Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Intel Celeron G4930 – wydajność oraz specyfikacja

Jednym z najtańszych nowych procesorów marki Intel będzie model Celeron G4930. Co to za jednostka?

Najniższa półka cenowa w dziale z procesorami jest zdominowana przez wybrane jednostki AMD, Intel Pentium oraz Celeron. Wśród tegorocznych nowości od marki Intel znajdziemy, między innymi, procesor Intel Celeron G4930. Jakie będą jego parametry? Jakiej wydajności można oczekiwać?

Intel Celeron G4930 – specyfikacja techniczna

Procesory Intel Celeron są wybierane najczęściej do niedrogich komputerów do podstawowych zastosowań i nic dziwnego, ponieważ parametry tych jednostek nie są szczególnie wygórowane. Oto specyfikacja modelu Intel Celeron G4930:

 • Typ procesora – do komputerów stacjonarnych.
 • Litografia – 14 nm.
 • Liczba rdzeni – 2.
 • Liczba wątków – 2.
 • Bazowa częstotliwość taktowania – 3.2 GHz.
 • TDP – 54 W.
 • Cena Intel Celeron G4930 może kosztować około 180 zł.
 • Socket Intel Celeron G4930 będzie kompatybilny z podstawką LGA1151 (Coffee Lake).
 • Zintegrowany układ graficzny Intel UHD 610.
 • Technologie Intel In Tru 3D, DirectX 12, Open GL 4.5.

Intel Celeron G4930 – zastosowanie

Jeden z najtańszych procesorów marki Intel, model Celeron G4930, to jednostka o podstawowych parametrach. Procesor ten dysponuje dwoma rdzeniami i dwoma wątkami, a jego taktowanie wynosi 3.2 GHz. Nie możemy liczyć na tryb turbo lub możliwość podkręcania, mnożnik procesora jest zablokowany. Pomimo nieszczególnie wydajnych parametrów, szacunkowe TDP tej jednostki nie będzie niższe od niektórych procesorów Intel Pentium oferujących lepsze parametry działania i wyniesie 54 W. Jest to jednostka, którą zintegrowano z układem graficznym Intel UHD 610, co pozwoli na zrezygnowanie z odrębnej karty graficznej w komputerze i spowoduje, że ostateczny koszt konfiguracji będzie naprawdę niewygórowany. Procesor Intel Celeron G4930 sprawdzi się w:

 • Obsłudze prostych programów – jak pakiety biurowe, programy do analizy danych, księgowości czy też do użytkowania multimediów.
 • Przeglądania internetu, korzystania z komunikatorów i portali społecznościowych.
 • Grania w najprostsze gry o bardzo niskich wymaganiach sprzętowych.
 • Pracy, nauki i wszelkich podstawowych zastosowań.

Intel Celeron G4930 – wydajność

Niska półka cenowa ma do zaoferowania procesory o bazowej wydajności. Nie inaczej jest w przypadku nowości marki Intel, jak procesor Celeron G4930. Jest to jednostka oferująca 2 rdzenie i 2 wątki. Procesor ten dysponuje zaledwie 2 MB pamięci podręcznej L3, a jego taktowanie wynosi 3.2 GHz. Nie można liczyć na tryb turbo ani na podkręcanie, gdyż procesor ten nie obsługuje żadnej z tych opcji.

Wydajność procesora Intel Celeron G4930 jest wyłącznie podstawowa i odpowiednia do pracy, nauki, korzystania z internetu oraz multimediów. Wskazują na to zarówno testy, jak i benchmark Intel Celeron G4930. Jeśli chodzi o możliwości grania na komputerze z tym procesorem, to oczywiście jest to możliwe, o ile sięgniemy po naprawdę mało wymagające, najczęściej starsze lub bardzo proste produkcje, którym wystarczy procesor o tych parametrach i zintegrowana grafika UHD 610.

Intel Celeron G4930 – porównanie z innymi modelami

Procesor Intel Celeron G4930 będzie jednym z najtańszych modeli wśród nowości marki Intel. Zanim jednak się na niego zdecydujemy, warto zerknąć na inne propozycje w podobnym przedziale cenowym. W porównaniu znajdziemy jednostkę Intel Celeron G4930, Intel Celeron G4950 oraz Intel Pentium G5420 – same niedrogie nowości tego producenta.

Intel Celeron G4930 vs Intel Celeron G4950 vs Intel Pentium G5420

Każda spośród porównywanych jednostek to nowość od marki Intel. Są to procesory przystosowane do tej samej podstawki (LGA1151 Coffee Lake) i wykonane w tym samym, 14 nm, procesie technologicznym. Cechą wspólną jest także niska cena tych modeli procesorów, ale rozłam cenowy i jakościowy pomiędzy modelami Intel Celeron i jednym ze słabszych modeli Intel Pentium i tak jest widoczny.

W porównaniu procesora Intel Celeron G4930 z jednostką Intel Celeron G4950 nie widać spektakularnych różnic – najważniejszą jest różnica w poziomie taktowania, a także w cenie zakupu – model G4930 będzie o kilkadziesiąt złotych tańszy od modelu G4950.

W porównaniu procesora Intel Celeron G4930 z jednostką Intel pentium G5420 widać już wyraźnie różnicę w wydajności. Jednostka Intel Pentium ma wyższe taktowanie, a także dysponować będzie 4 wątkami. Niestety będzie się to wiązało z zauważalnie wyższą ceną.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:00
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.