Udostępnij
Skomentuj

Intel Core i3-1005G1 w laptopie – wydajność oraz specyfikacja

Jednym z najnowszych procesorów mobilnych marki Intel jest i3-1005G1. Co to za jednostka? Jaka jest jej wydajność?

Premiera notebooków z procesorami Intel Ice Lake już coraz bliżej, a w miarę upływającego czasu pojawia się coraz więcej informacji na temat dziesiątej generacji procesorów mobilnych od niebieskich. Jesienią tego roku do sprzedaży trafią pierwsze notebooki i urządzenia hybrydowe z procesorami Intel Ice Lake. Jednym z procesorów, na jaki można będzie się wówczas zdecydować, będzie jednostka Intel Core i3-1005G1.

Polecane laptopy

Intel Core i3-1005G1 – specyfikacja techniczna

Procesor Intel Core i3-1005G1 to jednostka mobilna, którą zaprojektowano z myślą o notebookach i ultrabookach. Oto jej parametry:

 • Generacja – Ice Lake (Ice Lake-U).
 • Mikroarchitektura – Sunny Cove.
 • Typ procesora – do komputerów mobilnych.
 • Technologia – 10 nm.
 • Liczba rdzeni – 2.
 • Liczba wątków – 4.
 • Taktowanie bazowe – 1.2 GHz.
 • Taktowanie w trybie turbo – 3.4 GHz.
 • Pamięć podręczna L3 – 4 MB.
 • TDP – 15/25 W.
 • Zintegrowany układ graficzny – Intel UHD Graphics G1 32 EU.

Intel Core i3-1005G1 – zastosowanie

Dziesiąta generacja mobilnych procesorów Intel Core wprowadza spore zamieszanie na rynek. Obecne w niej jednostki to pierwsze konsumenckie procesory mobilne, które wytworzono w 10 nm procesie technologicznym. Pomimo stosunkowo niskich zakresów taktowania, jednostki Ice Lake są wydajniejsze od swych poprzedników o zbliżonych parametrach, a wszystko to ze względu na nowocześniejszą architekturę oraz sprawniejsze przetwarzanie instrukcji.

Jednostka Intel Core i3-1005G1 należy do najnowszej generacji procesorów mobilnych marki Intel – Ice Lake, a konkretniej Ice Lake-U. Serię Ice Lake podzielono bowiem na dwie kategorie. Jednostki Ice Lake-U to procesory mobilne, energooszczędne o TDP na poziomie 15 lub 25 W – są one dedykowane do klasycznych notebooków, a także ultrabooków. Jednostki Ice Lake-Y są jeszcze bardziej energooszczędne (TDP nawet zaledwie 9 W), kosztem nieco mniejszej wydajności. Są one dedykowane do ultrabooków i urządzeń hybrydowych.

Procesor Intel Core i3-1005G1 (Ice Lake-U) to najtańszy i najsłabszy spośród zaprezentowanych procesorów Ice Lake-U. Nie oznacza to jednak, że nie warto się nim zainteresować. To jednostka wystarczająco wydajna do większości codziennych zastosowań – dysponuje 2 rdzeniami i 4 wątkami, a poziom taktowania wynosi od 1.2 GHz do 3.4 GHz. Uzupełnieniem układu jest zintegrowana grafika Intel UHD Graphics G1 32 EU. Procesor ten doskonale sprawdzi się w:

 • Notebookach domowych, biurowych i multimedialnych – procesor Intel Core i3-1005G1 będzie wystarczającą jednostką do codziennej pracy, obsługi większości programów domowych i biurowych, a także do odtwarzania multimediów.
 • Ultrabookach – procesor Intel Core i3-1005G1 świetnie sprawdzi się również w ultrabookach użytkowanych w terenie. Niewielkie zapotrzebowanie na energię powoduje, że jest to jednostka odpowiednia do użytku mobilnego.

Intel Core i3-1005G1 – wydajność

Procesor Intel Core i3-1005G1 to najsłabsza i najtańsza jednostka z serii Ice Lake-U. Nie można liczyć więc na gamingową wydajność i zaskakująco dobry benchmark. Intel Core i3-1005G1 zapewni jednak nieco lepszą wydajność niż procesory Intel Core i3-1000G1 oraz i3-1000G4, ale za to dysponuje słabszym układem graficznym niż procesor i3-1000G4.

Szukając notebooka do codziennych zastosowań, pracy biurowej, internetu, nauki, korzystania z multimediów, warto wziąć pod uwagę procesor Intel Core i3-1005G1, a szczególnie wówczas, gdy priorytetem jest dobry stosunek parametrów, ceny oraz energooszczędności notebooka.

Intel Core i3-1005G1 – porównanie z innymi modelami

Chcąc kupić notebooka lub ultrabooka z energooszczędnym, ale też dość wydajnym procesorem, warto zwrócić uwagę na jednostkę i3-1005G1 oraz porównać ją z kilkoma innymi modelami, by dokonać najlepszego z możliwych wyborów. Procesor ten warto porównać z jednostką i3-1000G4 oraz z jednostką i5-1035G1.

Intel Core i3-1005G1 vs Intel Core i3-1000G4 vs Intel Core i5-1035G1

Zestawienie procesora Intel Core i3-1005G1 vs i3-1000G4 pozwala na porównanie dwóch jednostek, które tylko z pozoru są do siebie bardzo podobne. Choć oba procesory należą do gamy i3 dziesiątej generacji, to jednostka i3-10005G1 jest procesorem Intel Ice Lake-U (wyższa wydajność, ale też nieco wyższe zużycie energii). Procesor ten oferuje nieco wyższy zakres taktowania, co przekłada się na większe zdolności obliczeniowe. Z kolei procesor Intel Core i3-1000G4 dysponuje nieco niższym taktowaniem, ale też zużywa mniej energii i dysponuje lepszym układem graficznym. Jak widać wybór, nawet w obrębie procesorów i3 Ice Lake będzie spory i decyzję trzeba będzie podjąć także w oparciu o pozostałe parametry notebooków.

Porównanie procesora Intel Core i3-1005G1 vs i5-1035G1 świetnie obrazuje różnice pomiędzy jednostkami o różnorodnej wydajności. Oba procesory należą do gamy Ice Lake-U (TDP 15/25 W) i dysponują dokładnie tym samym (najmniej zaawansowanym z dostępnych w procesorach Ice Lake) układem graficznym. O ile jednak procesor i3-1005G1 oferuje wyłącznie 2 rdzenie, 4 wątki i 4 MB cache L3, to jednostka i5 ma już 4 rdzenie, 8 wątków i 6 MB pamięci cache L3 oraz wyższy zakres taktowania. Jest również odpowiednio droższa, ale w bardziej wymagających zadaniach poradzi sobie zdecydowanie lepiej.

Intel Core i3-1005G1 – w jakich laptopach?

Procesor Intel Core i3-1005G1 to jedna z podstawowych jednostek mobilnych dziesiątej generacji, która zaoferuje wyższą wydajność od jednostek poprzednich generacji o zbliżonych parametrach. Sprawdzi się więc szczególnie dobrze w laptopach domowych, biurowych i multimedialnych, a także w ultrabookach z niezbyt wygórowanej półki cenowej.

Udostępnij
3,4
9 ocen
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Fajnie, że wiemy, że taki procesor jest. Ale w artykule brakuje konkretów. Nie wiadomo nic o jego wydajności na tle poprzedniej generacji procesorów (co jest dla niego konkurencją - i3 8/9gen, ewentualnie może Pentium N5000? Są to dwa rdzenie z taktowaniem bazowym 1.2GHz, więc ciężko to oszacować, a ten artykuł zupełnie nie przybliża do tego, jakiej wydajności tych procesorów można się spodziewać).
Specjalista Morele | 08:21
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.