Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Intel Core i3-9320 – wydajność oraz specyfikacja

Wśród najnowszych procesorów Intel Core i3 znajdziemy model i3-9320 – co to za procesor? Jakie ma parametry?

Jednym z procesorów Intel Core dziewiątej generacji jest jednostka i3-9320. Jest to procesor bazujący na odświeżonej architekturze Coffee Lake i wyposażony w 4 rdzenie oraz 4 wątki. Jaką zapewni wydajność? Jakie ma parametry techniczne?

Intel Core i3-9320 – specyfikacja techniczna

Dziewiąta generacja procesorów Intel Core poszerzyła się o kolejne nowości, a wśród nich znalazło się sporo miejsca na jednostki i3 o 4 rdzeniach i 4 wątkach. Jednym z takich procesorów jest układ Intel Core i3-9320, a oto jego parametry:

 • Architektura – Coffee Lake Refresh.
 • Typ procesora – do komputerów stacjonarnych.
 • Litografia – 14 nm.
 • Liczba rdzeni – 4.
 • Liczba wątków – 4.
 • Bazowa częstotliwość taktowania – 3.7 GHz.
 • Częstotliwość taktowania turbo – 4.4 GHz.
 • Pamięć podręczna L3 – 8 MB.
 • TDP – 65 W.
 • Zintegrowany układ graficzny – Intel UHD Graphics 630.
 • Maksymalna obsługiwana pamięć RAM – 64 GB, DDR4-2400.
 • Socket - Intel Core i3-9320 jest kompatybilny z podstawką LGA1151.

Cena Intel Core i3-9320 prawdopodobnie wynosie około 585 zł. 

Intel Core i3-9320 – zastosowanie

Jedną z nowości marki Intel jest procesor Intel Core i3-9320. Jest to jednostka dziewiątej generacji, która bazuje na odświeżonej architekturze Coffee Lake i na 14 nm procesie technologicznym. Jest to jednostka dysponująca 4 rdzeniami i 4 wątkami, a także oferująca całkiem niezły zakres taktowania. Jej wydajność będzie wystarczająca, by myśleć o niej, jak o procesorze do pracy, multimediów, a także wielu gier PC. Procesor ten może znaleźć zastosowanie w:

 • Komputerach multimedialnych – jednostka Intel Core i3-9320 zapewni wystarczającą wydajność do większości zastosowań i sprawdzi się doskonale w domowym komputerze multimedialnym. Dobre parametry do użytkowania i modyfikacji multimediów zapewnią 4 rdzenie i 4 wątki, taktowanie do 4.4 GHz oraz 8 MB pamięci podręcznej L3.
 • Komputerach do pracy – jeśli szukamy stosunkowo niedrogiego, ale też dość wydajnego procesora do komputera firmowego, to jednostka Intel Core i3-9320 może być odpowiednim wyborem. Z uwagi na to, że procesor ten dysponuje zintegrowanym układem graficznym, może być montowany także w biurowych komputerach niskobudżetowych, w których montaż dedykowanej grafiki nie jest planowany.
 • Komputerach do gier – procesor dziewiątej generacji Intel Core i3-9320 zapewni odpowiednie parametry także do niektórych gier PC. Z uwagi na to, że dysponuje 4 rdzeniami, taktowaniem do 4.4 GH oraz 8 MB pamięci podręcznej, procesor Intel Core i3-9320 może być stosowany także w niedrogich konfiguracjach gamingowych.

Intel Core i3-9320 – wydajność

Procesor Intel Core i3-9320 to jednostka, która zapewnia zbliżone parametry do procesora i3-9300, ale nieco wyższe taktowanie w trybie turbo. Jest to procesor, który świetnie poradzi sobie z większością codziennych wyzwań, a także z wymaganiami, jakie stawiają przed nim wybrane gry komputerowe.

Procesor i3-9320 dysponuje 4 rdzeniami i 4 wątkami. Jego taktowanie bazowe wynosi 3.8 GHz, a w trybie turbo będzie to do 4.4. GHz. Na wydajność tej jednostki wpływa także 8 MB pamięci podręcznej L3. Choć procesor ten nie będzie należał do przesadnie kosztownych, zapewni optymalne warunki do codziennych zastosowań, pracy, nauki oraz multimediów.

Mocną stroną tej jednostki jest taktowanie do 4.4 GHz, co odróżnia ten model od procesorów i3 z oznaczeniem T, które mają niższe parametry zegara, ale też niższe zużycie energii. Niestety trudno na ten moment o miarodajny benchmark Intel Core i3-9320, gdyż procesor ten dopiero trafi w ręce nabywców, ale i bez tego można podejrzewać, że będzie to jednostka odpowiednia do pracy, internetu, multimediów i mniej wymagających gier PC.

Intel Core i3-9320 – porównanie z innymi modelami

Procesor Intel Core i3-9320 to tylko jedna z najświeższych propozycji tego producenta. Przed decyzją o oparciu konfiguracji PC na tej jednostce, warto jeszcze dokonać kilku porównań. Procesor ten zestawiono z jednostkami o zbliżonym poziomie cenowym, by ułatwić podjęcie decyzji zakupowej.

Rzut oka na powyższe porównanie wystarczy, by przekonać się o lekkim podobieństwie porównywanych jednostek. Szczególnie zbliżone pod względem podstawowych parametrów są procesory i3-9320 oraz i3-9300.

W zestawieniu procesora Intel Core i3-9320 vs i3-9300 widać, że zasadnicza różnica pomiędzy tymi jednostkami dotyczyła będzie maksymalnego poziomu taktowania, a także ceny (jednostka i3-9320 może być do kilkudziesięciu złotych droższa).

W porównaniu procesora Intel Core i3-9320 vs i3-9300T widać już wyraźniejsze rozbieżności. O ile procesor i3-9320 oferuje wyższą wydajność i kosztuje nieco więcej, o tyle jednostka i3-9300T jest zdecydowanie bardziej energooszczędna. Ostateczny wybór jest więc kwestią priorytetów kupującego.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:02
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.