Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Intel Core i3-7100 – wydajność oraz specyfikacja

Intel Core i3-7100 to dwurdzeniowy procesor Intela z niższej półki cenowej. Choć został wypuszczony na rynek w pierwszym kwartale 2017 roku, to wciąż jest całkiem popularny. Mimo stosunkowo niewielkiej mocy obliczeniowej, cechuje się stabilnością pracy i dobrymi osiągami w codziennej pracy przy komputerze.

Taktowanie wynosi aż 3,90 GHz, co w połączeniu z dwoma rdzeniami w technologii Hyper-Threading daje nam moc wystarczającą do standardowej pracy. Dodatkowo jest stosunkowo energooszczędny i niedrogi. Niebiescy rekomendują cenę 117 dolarów, co jest całkiem rozsądną kwotą. Dodatkowo wbudowane GPU sprawia, że nie musimy nawet inwestować w osobną kartę graficzną.

Intel Core i3-7100 – specyfikacja

Intel Core i3-7100 – zastosowanie

Głównym zastosowaniem tego procesora jest praca i rozrywka, która nie wymaga super wydajności. Bez problemów poradzimy sobie z obsługą pakietów biurowych, przeglądarek internetowych czy odtwarzaczy. Możemy jednak napotkać problemy, jeśli będziemy chcieli mieć uruchomione zbyt wiele zadań równocześnie. Pamiętajmy, że ta i3 jest wyposażona jedynie w dwa rdzenie. Dla Intel Core i3-7100 benchmark UserBenchmark pokazuje wskaźnik 72% właśnie dla tego zastosowania.

Miłośnicy gier również nie powinni narzekać – pod warunkiem, że jest to pozycja, która nie wymaga czterech i więcej rdzeni, a takie również się zdarzają. Nie można powiedzieć, że Intel Core i3-7100 jest gamingowy, ale nie powinniśmy mieć problemów z uruchomieniem takich gier jak:

  • Diablo 3,
  • Cywilizacja 5,
  • Total War: Warhammer.

UserBenchmark pokazuje 63% w zastosowaniu gamingowym.

Najgorzej układ sprawuje się w pracy programistycznej i analitycznej, gdzie jednak jest potrzebna spora moc obliczeniowa i duża liczba rdzeni do urównoleglania obliczeń. Jeśli więc szukamy czegoś do uruchamiana maszyn wirtualnych czy przeprowadzania złożonych analiz, lepiej znajdźmy coś innego.

Intel Core i3-7100 – wydajność

Intel Core i3-7100 w testach wypadł całkiem efektownie jak na układ dwurdzeniowy. Cinebench R15 przyznał mu w trybie Single-Core 168 punktów, a w Multi-Core 425. Co ciekawe, jest to identyczny wynik jak w przypadku Intel Pentium G5600. Mocą jednostki jest jednak wydajność pracy na jednym rdzeniu.

Dużą zaletą opisywanego tu układu jest wbudowane GPU. Dzięki umieszczeniu sprzętowych dekoderów, procesor poradzi sobie błyskawicznie z odtwarzaczami filmów czy z Youtube. Tym bardziej utrwala nas to w głównym zastosowaniu układu.

Dokładną wydajność procesora widać tak naprawdę na testach kompresji plików. Jest on niewiele lepszy od Intel Core i5-6400, który cechuje się znacznie niższym taktowaniem, ale pobija go już Intel Core i3-7350K – rówieśnik opisywanego tu układu, który jednak jest również droższy o około 50 dolarów.

Intel Core i3-7100 – porównanie z innymi modelami

Sprawdźmy więc, jak wygląda porównanie Intel Core i3-7100 vs Intel Core i3-8100 oraz kilka innych modeli w podobnych cenach i o podobnej specyfikacji. Czy ten układ naprawdę jest warty swojej ceny?

Opisywany tu model ma najwyższą wydajność w trybie Single Core. Potwierdza to nawet pojedynek Intel Core i3-7100 vs i5 7400. Porównanie Intel Core i3-7100 vs Intel Pentium J3710 nie znalazło się tu przypadkowo. Słabszy z tych modeli jest starszy o ponad rok od Core. Mimo dość znacznej przepaści wydajnościowej między nimi, cena wcale nie jest sporo niższa. Jeśli jednak szukamy czegoś bardzo energooszczędnego, warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z Pentiumem.

Intel Core i3-7100 – w jakich komputerach?

Jedną z zalet prezentowanego tu procesora jest jego niska cena. Warto to wykorzystać i skomponować sprzęt atrakcyjny cenowo, ale maksymalnie wydajny. Dobrymi płytami głównymi będą:

Wszystkie z nich kupimy w granicach do 300 złotych maksymalnie. Jeśli natomiast będziemy chcieli dodatkowo dokupić kartę graficzną, możemy polecić zakup MSI GeForce GTX 1050 Ti GAMING X 4GB czy Gigabyte GeForce GTX 1060 Windforce OC 6GB. Sensownym rozwiązaniem będzie jednak również korzystanie z wbudowanego GPU.

Jeśli zaś chodzi o RAM i dysk twardy, swoje miejsce znajdują tu chociażby Corsair Vengeance LPX DDR4 8 GB i dysk SSD Samsung 850 EVO 250GB. Cały zestaw kupimy za mniej niż dwa tysiące złotych, co jest całkiem rozsądną ceną za komputer o przeznaczeniu domowym.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:56
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.