Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Intel Core i3-8300T - wydajność oraz specyfikacja

Analizujemy możliwości nowego układu z rodziny Intel i3, którego współczynnik TDP został znacząco obniżony.

Tego typu procesory przygotowywane są przede wszystkim dla platform energooszczędnych, wyróżniających się wysoką kulturą pracy. Wykorzystywane są one głównie w biurach, ale również przez wszelkiej maści specjalistów.

Intel Core i3-8300T – specyfikacja

 • Architektura – Coffee Lake
 • Typ - stacjonarny
 • Litografia – 14 nm
 • Liczba rdzeni – 4
 • Liczba wątków – 4
 • Bazowa częstotliwość taktowania – 20 GHz
 • Częstotliwość taktowania turbo – brak
 • Pamięć podręczna L3 – 8 MB
 • TDP – 35 W
 • Zintegrowana jednostka CPU – Intel UHD Graphics 630
 • Maksymalna obsługiwana pamięć RAM – 64 GB, DDR4-2400
 • Cena – 597,60 – 713,58 zł

Intel Core i3-8300T – zastosowanie

Analizując możliwości procesora, należy przyrównywać go do jego podstawowej wersji (i3-8300), której współczynnik TDP nie został obniżony. Dzięki temu dowiemy się, czy rzeczywiście warto się nim zainteresować.

Jest to nadal układ czterordzeniowy i czterowątkowy, który powinien poradzić sobie z obsługą zróżnicowanych programów biurowych, multimedialnych i specjalistycznych. Jeżeli zostanie połączony z odpowiednią kartą graficzną, sprawdzi się także w grach.

W porównaniu z modelem podstawowym, zmniejszeniu uległo nieco taktowanie, które wynosi 3200 MHz (w przypadku układu i3-8300 jest to 3700 MHz). Uwagę należy zwrócić jednak na taką samą ilość pamięci podręcznej trzeciego poziomu (8 MB). Wskazane różnice nie są więc duże – owszem, i3-8300T zaproponuje o kilka-kilkanaście procent niższą wydajność, jednak w zamian tego otrzymujemy procesor generujący mniejsze obciążenia i pobierający mniej energii. Jest to niezwykle ważne na przykład dla klientów biznesowych.

Jedna rzecz jest niezmienna – omawiany procesor, podobnie jak model podstawowy, dysponuje również zintegrowaną kartą graficzną Intel UHD Graphics 630. Jej wydajność nie gwarantuje obsługi wielu zaawansowanych programów i gier, jednak w ramach standardowego użytku okaże się w zupełności wystarczająca.

Intel Core i3-8300T – wydajność

Niektórzy mogą mieć wątpliwości, czy procesor o tak niskim współczynniku TDP rzeczywiście jest w stanie zagwarantować co najmniej przyzwoitej wydajność podczas obsługi programów i gier. Najlepiej sprawdzić to poprzez analizę wyników uzyskiwanych w programach diagnostycznych.

Omawiany układ na platformie Cinebench R15 uzyskał średni wynik na poziomie 137 punktów dla trybu jednowątkowego i 547 punktów dla trybu wielowątkowego. Powinno to rozwiać wątpliwości, czy omawiany układ jest rzeczywiście wart uwagi. Zapewnia bowiem bardzo przyzwoitą moc obliczeniową, gwarantującą pracę na wysokim poziomie.

Intel Core i3-8300T – porównanie z innymi modelami

Skoro analizowaliśmy specyfikację obu układów – i3-8300 oraz i3-8300T – warto pokusić się o nieco dokładniejsze porównanie ich możliwości. W zestawieniu znalazło się miejsce również dla procesora konkurencji.

Porównanie procesorów

Jak widać, różnica jest, ale nie można mówić o przepaści. Ostateczny wybór zależny jest więc od naszych indywidualnych preferencji. Jeśli zależy nam na maksymalizacji wydajności, powinniśmy wybrać model i3-8300 lub coś jeszcze lepszego. W sytuacji, gdy niski współczynnik TDP jest ważny, lepszym wyborem okażę się model i3-8300T.

Intel Core i3-8300T – w jakich komputerach?

Mając to wszystko na uwadze, należy podkreślić, że przedstawiony wyżej procesor najlepiej sprawdzi się w komputerach energooszczędnych, które wykorzystywane są zarówno w małych, średnich i nieco większych firmach, jak i w domu czy też przez freelancerów. Wszystko za sprawą wysokiej kultury pracy oraz więcej niż przyzwoitej wydajności. 

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 22:15
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.