Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Intel Celeron G4900 - wydajność oraz specyfikacja

Sprawdzamy, do czego przyda się procesor Intel Celeron G4900 i w jakich komputerach jest montowany.

Do czynienia mamy z układem CPU za około 200 złotych. Jest to więc sprzęt tani, po którym nie powinniśmy spodziewać się cudów. Oczywiście nie oznacza to, że okaże się on nieprzydatny, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę standardowy użytek domowych. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję, warto dokładnie przeanalizować jego specyfikację i uzyskiwane wyniki w testach wydajnościowych.

Intel Celeron G4900 – specyfikacja

Typ gniazda
FCLGA1151
Liczba rdzeni
2
Ilość wątków
2
Bazowa częstotliwość taktowania
3100 MHz
Częstotliwość taktowania w trybie turbo
brak
Zintegrowany układ graficzny
Intel HD Graphics 610
Odblokowany mnożnik
Nie
Pamięć podręczna L3
2 MB
Architektura
64 bit
Proces technologiczny
14 nm
TDP
54 W
Zastosowane technologie
Virtualization for Directed, Virtualization Technology, OS Guard, EPT, Idle States, Enchanced Intel SpeedStep Technology, Thermal Monitoring, OS Guard

Intel Celeron G4900 – zastosowanie

Jak widać, jest to typowy układ z niskiej półki cenowej. Dwa fizyczne rdzenie, dwa wątki, taktowanie na poziomie 3100 MHz i 2 MB pamięci podręcznej poziomu trzeciego. Wszystko to okaże się wystarczające wyłącznie do obsługi podstawowych programów. Intel Celeron G4900 nie spełni wymagań szczególnie skomplikowanych programów graficznych czy też projektowych. Pod tym względem jego możliwości są dość ograniczone.

Do czego warto go więc wykorzystać? Na pewno okaże się atrakcyjną opcją dla tak zwanych użytkowników domowych, którzy poszukują urządzenia taniego, które zapewni jednocześnie stabilną obsługę programów podstawowych. Mowa tu między innymi o pakiecie biurowym, odtwarzaczach multimedialnych czy też narzędziach sieciowych. Intel Celeron G4900 zapewni komfortową naukę, pracę, oglądanie filmów, a także obsługę gier o niskich wymaganiach sprzętowych. Zwłaszcza gdy ograniczymy się wyłącznie do zintegrowanej karty graficznej.

Model Intel HD Graphics 610 wyróżnia się taktowaniem rdzenia 300 MHz w trybie bazowym do maksymalnie 1050 MHz w trybie turbo. Ze względu na pamięć współdzieloną, nie poradzi sobie ona z najnowszymi produkcjami typu AAA. Będzie w stanie utrzymać stabilną ilość klatek na sekundę wyłącznie w tytułach wiekowych i ograniczonych pod względem szczegółowości grafiki.

Warto nadmienić, że omawiany procesor pobiera małą ilość energii, toteż znajdzie zastosowanie również w maszynach niskonapięciowych. Są one wykorzystywane nie tylko w domach, ale również w małych i średnich przedsiębiorstwach.

Intel Celeron G4900 – wydajność

Dane i informacje podane powyżej warto potwierdzić poprzez testy wydajnościowe. Doskonale pokazują one rzeczywiste możliwości układów CPU. Szczególnie interesujące dane zapewnia platforma Cinebench R15.

Procesor Intel Celeron G4900 uzyskał w testach średnią na poziomie 132 punktów w trybie jednowątkowym i 236 punktów w trybie wielowątkowym. Jest to przyzwoity rezultat, jak na sprzęt tej klasy i ceny.

Intel Celeron G4900 – porównanie z innymi modelami

Na koniec pozostało nam już tylko sprawdzić, jak układ ten sprawdza się na tle innych urządzeń. W zestawieniu wzięliśmy pod uwagę przede wszystkim modele Intel Celeron. Dzięki temu łatwiej nam będzie podjąć decyzję, który z nich wybrać.

Intel Celeron G4900 – w jakich komputerach?

Przedstawiony wyżej procesor montowany jest przede wszystkim w komputerach z niskiej półki cenowej. Są to przeważnie tanie konfiguracje kierowane do użytkowników domowych, a także małych i średnich przedsiębiorstw.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:53
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.