Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Intel Core i3-9300 – wydajność oraz specyfikacja

W dziewiątej generacji procesorów Intel Core znajdziemy model i3-9300. Co to za procesor? Jakie ma parametry?

Nowa pula procesorów Intel Core dziewiątej generacji obejmuje kilka modeli i3, a w tym procesor i3-9300. Nie jest to jednak jednostka energooszczędna, jak choćby Intel Core i3-9300T. Co wyróżnia ten procesor? Jakie są jego parametry, specyfikacja i wydajność?

Intel Core i3-9300 – specyfikacja techniczna

Wśród nowości z dziewiątej generacji Intel Core znajdziemy kilka modeli procesorów Intel Core i3. Spora część z nich to procesory energooszczędne, ale są też jednostki o standardowym TDP, jak właśnie model i3-9300. Oto parametry tego procesora:

 • Architektura – Coffee Lake Refresh.
 • Typ procesora – do komputerów stacjonarnych.
 • Litografia – 14 nm.
 • Liczba rdzeni – 4.
 • Liczba wątków – 4.
 • Bazowa częstotliwość taktowania – 3.7 GHz.
 • Częstotliwość taktowania turbo – 4.3 GHz.
 • Pamięć podręczna L3 – 8 MB.
 • TDP – 65 W.
 • Zintegrowany układ graficzny – Intel UHD Graphics 630.
 • Maksymalna obsługiwana pamięć RAM – 64 GB, DDR4-2400.
 • Socket - Intel Core i3-9300 jest kompatybilny z podstawką LGA1151.

Cena Intel Core i3-9300 prawdopodobnie wynosie około 540 zł. 

Intel Core i3-9300 – zastosowanie

Nowe modele procesorów budzą uzasadnione zainteresowanie i to nawet w przypadku, gdy mamy do czynienia z mniej wydajnymi jednostkami. Układy Intel Core i3 są jednak całkiem ciekawą opcją i to zarówno do komputerów biurowych, jak również domowych a nawet gamingowych.

Jednostka Intel Core i3-9300 powstała na bazie odświeżonej architektury Coffee Lake i w 14 nm procesie technologicznym. Tak, jak i w przypadku procesora Intel Core i3-9300T, tak również procesor i3-9300 dysponuje 4 rdzeniami i 4 wątkami, ale zapewnia całkiem niezły zakres taktowania. Bazowy poziom taktowania to 3.7 GHz, a w trybie turbo jest to 4.3 GHz. Jednostka ma do dyspozycji także 8 MB pamięci podręcznej 3 poziomu. Wymienione parametry powodują, że procesor ten wydaje się dobrym wyborem do:

 • Komputerów domowych i multimedialnychprocesor Intel Core i3-9300 wydaje się bardzo dobrym wyborem do urządzenia domowego lub multimedialnego. Procesor ten zapewni wystarczającą wydajność do większości codziennych zastosowań – pracy, nauki, użytkowania programów, oglądania filmów, zdjęć i do niektórych gier PC.
 • Budżetowych komputerów gamingowych – jest to procesor, który może stać się częścią niedrogiej konfiguracji gamingowej, która sprosta wymaganiom wybranych gier (głównie produkcji o niższych wymaganiach sprzętowych albo nieco bardziej wymagających, ale kosztem obniżenia detali).
 • Komputerów firmowych – ale nie wyłącznie najtańszych konstrukcji biurowych, ale też do konfiguracji użytkowanych do nieco bardziej zaawansowanych działań niż tylko obsługa poczty e-mail i pakietu biurowego. Procesor ten dysponuje zintegrowanym układem graficznym, a dzięki temu można zrezygnować z zakupu osobnej karty grafiki, co przełoży się na niższą cenę całej konfiguracji.

Intel Core i3-9300 – wydajność

Procesor Intel Core i3-9300 to model o niezłych parametrach, które będą w pełni wystarczające do większości podstawowych zastosowań, a nawet do niektórych gier. Jest to procesor, który wyposażono w 4 rdzenie i tyle samo wątków. Jego taktowanie bazowe wynosi 3.7 GHz, a w trybie turbo jest to już 4.3 GHz. Za wydajność jednostki odpowiada również pamięć podręczna 3 poziomu, która ma pojemność 8 MB.

Choć jednostka Intel Core i3-9300 będzie jedną z niedrogich nowości od marki Intel, to będzie miała naprawdę dobre parametry. Procesor ten zagwarantuje wyższą wydajność niż zbliżone cenowo jednostki energooszczędne (na przykład i3-9300T).

Mocnym atutem procesora Intel Core i3-9300 będzie wyższy poziom taktowania niż w przypadku innych jednostek zbliżonych cenowo, jak choćby wspomniany już model i3-9300T. Trudno jednak o miarodajny benchmark Intel Core i3-9300, gdyż procesor ten dopiero trafi do rąk kupujących, ale już na podstawie samych parametrów widać, że będzie to jednostka odpowiednia nie tylko do najbardziej podstawowych zastosowań, ale do bardziej zaawansowanych działań, a nawet do wybranych gier.

Intel Core i3-9300 – porównanie z innymi modelami

Procesor Intel Core i3-9300 jest tylko jedną z wielu nowości marki Intel, jakie niebawem trafią na rynek. Zanim zdecydujemy się na zakup, warto dokonać porównania procesora Intel Core i3-9300 z innymi jednostkami o zbliżonej cenie, a więc z procesorem Intel Core i3-9300T oraz z jednostką Intel Core i3-9320.

Jak widać po zestawieniu z powyższej tabeli, jednostki Intel Core i3-9300, i3-9300T oraz i3-9320 są do siebie zbliżone, ale nie identyczne. Każda z nich ma swoją specyfikę i mocne strony i może być dobrym wyborem w zależności od potrzeb kupującego.

W porównaniu jednostki Intel Core i3-9300 vs i3-9320 widać, że oba procesory są do siebie naprawdę łudząco zbliżone, a zasadnicza różnica dotyczy zakresu taktowania, który jest odrobinę wyższy w przypadku procesora i3-9320, ale idzie to w parze z odrobinę wyższą ceną zakupu.

Jeśli zaś chodzi o porównanie jednostki Intel Core i3-9300 vs i3-9300T, to już na pierwszy rzut oka widać zasadniczą różnicę w zakresie taktowania, a także w poziomie parametru TDP. Procesor i3-9300 będzie zauważalnie wydajniejszy, a więc lepszy np. do gier, ale za to procesor i3-9300T będzie bardziej energooszczędny.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:29
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.