Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Intel Core i3-9300T – wydajność oraz specyfikacja

Jednym z energooszczędnych procesorów marki Intel jest model i3-9300T. Co to za jednostka? Jakie ma parametry?

Wśród najnowszych układów marki Intel, które bazują na odświeżonej architekturze Coffee Lake (Coffee Lake Refresh), znajdziemy sporo jednostek energooszczędnych. Jedną z nich jest właśnie procesor Intel Core i3-9300T. Co to za procesor? W jakich komputerach się sprawdzi?

Intel Core i3-9300T – specyfikacja techniczna

Procesor Intel Core i3-9300T to jednostka dedykowana do komputerów stacjonarnych o podstawowych parametrach, w których liczy się niewygórowana cena, energooszczędność i wystarczająca wydajność do codziennych zastosowań. Oto specyfikacja techniczna tej jednostki:

 • Architektura – Coffee Lake Refresh.
 • Typ procesora – do komputerów stacjonarnych.
 • Litografia – 14 nm.
 • Liczba rdzeni – 4.
 • Liczba wątków – 4.
 • Bazowa częstotliwość taktowania – 3.2 GHz.
 • Częstotliwość taktowania turbo – 3.8 GHz.
 • Pamięć podręczna L3 – 8 MB.
 • TDP – 35 W.
 • Zintegrowany układ graficzny – Intel UHD Graphics 630.
 • Maksymalna obsługiwana pamięć RAM – 64 GB, DDR4-2400.
 • Socket - Intel Core i3-9300T jest kompatybilny z podstawką LGA1151.

Intel Core i3-9300T – zastosowanie

Wśród wyczekiwanych nowości marki Intel pojawi się procesor Intel Core i3-9300T. To jednostka, którą można będzie uznać za budżetową, choć oczywiście nie będzie tak tania, jak układy Intel Pentium lub Intel Celeron. Procesor Intel Core i3-9300T to jednostka dysponująca 4 rdzeniami i 4 wątkami oraz taktowaniem do 3.8 GHz. Poziom pamięci podręcznej L3 wynosi, w tym wypadku, 8 MB, co przekłada się na kulturę pracy i wydajność tego procesora. Jednostka Intel Core i3-9300T znajdzie zastosowanie w:

 • Komputerach domowych i multimedialnych – jeśli poszukujemy procesora do komputera stacjonarnego, który będzie użytkowany do podstawowych zastosowań, jak praca, obsługa prostych programów, korzystanie z internetu oraz multimediów, to procesor Intel Core i3-9300T może być odpowiednim wyborem, gdyż zapewni wystarczającą wydajność przy rozsądnej cenie zakupu i niskim zapotrzebowaniu na energię.
 • Komputerach biurowych – w warunkach biurowych procesor energooszczędny i3-9300T również powinien się sprawdzić. Zapewni on optymalną wydajność do pracy, ale nie będzie przesadnie obciążał całego komputera i generował niepotrzebnych kosztów użytkowych.
 • Energooszczędnych i budżetowych komputerach do wybranych gier – jednostki Intel Core i3-9300T nie można uznać za typowy procesor do gier, ale to nie oznacza, że nie sprawdzi się w tej roli. Będzie to dobry wybór do gier o niższych wymaganiach sprzętowych, w których 4 rdzenie i taktowanie do 3.8 GHz okażą się wystarczające.

Intel Core i3-9300T – wydajność

Procesor Intel Core i3-9300T to jednostka oparta o architekturę Coffee Lake Refresh i wytworzona w 14 nm procesie technologicznym. Jego wydajność wynika z 4 rdzeni, 4 wątków, 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu, a także taktowaniu w trybie turbo do 3.8 GHz. Nie są to wartości ekstremalne, ale będą wystarczające do większości codziennych zastosowań.

Jednostka Intel Core i3-9300T jest jedną z tańszych nowości marki Intel. Jest to jednak procesor, który zapewni parametry wystarczające do pracy, nauki, a nawet do prostych gier PC. Uwagę zwraca przede wszystkim fakt, iż jednostka ta ma niski poziom TDP, a można go dodatkowo obniżyć w trybie TDP down do 25 W, co przełoży się na jeszcze niższe zużycie energii. W tym momencie trudno o miarodajny benchmark Intel Core i3-9300T, gdyż jednostka ta dopiero trafi do rąk kupujących, ale na bazie samych parametrów technicznych można wyrobić sobie opinię na temat tego procesora.

Intel Core i3-9300T – porównanie z innymi modelami

Wśród nowinek od marki Intel znajdziemy całą gamę procesorów Intel Core i3. Zanim więc zdecydujemy się na zakup procesora Intel Core i3-9300T, porównajmy go z innymi jednostkami o podobnej cenie oraz zbliżonych parametrach.

Powyższe zestawienie jasno wskazuje na kluczowe różnice pomiędzy porównywanymi jednostkami. Choć każda z nich pochodzi z dziewiątej generacji Intel Core i dysponuje dokładnie taką samą liczbą rdzeni oraz wątków, to jednak są to procesory różniące się innymi detalami, które mają wpływ na wydajność i zastosowanie.

Porównanie procesora Intel Core i3-9300T vs i3-9300 od razu pokazuje różnicę pomiędzy jednostkami standardowymi i energooszczędnymi. Procesor i3-9300T jest właśnie jednostką energooszczędną, a przez to ma zauważalnie niższy poziom TDP, ale też zauważalnie niższy zakres taktowania, co przekłada się także na jego wydajność, a szczególnie w grach.

Porównanie procesora Intel Core i3-9300T vs i3-9320 wypada podobnie, jak porównanie jednostki i3-9300T z jednostką i3-9300. Procesor i3-9300T jest bardziej energooszczędny od obu porównywanych jednostek, ale też mniej wydajny od nich, dlatego będzie lepszym wyborem do pracy, multimediów i internetu niż do gier.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:30
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.