Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Intel Core i3-7320 – wydajność oraz specyfikacja

Intel Core i3-7320 to propozycja od niebieskich z pierwszego kwartału 2017 roku, skierowana do komputerów stacjonarnych o dość szerokim zastosowaniu. O ile nie potrzebujemy naprawdę dużej mocy obliczeniowej, jest to całkiem udany procesor.

Dwa rdzenie z technologią Hyper-Threading mają taktowanie 4,10 GHz. Przy takiej częstotliwości nie jest potrzebny tryb turbo, którego zresztą nie ma – tak jak w każdej i3. Możemy jednak śmiało powiedzieć, że mimo swojego wieku, cena układu jest bardzo atrakcyjna, a i wydajność nie pozostawia wiele do życzenia.

Intel Core i3-7320 – specyfikacja

Intel Core i3-7320 – zastosowanie

Mimo jedynie dwóch rdzeni i obsługi czterech wątków, wysokie taktowanie nadrabia wydajnością. Dzięki temu jest to procesor bardzo dobry do zastosowań domowych. Bez trudu będziemy mogli pracować z pakietami biurowymi, odtwarzaczami czy przeglądarkami internetowymi. Intel Core i3-7320 w benchmarku UserBenchmark uzyskał 77% w zastosowaniu Desktop.

Niewiele gorzej radzi sobie w zastosowaniu gamingowym. Tu osiągnął wynik 69%, co sprawia, że jest to ciekawa propozycja, by móc oderwać się od codziennych obowiązków. Możemy mieć problem z uruchomieniem najnowszych propozycji na najwyższych detalach. Z pewnością Intel Core i3-7320 z gamingiem radzi sobie nieco gorzej i profesjonalni gracze zauważą różnice w wydajności. Dla większości osób będzie to jednak całkiem dobry układ.

Najgorzej radzi sobie w zastosowaniach typu Workstation. Tutaj wysokie taktowanie nie ma znaczenia – liczy się liczba rdzeni, a tych Intel i3 ma mało. Odradzamy zakup tego układu wszystkim analitykom, grafikom czy programistom.

Intel Core i3-7320 – wydajność

Cinebench R15 przyznał układowi w trybie Single-Core 176 punktów, co jest bardzo dobrym wynikiem – jedynie punkt słabszym od Ryzena 7 2700X i tak samo dobrym, jak w przypadku Threadrippera 2920X. Widzimy więc, jak wydajny jest to układ w trybie jednowątkowym.

Nawet patrząc na wynik wielowątkowy, w którym Core i3-7320 uzyskał 447 punktów, nie można powiedzieć, że nie jest to dobry układ. Wydajnością dorównuje o wiele mocniejszym procesorom czterordzeniowym, takim jak Core i5-4430. Jest niewiele słabszy od sześciordzeniowego AMD FX-6300.

Intel Core i3-7320 w testach wypadł również bardzo dobrze. Zarówno w grach, jak i kompresji danych czy renderowaniu grafiki sprawuje się jedynie nieco gorzej niż i3-8100.

Intel Core i3-7320 – porównanie z innymi modelami

Ciekawe z pewnością będzie porównanie Intel Core i3-7320 CPU z dwoma, bardzo popularnymi Pentiumami, które mogą konkurować zarówno wydajnością, jak i ceną z opisywaną tu i3. Czy jednak ten model jest najlepszy, czy lepiej zainteresować się innym układem z serii?

Ze wszystkich zaprezentowanych tu modeli i3-7320 sprawuje się najlepiej, choć warto zauważyć, że Pentium G4620 jest niewiele gorszy. Z drugiej strony, jeśli mamy porównać ceny, to Pentium jest ponad dwukrotnie tańszy, choć oferuje jedynie 10% mniejszą moc obliczeniową. Z drugiej strony, porównując w ten sam sposób i3-7100 vs i3-7320, o wiele lepiej jest kupić model o wyższym oznaczeniu. Cena jest ta sama, a parametry techniczne lepsze.

Intel Core i3-7320 – w jakich komputerach?

Procesor należy do niższej półki cenowej i średniej wydajnościowej wśród komponentów. Warto to wykorzystać i zestaw komputerowy wzbogacić o pamięci i karty graficzne o podobnej charakterystyce. Z płyt głównych dobrze sprawdzą się tu takie modele jak:

Kupno karty graficznej nie jest wymagane, ale jeśli chcemy pograć na nieco wyższych wymaganiach, może się okazać niezbędnym zakupem. Najpopularniejsze układy graficzne do tego procesora to:

Nie możemy również zapomnieć o pamięci RAM i dysku twardym. Najlepsze okażą się tu Corsair Vengeance LPX, DDR4, 16 GB wraz z dyskiem SSD Samsung 960 Evo 250GB. Taki zestaw powinien nas wynieść nieco ponad 3 tysiące złotych.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:53
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.