również 12 MB pamięci cache L3, co pomaga w szybszym odczycie informacji z kości RAM.  Procesor ten połączono ze zintegrowanym układem graficznym UHD Graphics 630. Wbudowany GPU działa w maksymalnym taktowaniu 1,2 GHz. To pozwala na wielozadaniowość i obsługę programów do obróbki graficznej i wielu najnowszych gier. 

Współczynnik TDP w procesorze Intel Core i5-10600 ma wartość 65W. Oznacza to bardzo niskie zapotrzebowanie na prąd. Chłodzenie będzie efektywne z załączonym do jednostki wentylatorem. Temperatury podczas trybu Turbo Boost 2.0 z pewnością będą wyższe. Nie ma jednak konieczności zaopatrywania się w inne chłodzenie. Procesor ten posiada również zablokowany mnożnik, więc zdecydowana większość użytkowników nie będzie zabierała się za overclocking tej jednostki. 

Intel Core i5-10600 – wydajność

10 generacja procesorów Intela zapowiadana była jako nowy lider wydajności. Jeśli chodzi o flagowy model i9-10900K zdecydowanie tak sytuacja wygląda, szczególnie w grach. Podobnie ma się rzecz w przypadku CPU Intel Core i5-10600. Jest to zdecydowanie jednostka przeznaczona do gier. Jednak jego wydajność została zmierzona także w innych wymagających programach.

Producent chciałby uzyskać pochlebne opinie od użytkowników. Dlatego właśnie widać kolejny krok wydajnościowy w przód. Intel Core i5-10600 bardzo dobrze radzi sobie również podczas renderowania na wszystkich rdzeniach. Wypada nieco gorzej od i7-9700K, mimo że ma mniej fizycznych rdzeni. W innych programach np. Blender uzyskiwane czasy pozwalają twierdzić, że procesor ten jest wydajniejszy od poprzednika. 

Obecność grafiki UHD Graphics 630 jest dla wielu użytkowników korzystne. Wydajność tego GPU jest wysoka i poza grami zapewnia również płynność podczas obróbki plików graficznych i wideo również w jakości 4K. Procesor graficzny jest wspierany przez DirectX12, OpenGL 4.5, Intel Quick Sync Video, technologia Intel InTru 3D i Intel Clear Video 3D. Ma to znaczenie dla uzyskiwania jeszcze większej liczby wyświetlanych klatek na sekundę i poprawy działania. 

Opisana wyżej specyfikacja daje podstawy, by twierdzić, że jest to świetna jednostka do gry i to nie tylko w celach rekreacyjnych. Również profesjonaliści będą chcieli ją z pewnością przetestować. Na jakie zastosowanie modelu Intel Core i5-10600 wskazują dane techniczne?

Polecane modele procesorów Intel Core i5

Intel Core i5-10600 – zastosowanie

Nie da się ukryć, że producent przewidział dla nowych CPU zastosowanie głównie w grach. I to rzeczywiście widać podczas testów. Nie jest jednak przesądzone, że użytkownikami Intel Core i5-10600 będą jedynie gracze. Ten procesor połączony z grafiką UHD Graphics 630 znajdzie swoje miejsce również w pracowniach i biurach. Jego osiągi pozwalają na komfortową pracę z wymagającymi programami do edycji multimediów. 

Na popularność jednostki wpływać będzie również niski pobór prądu. TDP na poziomie 65W przy podstawowym taktowaniu rdzeni zapewni cichą i komfortową pracę. Jest to z pewnością dobry wybór dla użytkowników z branży projektowej, którzy będą na nim wykonywać skomplikowane obliczenia w różnych programach. Nic nie stoi na przeszkodzenie, by Intel Core i5-10600 był obecny jako domowe centrum multimedialne, jednak jego cena sprawia, że nie każdy będzie mógł sobie na niego pozwolić. 

Rzeczą godną zanotowania jest zdolność do wielozadaniowości. Tego oczekuje się po procesorze, który posiada 6 fizycznych rdzeni, 12 wątków i wydajny układ graficzny. Skomplikowane obliczenia i poddawanie go wysokim obciążeniom sprawia, że jest to model o szerokim zastosowaniu nie tylko do celów rozrywkowych. Intel Core i5-10600 posiada parametry pozwalające na osiąganie najwyższych wyników w grach i testach benchmarkowych. Bez względu na to, czy użytkownik wybierze PC, czy laptop, Intel Core i5-10600 spełni jego wysokie wymagania. 

Intel core i5-10600 – do grania

Ze względu za zablokowany mnożnik i TDP na poziomie 65W, Intel Core i5 - 10600 będzie, nieco słabiej wypadał w różnych tytułach od swojego bliźniaka i5-10600K. Jednak mimo tego widać, że nie będzie żadnych przeszkód, by w takich tytułach jak Wiedźmin 3, GTA V, Total War: Warhammer II, czy FarCry 5 grać z zachowaniem pełnej płynności na ustawieniach ultra. Sprawa prezentuje się równie dobrze w grach sieciowych, w których liczba FPS-ów ma kolosalne znaczenie. 

Dlatego szczególnie wielbiciele takich tytułów jak Counter Strike: Global Offensive, League of Legend, World of Tank czy Fortnite będą zadowoleni z liczby klatek na sekundę. Do pełnego zadowolenia należy wyposażyć się również w pamięć RAM o niskim współczynniku opóźnienia CL i częstotliwości 2666 MHz. Dla graczy 16 GB to podstawa udanej rozgrywki. Jak nowy Intel Core i5-10600 wypada na tle innych produktów?

Intel Core i5-10600 – porównanie z innymi modelami

Biorąc pod uwagę parametry techniczne, 10. generacja procesorów Intela zapowiada się interesująco. Zdecydowana większość z nich otrzymała upgrade w postaci nowych rdzeni i wątków. Intel Core i5-10600 ma ich odpowiednio 6 i 12. Taktowanie podstawowe ustawiono na poziomie 3,3 GHz, aby osiągnąć obniżone zapotrzebowanie na prąd. Model i5-10600KF dysponuje mocą podstawową 4,1 GHz. Jednak oba te modele taktowanie w trybie Turbo Boost 2.0 mają na wartości 4,8 GHz. 

Testy i ranking, w którym podsumowano możliwości modelu Intel Core i5-10600 pokazują spore możliwości tej jednostki. Szczególnie w grach widać wyższość nad poprzednikiem i modelami konkurencji o podobnych parametrach. Dlatego fani najnowszych tytułów będą zadowoleni z jego osiągów i chętnie skorzystają z niego do budowy mocnego PC-ta. 

Co bardzo istotne jest to jeden z tych procesorów 10. generacji, który został wyposażony w zintegrowany układ graficzny. Pozwala więc na oszczędność pieniędzy. Intel Core i5-10600 w odróżnieniu od modelu i5-10600KF nie posiada odblokowanego mnożnika. Overclocking będzie więc na nim wymagał większego wysiłku. Jednak patrząc po wynikach notowanych w popularnych programach benchmarkowych i grach, procesor ten nie będzie raczej wymagał dodatkowego podkręcania.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:37
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.